Zapraszamy na wystawę pt. „Ćwiczenia z uważności“ Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec.

         Na przełomie kwietnia i maja 2024 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina publiczność będzie miała okazję doświadczać niezwykłego, międzypokoleniowego spotkania za sprawą wystawy pt. „Ćwiczenia z uważności“.

Jak pisze kuratorka tego przedsięwzięcia – Paulina Olszewska – wystawa będzie rozmową pomiędzy dwoma artystkami: Teresą Starzec i Alicją Bielawską. Teresa Starzec (ur. 1952 r.) jest artystką pracującą z medium malarstwa i rysunku, Alicja Bielawska (ur. 1980 r.) z kolei sięga po formy przestrzenne, wykorzystując w nich tkaninę i ceramikę.

Wystawa koncentruje się na tych momentach, w których ich praktyka się styka i odnajduje zagadnienia, która są im wspólne. To, co odnajdujemy zarówno u Teresy Starzec, jak i Alicji Bielawskiej to owa tytułowa uważność, czyli sposób odbierania otaczającej nas rzeczywistości i przetwarzania jej na język sztuki. Obie artystki także na różny sposób odnoszą się do natury i wykorzystują jej elementy albo motywy z nią związane.

Na wystawie „Ćwiczenia z uważności“ zobaczymy obrazy Teresy Starzec wykonane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Alicja Bielawska natomiast zaprezentuje istniejące instalacje oraz rzeźby uzupełnione o prace stworzone specjalnie z myślą o przestrzeni Galerii Sztuki im Jana Tarasina w Kaliszu. Jednymi z nich są specjalnie zaprojektowane przez artystkę obiekty, które zachęcą widzów do interakcji i ćwiczenia własnej uważności odbioru otoczenia, tu i teraz.


Alicja Bielawska, „Pawilon kolorów” (detal), 2022, stal, farba, jedwab.

Alicja Bielawska, ur. 1980 w Warszawie, mieszka w Warszawie.
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. W 2022 roku obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Katarzyny Józefowicz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy rysunki oraz rzeźby i instalacje wykorzystując w nich takie materiały jak tkaniny i ceramika. Pisze poezje. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami, dotykając kwestii względności percepcji i roli pamięci. Interesuje ją kształtowanie przestrzeni i kontekst, w jakim umieszcza prace – kontekst miejsca, architektury oraz rola odbiorcy. Do swoich realizacji wprowadza również elementy choreografii i performansu. W 2015 roku nominowana była do nagrody Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank, współorganizowanej przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, a w 2016 roku do nagrody Paszporty Polityki w kategorii sztuki wizualne. Odbyła rezydencje artystyczne w Academie Schloss Solitude w Stuttgarcie w 2014-2015 i w Nida Art Colony w 2016 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dwukrotnie zamówiło u niej realizacje site-specific w 2013 i 2018 r. Reprezentowała Polskę na London Design Biennale 2021 wystawą Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni, stworzoną we współpracy z CENTRALĄ i Aleksandrą Kędziorek. Wystawa Dom odziany była następnie pokazywana w 2022 roku na Design Biennale BIO 27 Super Vernaculars w Ljubljanie i na Lisbon Architecture Triennale 2022. Jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji, jak: Galeria Studio w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


Teresa Starzec, „Zielony pejzaż”, 2019, olej na płótnie, 95 x 195 cm.

Teresa Starzec, ur. w 1952 r. w Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie i na Podlasiu. W latach 1972-78 studiowała na wydziale grafiki i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1975-76 studiowała na wydziale grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Dyplom uzyskała w 1978 r. w pracowni drzeworytu na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1985/86 przebywała na stypendium w Atelierhaus Worpswede (Niemcy). W 1991 roku wraz z mężem Andrzejem Bielawskim założyła Fundację Atelier – organizację pozarządową działającą w sferze edukacji artystycznej, którą prowadzi do dzisiaj. Tworzy obrazy olejne, akwarele, rysunki, drzeworyty, wideo i fotografie. W jej twórczości krajobraz jest odniesieniem i inspiracją. Obserwacja natury, studiowanie wybranego motywu w zmieniającym się świetle dnia i pór roku wiąże się też dla artystki z kontemplacją i ma dla niej wymiar metafizyczny. Pojedynczy element pejzażu przetwarzany przez artystkę staje się niemal abstrakcyjną formą. Ważnym elementem jej języka jest kolor, za pomocą którego rozwija wariacje na tamat wybranych motywów tworząc rozbudowane cykle prac malarskich, rysunkowych, drzeworytów. Jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Gabinet Rycin Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowe w Przemyślu, Worpswede Archive w Worpswede (Niemcy), Country Council w Mariestad (Szwecja), British Museum w Londynie (Wielka Brytania) i w kolekcjach prywatnych.

Projektowi towarzyszy program edukacyjny, którego założeniem podobnie jak i całej wystawy, jest kształtowanie wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, inne osoby i świat przyrody.

HARMONOGRAM dostępny na stronie:

https://tarasin.pl/program-edukacyjno-animacyjny-towarzyszacy-wystawie-cwiczenia-z-uwaznosci/

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki środkom uzyskanym w Ogólnopolskim Programie Dotacyjnym Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.  Projekt wystawy Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec „Ćwiczenia z uważności” oraz towarzyszącego jej programu edukacyjno-animacyjnego został nagrodzony i uzyskał rekomendację w tegorocznej edycji konkursu, odbywającego się pod hasłem: „Sztuka ma znaczenie”. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina realizująca to przedsięwzięcie znalazła się tym samym w gronie czterech wybranych instytucji z całego kraju, to jest obok Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galerii lokal_30 w Warszawie i BWA w Krośnie.

Partnerem wystawy jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i STU ERGO Hestia S.A.

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Wystawa „Ćwiczenia z uważności” Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec jest wydarzeniem towarzyszącym 64. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym – Festiwalowi Sztuki Aktorskiej, Organizatorem Festiwalu jest Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

„Ćwiczenia z uważności” Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec
Czas trwania wystawy: 25.04-24.05.2024
Kuratorka – Paulina Olszewska

wernisaż: 25.04.2024 (czwartek) g. 19.00,
spotkanie autorskie: g. 20.00

Miejsce wystawy:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

pl. Św. Józefa 5, 62-800 Kalisz


Patronaty medialne nad wystawą objęli:
NOTES NA 6 TYGODNI, ARTINFO.PL, Radio POZNAŃ, Radio Centrum, Ziemia Kaliska, FAKTY KALISKIE, CALISIA.PL

Partnerzy Galerii:
Grupa Mo, SCHIMMEL PIANOS, POLIFARB KALISZ S.A., M&P ALKOHOLE WINA CYGARA