Program edukacyjno-animacyjny towarzyszący wystawie ĆWICZENIA Z UWAŻNOŚCI

Projektowi pt. „Ćwiczenia z uważności“ Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec towarzyszy program edukacyjno-animacyjny, którego założeniem podobnie jak i całej wystawy, jest kształtowanie wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, inne osoby i świat przyrody. W jego ramach odbędzie się aż siedem spotkań warsztatowych z edukatorkami i edukatorami, którzy znają potrzeby różnych grup społecznych i którzy budują od lat lokalne więzy społeczne. Wśród nich znajdą się: Natalia Czarcińska, Marta Dutka, Ewa Kopeć, Anna Linkowska oraz Jarosław Napora. Dwa z tych spotkań – na rozpoczęcie i zakończenie całego projektu – poprowadzą też same twórczynie wystawy pt. „Ćwiczenia z uważności“ – artystki: Alicja Bielawska i Teresa Starzec.

Program edukacyjny jest skierowany do różnych grup wiekowych (dzieci, osób nastoletnich, dorosłych, seniorów) oraz grup z różnego rodzaju potrzebami (m.in. osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby niepełnosprawnością wzroku).

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki środkom uzyskanym w Ogólnopolskim Programie Dotacyjnym Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

1. „Wychodzenie w przestrzeń” – warsztat dla młodzieży licealnej ze Szkoły Jagiellończyk   
Termin: 26.04.2024 godz. 11.00
Ilość osób: 20
Edukatorki: Alicja Bielawska, Teresa Starzec

Tworzenie wielkoformatowych przestrzennych form z papieru / tkanin na patio galerii.
Celem warsztatu jest rozwijanie wrażliwości na przestrzeń, w której funkcjonujemy i refleksja jak przestrzeń działa na nas. 

2. „Impresje zapisane w ruchomym obrazie” – warsztat dla osób z niepełnosprawnością ruchową ze Środowiskowego Domu Pomocy „Tulipan” w Kaliszu. Opiekun grupy – Dominik Nawrocki

Termin: 14.05.2024 godz. 10.00
Ilość osób: 10 osób
Edukatora: Anna Linkowska
oraz opiekunowie wspierający ze Środowiskowego Domu Pomocy „Tulipan” w Kaliszu.

Tworzenie krótkich filmów video inspirowanych wystawą, eksperymentowanie ze skalą mikro i makro, zbliżeniami, kolorami. Działania w  Zielonej  Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina
Celem warsztatu jest ćwiczenie obserwacji rzeczywistości i przyjrzenie się jak na naszą percepcję działają kształty, materiały, kolory.

3.  „Jak opisać świat” –  warsztat dla młodzieży  – Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza.

Termin: 17.05.2024 godz. 10:00
Ilość osób: 10-12
Edukatorka: Natalia Czarcińska

Praca ze słowami, warsztat pisania inspirowany poezją konkretną i haiku.
Celem warsztatu jest szukanie języka do opisania wizualnych i nieoczywistych obserwacji.

Podczas warsztatu przyjrzymy się zarówno sztuce haiku, której korzeni szukać należy na dalekim wschodzie oraz poezji konkretnej. Zastanowimy się czym jest synteza i jak znaleźć wizualną reprezentację czasami trudnych i skomplikowanych treści. Będziemy szukać odpowiednich znaków i symboli; wykonamy je rozmaitymi narzędziami, pędzlami, szablonami i stemplami. Warsztat skierowany będzie do młodzieży.

4 .„Jak z fragmentów stworzyć całość – fraktale, rośliny i kosmos” – dla dzieci, warsztat otwarty,
(wejściówki dla 10 osób pod numerem tel. 516 190 221)
Termin: 18.05.2024, godz.12.00
Ilość osób: 10
Edukatorka:  Ewa Kopeć

Praca z techniką kolażu, tworzenie wspólnego obrazu łączącego perspektywę mikro i makro.
Celem warsztatu jest przyjrzenie się jak zmiana perspektywy wpływa na odbiór rzeczywistości.

5. „Świat roślin” – dla osób w spektrum autyzmu.  
W warsztatach weźmie udział grupa dzieci w wieku przedszkolnym  ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu.

Termin: 21.05.2024, godz. 10:00
Ilość osób: 15
Edukatorka: Marta Dutka
oraz opiekunowie wspierający ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu
opiekun grupy – Bożena Musielak

6.  „Słowa i rzeczy” – warsztat dla osób niedowidzących i niedosłyszących. W spotkaniu wezmą udział  dzieci  ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu

Termin: 22.05.2024
godz. 9:00
Ilość osób: 8
Edukator: Jarosław Napora
Praca z różnego rodzaju materiałami, fakturami i słowem. Tworzenie kompozycji z różnych materiałów i ich opisywanie. Celem warsztatu jest uchwycenie i opisanie relacji między zmysłem dotyku a emocjami.

7. „Snucie opowieści” – warsztat dla osób dorosłych, seniorów.

Termin: 24.05.2024
godz. 12.00
Ilość osób: 15
Edukatorki: Alicja Bielawska i Teresa Starzec

Warsztaty twórczego pisania – jak wspomnienia związane z przedmiotami i miejscami tworzą opowieści. Celem warsztatu jest zainspirowanie uczestników do zbierania i spisywania historii  rodzinnych.

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Partnerem wystawy jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i STU ERGO Hestia S.A.