W ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” twórczynie wystawy pt. Ćwiczenia z uważności prezentują w witrynach przystanków autobusowych na terenie Kalisza część swojego dorobku artystycznego, której nie zobaczymy we wnętrzu Galerii. Materię tej plenerowej wystawy stanowią reprodukcje cyklu obrazów Teresy Starzec z 2020 roku, dla których tłem jest oryginalna, zaprojektowana przez artystkę tkanina. Kolejną część ekspozycji stanowi wybór rysunków i szkiców Alicji Bielawskiej m.in z serii Struktury o przemiennych funkcjach oraz dokumentacja fotograficzna instalacji pt. Poszerzanie przestrzeni codzienności (I) z 2022 roku, której materię tworzą: jedwabna tkanina farbowana barwnikami roślinnymi oraz detal nieszkliwionej ceramiki umieszczone na zaprojektowanej przez artystkę stalowej konstrukcji.
Prace Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec, umieszczone w przestrzeni miejskiej, są rozwinięciem wystawy pt. Ćwiczenia z uważności, która prezentowana jest we wnętrzach Galerii Sztuki im. Jana Tarasina – kuratorką wystawy jest Paulina Olszewska.
Więcej o twórczyniach Ćwiczeń z uważności i idei samej wystawy można przeczytać na naszych stronach.
Alicja Bielawska, ur. 1980 w Warszawie, mieszka w Warszawie.
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. W 2022 roku obroniła doktorat pod kierunkiem prof. Katarzyny Józefowicz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Tworzy rysunki oraz rzeźby i instalacje wykorzystując w nich takie materiały jak tkaniny i ceramika. Pisze poezje. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami, dotykając kwestii względności percepcji i roli pamięci. Interesuje ją kształtowanie przestrzeni i kontekst, w jakim umieszcza prace – kontekst miejsca, architektury oraz rola odbiorcy. Do swoich realizacji wprowadza również elementy choreografii i performansu.
W 2015 roku nominowana była do nagrody Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank, współorganizowanej przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki, a w 2016 roku do nagrody Paszporty Polityki w kategorii sztuki wizualne. Odbyła rezydencje artystyczne w Academie Schloss Solitude w Stuttgarcie w 2014-2015 i w Nida Art Colony w 2016 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dwukrotnie zamówiło u niej realizacje site-specific w 2013 i 2018 r.
Reprezentowała Polskę na London Design Biennale 2021 wystawą Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni, stworzoną we współpracy z CENTRALĄ i Aleksandrą Kędziorek. Wystawa Dom odziany była następnie pokazywana w 2022 roku na Design Biennale BIO 27 Super Vernaculars w Ljubljanie i na Lisbon Architecture Triennale 2022.
Jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji, jak:
Galeria Studio w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Teresa Starzec, ur. w 1952 r. w Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie i na Podlasiu.
W latach 1972-78 studiowała na wydziale grafiki i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1975-76 studiowała na wydziale grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Dyplom uzyskała w 1978 r. w pracowni drzeworytu na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1985/86 przebywała na stypendium w Atelierhaus Worpswede (Niemcy). W 1991 roku wraz z mężem Andrzejem Bielawskim założyła Fundację Atelier – organizację pozarządową działającą w sferze edukacji artystycznej, którą prowadzi do dzisiaj.
Tworzy obrazy olejne, akwarele, rysunki, drzeworyty, wideo i fotografie. W jej twórczości krajobraz jest odniesieniem i inspiracją. Obserwacja natury, studiowanie wybranego motywu w zmieniającym się świetle dnia i pór roku wiąże się też dla artystki z kontemplacją i ma dla niej wymiar metafizyczny. Pojedynczy element pejzażu przetwarzany przez artystkę staje się niemal abstrakcyjną formą. Ważnym elementem jej języka jest kolor, za pomocą którego rozwija wariacje na tamat wybranych motywów tworząc rozbudowane cykle prac malarskich, rysunkowych, drzeworytów. Jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Gabinet Rycin Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowe w Przemyślu, Worpswede Archive w Worpswede (Niemcy), Country Council w Mariestad (Szwecja), British Museum w Londynie (Wielka Brytania) i w kolekcjach prywatnych.
Wystawę plenerową w ramach projektu „Postój ze Sztuką” można oglądać w witrynach przystanków autobusowych miasta Kalisza w następujących lokalizacjach:
- Parczewskiego (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
- Plac Jana Pawła II (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
- Górnośląska Kaliniec (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
- Wyszyńskiego Słoneczna
- Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
- Nowy Rynek Babina (kierunek jazdy: Chopina)
- Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: pl. Jana Pawła 2)
Partnerem wystawy jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i STU ERGO Hestia S.A.
Projekt sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.