Zaproszenie na wystawę Mikołaja Polińskiego „Sounds of the Pentagonal Garden”

W czwartek 22 czerwca 2023 roku, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, zostanie otwarta wystawa Mikołaja Polińskiego zatytułowana „Sounds of the Pentagonal Garden”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 25 sierpnia 2023 roku. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 19.00, a o godzinie 20.00 zaprosimy wszystkich zebranych gości na spotkanie autorskie z Mikołajem Polińskim.

Mikołaj Poliński o przygotowywanej w Kaliszu prezentacji swojej twórczości pisze tak: Wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (…) jest próbą zmaterializowania wyobrażonego ogrodu pentagonalnego, wyobrażonej „pracowni”. Sytuację w przestrzeni wystawienniczej tworzą przedmioty, fragmenty przestrzeni, obrazy i nagrania dźwięku zebrane w dwóch oddalonych od siebie „rzeczywistych pracowniach” w Taiki w Japonii oraz w Poznaniu w Polsce. Punktem wyjścia do takiego pomysłu na wystawę był namalowany w Japonii, w 2015 roku, obraz „Wyobrażenie ogrodu pentagonalnego”. Kompozycję tej pracy buduje pięciokątna figura, powierzchnia płótna została przykryta dwoma szybami, w których odbija się przestrzeń wokół obrazu. Tytułowy „ogród” stanowi metaforę pracowni i jej otoczenia.

Elementem korespondującym z założeniem wystawy „Sounds of the Pentagonal Garden”  będzie, prezentowane w tym samym czasie w Galerii Pulsar, wielkoformatowe płótno Mikołaja Polińskiego zatytułowane „Osaka”. Autor pisze o nim tak: Pierwszym impulsem do pracy nad obrazem były światło i cień przypadkowo padające na płótno w pracowni w Poznaniu. Po przewiezieniu płótna do Japonii postanowiłem kontynuować pracę w ten sam sposób. W pracowni w Aso / Takibe (w Japonii) każdorazowo podczas pracy zmieniałem ustawienie obrazu w przestrzeni, tak że nigdy nie był on oświetlony w ten sam sposób, „wrysowywały” sie w niego pasy światła i cienia. Pierwsza prezentacja obrazu „Osaka” miała miejsce 17 maja 2023 roku, w przestrzeni +1art w Osace w ramach wystawy „Nieuchwytność cienia” („Elusiveness of Shadow”).

Całości wystawy Mikołaja Polińskiego dopełniają zdjęcia, które pokażemy na 7 przystankach autobusowych, w ramach „Postoju ze Sztuką”. Cykl ten został zatytułowany „Odgłosy japońskiej pracowni” i tworzą go fotografie fragmentów prac, które prezentowane są na wystawie w galerii. Ekspozycja na przystankach stanowi także rodzaj zaproszenia do „wyobrażonej pracowni artysty” zaaranżowanej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, przy placu św. Józefa  5 w Kaliszu.

Wystawa „Soud of the Pentagonal Garden” jest częścią projektu realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zatytułowanego „W poszukiwaniu tożsamości dzieła malarskiego”, na który składają się cztery wystawy.Dwie z nich odbyły się już w Japonii: „Reflection of Blue Gray” w Contemporary Art Museum w Ise (kwiecień-czerwiec 2023) i „Elusiveness of Shadow” w +1art w Osace (maj-czerwiec 2023). Wystawa w Kaliszu jest trzecią odsłoną projektu. Na październik i listopad zaplanowana jest prezentacja w Poznaniu (Grottgera 16), jej tytuł to „Nieuchwytność cienia”.

Mikołaj Poliński urodził się w 1977 roku w Poznaniu. W latach 1996 –2001 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. Prowadzi XVI Pracownię Rysunku w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Rysownik, malarz, twórca układów przestrzennych budowanych z rysunków (obrazów), obiektów i elementów architektonicznych, czasem ingeruje w materię miejsca, w którym pracuje, pochłaniają go pogranicza sztuk wizualnych i muzyki. Od 2003 roku prowadzi galerię Naprzeciw (UAP), był zaangażowany w projektach kuratorskich: w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (współprowadził program Galerii Aneks), Haus am Lützowplatz w Berlinie oraz Contemporary Art Museum Ise w Japonii. Stypendysta DAAD w Berlinie oraz MKiDN.

Prace prezentował na wystawach:
Resonating Views Contemporary Art Museum Ise 2023
Elusiveness of Shadow +1art Osaka 2023
Odbicie błękitnej szarości Galeria Szewska Poznań 2023
Masa krytyczna Galeria Działań Warszawa 2022
Osaka Kansai International Art Festival 2022
Listening by Eye Muzeum Susch 2020
Petit Galeria Sztuki im. Jana Tarasina Kalisz 2020
Door Opened for Moonlight +1art Osaka 2019
19 Odcieni Szarości Galeria Muzalewska, Poznań 2019
Pause (prelud) Haus der Kunst, München 2018
Five Movements +1art Osaka  2018
Alternative Views Haus am Lützowplatz Berlin 2015
Pawilon Utopia – Ise Contemporary Art Museum Ise 2015
Sieć – sztuka dialogu Fundacja Profile, Warszawa 2014
Przesunięcie błękitu Galeria Miejska “Arsenał”, Poznań 2013
Nieprzekupne oko MOCAK Kraków 2013 oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2012
Noises of Utopia z Misą Shimomurą, Emerson Gallery, Berlin 2012
On the Other Side Zenshi, Tokio 2009
Błękitna fuga z M. Shimomurą, Galeria Oko/Ucho, Poznań 2008
Portrait Session Hiroshima City Museum of Contemporary Art, Hiroshima 2007
From On Kawara to Ryan Gander Daiwa Press Viewing Room, Hiroshima 2006
One day in Paradise Zenshi Tokio 2006
Pawilon Utopia Konstantynowo k. Poznania 2004, 2005
Głęboko czarny krzyż, głęboko czerwony krzyż Galeria Akumulatory 2 (Inner-Spaces) Poznań 2002
Porządek polifoniczny Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2001

Czas trwania wystawy: od 22 czerwca do 25 sierpnia 2023 roku

Wernisaż: 22 czerwca 2023 roku (czwartek) godz. 19.00

Organizator:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Instytucja Kultury Miasta Kalisza

Partnerzy Galerii:
Ergo Hestia, Polifarb Kalisz S.A., M&P Alkohole i Wina Świata

Patronaty medialne:
Calisia.pl, Radio Centrum, Ziemia Kaliska, Radio POZNAŃ

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.