Zapraszamy na OPERĘ KALISKĄ

We wrześniu 2023 roku Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza widzów na
wystawę i projekt performatywny pod nazwą OPERA KALISKA.

Praca i wysiłek twórczy, których efekty będziemy mogli obserwować nie tylko na wystawie, ale także uczestnicząc w działaniu performatywnym, są dziełem wspólnym Pawła Althamera i warszawskiej Grupy Nowolipie.

Na wystawie, w głównej sali Galerii, będzie można obejrzeć cykl prac ceramicznych i rysunkowych z lat 2000-2023, wykonanych rękami uczestników Grupy Nowolipie oraz rzeźby Pawła Althamera.

W Galerii Pulsar zobaczymy trzy filmy Rafała Żurka poświęcone społeczności twórców, zgromadzonych wokół Państwowego Ogniska Artystycznego „Nowolipki”.

Z kolei wydarzenie performatywne „Opera Kaliska”, którego impulsem staną się działania Pawła Althamera i warszawskiej Grupy Nowolipie na terenie kaliskiego Parku Miejskiego, będzie próbą wcielenia w życie idei samego Althamera, że „każdy jest twórcą, tylko niektórym trzeba pomóc to odkryć”.

Na czas performansu Kalisz stanie się polem artystycznych doświadczeń i prób, podejmowanych kolektywnie w jednym miejscu i czasie, dla których sceną stanie się po prostu samo miasto. Do tej wspólnotowej zabawy Paweł Althamer zaprasza artystów z Kalisza, młodzież oraz wszystkich, którzy chcą wzbogacić „Operę Kaliską” swoimi różnorodnymi środkami wyrazu.

PAWEŁ ALTHAMER I GRUPA NOWOPILIE – OPERA KALISKA
wystawa i projekt performatywny
Czas trwania wystawy: 8.09-12.10.2023

Wernisaż: 14.09.2023 g. 19.00

Spotkanie autorskie: 14.09.2023 g. 20.00

OPERA KALISKA – wydarzenie performatywne
15.09.2023 g. 12.00-16.00
Park Miejski w Kaliszu

Miejsce wystawy:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Pl. św. Józefa 5
62-800 Kalisz

Patronaty medialne nad wystawą objęli:
NOTES NA 6 TYGODNI, Magazyn SZUM, Radio POZNAŃ, Radio Centrum, Ziemia Kaliska, CALISIA.PL, WKALISZU.PL

Partnerzy Galerii:
ERGO HESTIA, POLIFARB KALISZ S.A., M&P ALKOHOLE WINA CYGARA