Wystawa Kajetana Dłużniewskiego w Galerii Pulsar

HELLADA

W większości prac, które Kajetan Dłużniewski prezentował dotychczas na wystawach, wyraźnie można dostrzec silną relację autora z ojcem Andrzejem, która jednak w ich przypadku jest czymś więcej, to powtórzenie odwiecznej relacji uczeń – mistrz. Przez wiele lat łączyła ich codzienność, zwykłe rodzinne sprawy ale również artystyczna współpraca, niekiedy bardzo intensywna. Ojciec, Andrzej Dłużniewski, utracił w 1997 roku wzrok w wypadku samochodowym i ten fakt stworzył jedyną w swoim rodzaju więź dwóch ludzi, z których jeden był znanym artystą i doświadczonym pedagogiem, drugi dopiero budował swój świat. Wiele prac Andrzeja nie powstałoby, gdyby nie pracochłonna pomoc Kajetana; on sam zaś korzystał z wiedzy ojca, jego przemyśleń nad istotą twórczości. Ich dyskusje, spacery, wspólny pobyt na artystycznym stypendium w Academie Schloss Solitude pod Stuttgartem w 2007 roku otwierały przed Kajetanem świat sztuki.

„Hellada” to praca która odnosi się do rodzinnego wyjazdu przed wielu laty na Hel. Kąpiel w Bałtyku to sprawa banalna, ale nie dla osoby która parę miesięcy wcześniej przestała widzieć, więc młodemu Kajetanowi pełna napięcia scena z ojcem i matką kąpiących się w morzu na pierwszych po wypadku wakacjach mocno zapadła w pamięć. To zdarzenie zostało utrwalone przez ich przyjaciela Andrzeja Paruzela na prezentowanej tu serii zdjęć. W 2015 roku Kajetan przeniósł zapamiętany widok na płótno, posługując się już własnym malarskim kodem. Nie jest to zatem zwykły obraz z wakacyjnym klimatem w tle. Kajetan świadomie nawiązał w nim do ojcowskiego dorobku, używając graficznego zapisu rodzajów gramatycznych (kolor czerwony – rodzaj męski, kolor niebieski – rodzaj żeński)), problematyki często obecnej w pracach Andrzeja Dłużniewskiego. Zgodnie z tym ON to symboliczny znak ojca, ONA to znak matki. Sekwencja ruchu jest prosta – cała dramaturgia ukryta jest w kilku literach i bez trudu można ją odczuć we własnej wyobraźni. Na obrazie nie ma słońca, ale musiało wznosić się gdzieś wysoko… Przecież to Hellada!

Ireneusz Sakowski

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 28 czerwca o godzinie 19.00

Wystawę będzie można obejrzeć w terminie: 28.06-31.08.2019r.

 

KAJETAN DŁUŻNIEWSKI

Urodzony w 1976 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom na Wydziale Kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2006. Od 2007 roku zaczął aktywnie pomagać ojcu w wykonywaniu pracy artystycznej. Stopniowo pomoc ta wiązała się ze współpracą i współautorstwem. Równolegle zajmował się własną pracą artystyczną.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.