31 stycznia 2024 roku zostały ogłoszone wyniki pierwszego naboru do Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii na rok 2024
Sztuka ma znaczenie — to hasło nowego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii. Celem programu jest wspieranie praktyk i projektów artystycznych pozwalających lepiej rozumieć wyzwania teraźniejszości i skłaniać do refleksji o przyszłości. Właśnie poznaliśmy pierwsze wystawy, które otrzymają wsparcie w 2024 roku.
Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii skierowany jest do instytucji kultury i osób artystycznych planujących wystawy w roku 2024, których przesłaniem jest wzmocnienie przekazu o wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Działania realizowane w ramach projektu powinny zwiększać wiedzę społeczeństwa na temat zmieniającego się krajobrazu społecznego i środowiskowego, aktywizować społeczności lokalne i budować sieci współpracy w zakresie rozumienia wyzwań współczesności.
Warunkiem ubiegania się o dotację było dostarczenie kompletnej koncepcji wystawy wraz z jej opisem, terminem realizacji oraz uzasadnieniem zgodności z celami Programu, wskazaniem osoby kuratora/kuratorki, listą twórców/twórczyń i programem działań edukacyjnych towarzyszących wystawie.
W pierwszym naborze Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii 2024, na który zgłoszenia przesłało kilkadziesiąt instytucji z całej Polski, zarząd Fundacji Artystyczna Podróż Hestii przy wsparciu Rady Doradczej Programu wybrał cztery wystawy, które otrzymają wsparcie finansowe:
•Wystawa „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
•Wystawa ekofeministyczna w Galerii lokal_30 w Warszawie
•Wystawa „Ćwiczenia z uważności” Teresy Starzec i Alicji Bielawskiej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
•Wystawa „Świetliste bartery, wilgotne koalicje”, indywidualna wystawa Magdaleny Lazar w BWA Krosno
Wystawa „Ćwiczenia z uważności” Teresy Starzec i Alicji Bielawskiej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, będzie artystyczną podróżą dwóch pokoleń – matki i córki, skupioną na relacjach z rzeczywistością. Zaprezentowane zostaną ich niepokazywane prace. Artystki podkreślają wagę dziedzictwa kulturowego, sięgając do tradycji i przekazywania wiedzy. „Ćwiczenia z uważności” będą również polem doświadczania, mającym na celu zaktywizowanie wrażliwości, pamięci i wspomnień odbiorców.