Warsztaty rodzinne NAMALUJ DŹWIĘK

17 lipca 2021 r. zapraszamy bardzo serdecznie na warsztaty rodzinne do Zielonej Strefy Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Grupy i godziny:
GRUPA I – 10:00 – 11:30
GRUPA II – 12:00 – 13:30
GRUPA III – 14:00 – 15:30
GRUPA IV – 16:00 – 17:30

Ilość miejsc jest ograniczona. Obecność opiekunów jest konieczna. W każdej grupie może uczestniczyć 8 osób, 4 rodziny. Prosimy o zabranie odzieży ochronnej. Zapisy prowadzi i warsztaty koordynuje Ewa Kopeć, tel. 516 190 221

NAMALUJ DŹWIĘK

Warsztaty rozpoczniemy od oprowadzenia po aktualnej wystawie „Przestrzenna czułość dźwięku”. Prezentowana ekspozycja  to wystawa zbiorowa przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, poświęcona zmysłowi słuchu. Twórcy prezentowani na wystawie w swoich wypowiedziach dotykają problemu przebodźcowania fonosfery nadmiarem hałasu. Zagadnienie to jest niebywale aktualne dla pomysłodawczyni wystawy Agnieszki Sukienniczak i prezentowanych przez nią artystów, ale taż dla każdego z nas.  

Po obejrzeniu wystawy, razem z uczestnikami warsztatów zastanowimy się nad obecnością brzmienia w przestrzeni miejskiej, przyglądając się reprodukcji rzeźby „Muzykanci” projektu Mariana Banasiewicza oraz Fabryce Fortepianów i Pianin „Calisia” w Kaliszu. Przeanalizujemy wspólnie zagadnienie dźwięku i ruchu w obrazach: Edgara Degas, Cy Twomblyego, Christophera Richarda Wynne’a Nevinsona i Paulii Rego.
Skupimy się też na zmyśle słuchu. Poznamy budowę ucha i zastanowimy się jak odbierają bodźce dźwiękowe osoby niesłyszące. Nauczymy się kilku słów w języku migowym. Zaproponujemy także zabawy dźwiękowo-ruchowe.

Zamkniemy oczy i postaramy się rozpoznać usłyszane dźwięki. Zastanowimy się Jakie kolory i kształty przypisalibyśmy usłyszanym dźwiękom? Czy będą to punkty? Kreski? Jeżeli kreski to jakie?

Zwieńczeniem naszych działań będzie malowanie dźwięku. Wysłuchamy trzech różnych utworów. Zadanie będzie polegało na namalowaniu wysłuchanego utworu za pomocą  odpowiedniej kreski, punktu czy koloru.