ZIELONA STREFA’23 PŁYNĘ W NIEZNANE
Koordynatorka warsztatów: Ewa Kopeć
Czas trwania: od 3 do 7 lipca 2023
Wiek uczestników: 9 – 13 lat
„Rzeka jest szlakiem dla podróżujących, źródłem wody i pokarmu, domem dla wielu gatunków zwierząt, naturalną granicą. Z rzeką wiąże się wiele obyczajów, wierzeń, rytuałów i opowieści.
Jest miejscem wypoczynku, świętowania i obcowania z tajemnicami. Rzeka to żyły Matki Ziemi.
Rzeki całego świata splatają się w najcenniejszy warkocz życiodajnej siły, który wart jest naszego szacunku i opieki.” Przesłanie i dźwięki grupy SUTARI będą nam towarzyszyć podczas tygodniowych warsztatów „Płynę w nieznane” ZIELONA STREFA’23.
Projekt kierujemy do dzieci w wieku 9 -13 lat.
Podczas tygodniowych warsztatów razem z artystami, ekologami, społecznikami i aktywistami postaramy się odkryć piękno i tajemnice jakie kryje nasza kaliska rzeka a także jak ważny jest czas spędzony nad wodą.
Bartosz Kliber opowie gdzie rzeka Prosna ma swój początek, dokąd płynie, co się z nią dzieje po drodze. Przyjrzymy się wydarzeniom i historii rzeki, dowiemy się czy jest zdrowa, czy może coś ją boli.
Z Maciejem Garbowiczem będziemy dokumentować i eksplorować obszary Prosny w okolicach Piwonic.
Z Mikołajem Polińskim stworzymy model tratwy lub zespół pływających obiektów sztuki, które teoretycznie można spławić z nurtem rzeki Prosny. Pomysł zainspirowany działaniami japońskiego kolektywu artystycznego „The Play” zainicjowanego w Osace.
Z Kingą Popielą przyjrzymy się rzece, jej cechom oraz przemianom, którym ulega. Obserwacje i doświadczenia będziemy kolekcjonować zarówno podczas wspólnych rozmów, dyskusji, jak i akcji artystycznych, poddając się wartkiemu nurtowi działań kolektywnych. Spróbujemy też zrozumieć czym jest wpływ oraz przepływ w kontekście twórczości, oraz jak przekłada się on na nasze indywidualne dzieła sztuki. Nie straszne nam będą nieszablonowe narzędzia czy wielkie formaty! W końcu sztuka to temat rzeka, wiele może się wydarzyć…
W sprawie udziału dziecka w warsztatach prosimy o kontakt z edukatorką Galerii – Ewą Kopeć ☎ 516 190 221
Udział w warsztatach jest odpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.