URODZINY TARASINA i 45-lecie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

W sobotę 17 września 2022 roku, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu będą miały miejsce wydarzenia, którymi chcemy uczcić  96. urodzin Naszego Patrona oraz 45-lecie istnienia Galerii. Audiowizualną atrakcją wieczoru, którą zaprezentujemy o godzinie 21.00, będzie bez wątpienia, performans duetu artystycznego kinoMANUAL, który tworzą Aga Jarząb i Maciej Bączyk. Są oni autorami filmów, obiektów i wydarzeń, które korespondują z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego. Obszarem ich eksperymentów jest manipulacja ostrością, kolorem i ruchem obrazu, elementy animacji cyfrowej i dźwięk grany na żywo. Duet kinoMANUAL eksploruje głównie analogowe formy animacji, takie jak rysunek, wycinanka i techniki direct ciemna. Na Urodzinach Tarasina zobaczymy dziesiątą, jubileuszową odsłonę performansu „Pocket Cinema”, czyli projekcję, której źródłem są analogowe rzutniki slajdów i która używa światła jako głównego medium. W sobotę 17 września, przybierze ona formę szczególną, inspirowaną bezpośrednio twórczością Patrona Galerii.

Widowisko „Pocket Cinema № 10” poprzedzi występ Kino Trupy czyli kolektywu artystycznego założonego przez Martę Kościańską, Łukasza Glapkę, Łukasza Jaskółę i Sebastiana Jochana. Kino Trupa udźwiękowi w klimacie absurdu, opierając  się na improwizacji, niemy film „Charlie bokserem 8 min na 8 mm”. Użyją w tym celu zarówno instrumentów analogowych, jak i cyfrowych, wokali oraz spreparowanych przedmiotów.

Świętowanie Urodzin Tarasina rozpoczniemy od godziny 18.00. Odwiedzający Galerię w tym dniu, będą mogli zobaczyć aktualną wystawę czyli „Rhizopolis” autorstwa Joanny Rajkowskiej i Andrew Dixona. Zaprezentujemy także nasze wydawnictwa, szczególnie te, które powstały w ostatnim roku. Będzie to katalog do wystawy Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego „Polska Szkoła Kolażu” oraz artbook „DR/BB”, publikacja towarzysząca wystawom Dominika Ritszela i Bartka Buczka. Pochwalimy się też „Szkicami” Janusza Lewandowskiego wydanymi w formie notesu i nagraniem audio na płycie CD słuchowiska „Ciemność i pleśń” autorstwa Łukasza Glapki i Wojciecha Masacza. Przypomnimy również  komiks „Dziennik Minotaura 2020” autorstwa Andrzeja Bednarczyka. Swoją premierę w tym dniu będą miały jubileuszowe gadżety, do których zakupu będziemy zachęcali. Natomiast na warsztatach z sitodruku, będzie można własnoręcznie nadrukować sobie, na przyniesionej przez siebie koszulce, lnianej torbie lub innej tkaninie, grafikę inspirowaną twórczością Jana Tarasina. Warsztaty poprowadzi edukatorka Ewa Kopeć. Urodzinowych gości Galerii będziemy częstować słodkościami i pyszną herbatą.

Animacja: Karolina Jopek, zrealizowana w ramach ćwiczeń
w Pracowni Multimediów WPA UAM w Kaliszu w 2021.

Wydarzenia, którymi uczcimy urodziny Jana Tarasina i galeryjny jubileusz 45-lecia istnienia, zostały wpisane w program Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 – „Połączeni dziedzictwem”.

Sobota 17 września 2022 r., Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, pl. św. Józefa 5, godz. od 18.00 do 22.00

PROGRAM

godz. 18.00 – 19.00 Warsztaty z sitodruku z Ewą Kopeć
godz. 18.00 – 20.00 promocja wydawnictw artystycznych i jubileuszowych gadżetów
godz. 20.30 KINO TRUPA – „CHARLIE BOKSEREM 8 min na 8 mm”
godz. 21.00 kinoMANUAL – Pocket Cinema № 10

Poniżej zaproszenie w formie internetowej, można pobrać i wysałać do znajomych