Spotkanie autorskie z Krzysztofem Gliszczyńskim

31m2 w Galerii Pulsar

Spotkanie autorskie z  Krzysztofem Gliszczyńskim     

Gliszczyński w swoich cyklach prac malarskich odnosi się do zagadnień ciała jako znaku obecności. Stawia pytania dotyczące sensu naszej rzeczywistości, poprzez rozbijanie i scalanie materii malarskiej. Odciskając na obrazach ślady swoich myśli pozostawia znak własnego istnienia. Tworzy obrazy niezwykłe, które dojrzewają w woskowanych powierzchniach aby stać się później zapisem jego artystycznej twórczości. Podejmując wysiłek, konstruuje swoje prace przez wiele lat. Artysta nieczęsto zaprasza do szczególnego miejsca – swojej pracowni. Jest to niezwykła przestrzeń, w której czuć fizyczną bliskość namalowanych właśnie – lub dopiero mających powstać – obrazów.

Jedną z ważniejszych wystaw dla Krzysztofa Gliszczyńskiego, była wystawa w poznańskim Art Stations w Starym Browarze, która dotykała problemu nieczytelności (kurator: Maria Smolińska). Widz musiał wcielić się w rolę kryptologa i odnaleźć treści ukryte w formie i koncepcji prac. Zasadnicza była próba rozszyfrowania tajemniczych kodów, nieznanych wyrazów oraz kontekstu przedstawienia. Praca Gliszczyńskiego pod tytułem  „Biblioteka” przewijała się przez przestrzeń całej wystawy. W 2013 roku Gliszczyński przyjął zaproszenie do zaprezentowania indywidualnej wystawy w Kaliszu. W Centrum Rysunku i Grafiki zaprezentowano dzieła artysty w ramach projektu „Pytania Sztuki’. Koncepcja wystawy dotyczyła pytań, które stawiają dziś artyści, jakie znaczenie ma to w ich praktyce artystycznej oraz jakie pytania ukryte są w ich obrazach i do czego nas prowokują.

Prezentowana aktualnie w Galerii Pulsar niezwykła Książka Artystyczna „31m2” pozostaje jedynym dostępnym egzemplarzem, który towarzyszy indywidualnym wystawom Krzysztofa Gliszczyńskiego. Zdjęcia w niej zamieszczone zostały osobiście wykonane przez artystę w latach 1995-2017. Znajduje się w niej aż 139 fotografii.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Gliszczyńskim odbędzie się w czwartek 10.01.2019r. o godzinie 18.00. Wykład jest realizowany w ramach otwartego i wielowymiarowego cyklu dyskusji o sztuce pt. WYZWANIA SZTUKI.

Wystawę będzie można obejrzeć w Galerii Pulsar w Kaliszu w terminie: 6.12-25.01.2019r.

KRZYSZTOF GLISZCZYŃSKI

www.krzysztofgliszczynski.com

Urodzony w 1962r. w Miastku. Studia w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w latach 1982-87 w pracowni podstaw malarstwa prof. Hugona Laseckiego oraz w pracowni dyplomowej prof. Kazimierza Ostrowskiego. Dyplom w 1987 roku. W latach 1995-2002 założyciel i współprowadzący Galerię Koło w Gdańsku. Pomysłodawca Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznawanej przez ZPAP w Gdańsku. Dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku w latach 2008-2012. Prorektor ds. rozwoju i współpracy ASP w Gdańsku w latach 2012-2016. Obecnie prowadzi III Pracownię Malarstwa w ASP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, obiektem i wideo.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.