Postój ze Sztuką – Maja Janczar projekt „OKNO”

Maja Janczar
projekt „Okno” 1-13.12.2020

W ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” na wybranych kaliskich przystankach zagoszczą prace Mai Janczar.
Cykl jest częścią projektu „Okno”, realizowanego przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii i ERGO Hestię we współpracy z partnerami biznesowymi. Działania z cyklu można oglądać także w salonie „Optyk” na ul. Piekarskiej 2 w Kaliszu.

Maja Janczar, Kalisz 1, druk cyfrowy, 2020 r.

Tematyka projektu oscyluje wokół wspólnoty doświadczenia – w dobie pandemii i kryzysu ekonomicznego wszyscy, niezależnie od wykonywanego zawodu, stanęliśmy przed licznymi wyzwaniami i trudnościami. Ogólnopolski projekt OKNO to 15 mini-wystaw 15 młodych artystów i artystek w miastach na terenie całego kraju. Pragniemy pokazać, że wydarzenia kulturalne nie dzieją się „wyłącznie w Warszawie”, ale że również mniejsze miasta mogą być atrakcyjne dla publiczności poszukującej kontaktu ze sztuką współczesną. Sztukę prezentujemy w przestrzeni miejskiej, gdzie może natknąć się na nią przypadkowy przechodzień czy klient lokalu; gdzie jest dostępna dla każdego.

Maja Janczar, Kalisz 2, druk cyfrowy, 2020 r.

Maja Janczar od samego początku była bardzo zaangażowana w projekt ”Okno”. Starała się poznać Kalisz i problemy, z jakimi spotyka się miasto. Podczas rozmów z właścicielkami Salonu Optycznego dowiedziała się, że miasto pustoszeje – właścicielki przedsiębiorstwa zauważyły, że w Kaliszu brakuje rozrywek i miejsc, które na dłużej zatrzymałyby turystów, pielgrzymów, czy młodzież. Właścicielki przedsiębiorstwa winią za to przede wszystkim zbyt dużą ich zdaniem ilość centrów handlowych, które z jednej strony oferują rozrywkę (krótką i płytką) z drugiej zaś szpecą architekturę miasta. Kalisz to miasto niezwykle piękne i zabytkowe, czego przykładem mogą być choćby liczne zabytki architektury sakralnej. Mimo to, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, zabytkowa część miasta, pustoszeje na rzecz umiejscowionych poza ścisłym centrum ośrodków handlu.
Janczar w swoim projekcie, niczym w soczewce, stara się pokazać problemy mieszkańców. Bazując przede wszystkim na rozmowach z właścicielkami Salonu Optycznego analizuje problemy, pokazując świat w formie kolażu, czy też widoku z kalejdoskopu.

Maja Janczar, Kalisz 3, druk cyfrowy, 2020 r.

Maja Janczar (ur.1995) studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiuje w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego. Porusza się w mediach takich jak malarstwo, instalacja i kolaż. Interesuje ją polaryzacja społeczna i jej ekspresja w przestrzeni publicznej.

Prace z cyklu projekt „OKNO” autorstwa Mai Janczar prezentujemy na 7 kaliskich przystankach.

  1. Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
  2. Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
  3. Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
  4. Wyszyńskiego (Sawickiej) Słoneczna 10
  5. Chopina II LO (kierunek rogatka)
  6. Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
  7. Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)
Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.