„OPERA KALISKA” wystawa i projekt performatywny Pawła Althamera i Grupy Nowolipie

Początki Grupy Nowolipie sięgają roku 1994, kiedy Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zorganizowało przy Państwowym Ognisku Artystycznym w Warszawie zajęcia manualne, podczas których chorzy mogli dzięki lepieniu w glinie ćwiczyć ręce, znajdując przy okazji psychiczną odskocznię od problemów codzienności. Prowadzącym zajęcia został młody absolwent ASP w Warszawie – Paweł Althamer. Minęło trochę czasu i okazało się, że to, co powstaje, to już nie są miseczki czy aniołki. Althamer stał się znanym rzeźbiarzem, spotkania stały się okazją do rozmów o sztuce (o sztuce życia także), a lepienie zmieniło się w tworzenie. Podobnie jak Grupa stworzyła wspólnotę, także ich prace zaczęły być wspólnym dziełem. Paweł Althamer z premedytacją wprowadzał w życie swoją teorię, że „każdy jest twórcą, tylko niektórym trzeba pomóc to odkryć”. W 2005 roku formalnie zaistniała Grupa Nowolipie, do której – na krócej lub dłużej – dołączało wielu młodych (i nie tylko) artystów, wolontariuszy czy po prostu przyjaciół. Dołączyła też malarka Joanna Świerczyńska, współprowadząca z Althamerem zajęcia, wtedy też poszerzyła się paleta działań Grupy. Obecnie to także malarstwo, rysunek, performans. Niezmienna pozostaje formuła – każda praca jest efektem wspólnego działania. Coraz częściej też Grupa Nowolipie zaczęła wychodzić ze swoimi działaniami poza budynek Państwowego Ogniska Artystycznego.  

Galerii Pulsar prezentujemy trzy filmy Rafała Żurka poświęcone społeczności twórców, zgromadzonych wokół Państwowego Ogniska Artystycznego „Nowolipki”.

Z kolei wydarzenie performatywne „Opera Kaliska”, którego impulsem staną się działania Pawła Althamera i warszawskiej Grupy Nowolipie na terenie kaliskiego Parku Miejskiego, będzie próbą wcielenia w życie idei samego Althamera, że „każdy jest twórcą, tylko niektórym trzeba pomóc to odkryć”.

Na czas performansu Kalisz będzie polem artystycznych doświadczeń i prób, podejmowanych kolektywnie w jednym miejscu i czasie, dla których sceną staje się po prostu samo miasto. Do tej wspólnotowej zabawy Paweł Althamer zaprasza artystów z Kalisza, młodzież oraz wszystkich, którzy chcą wzbogacić „Operę Kaliską” swoimi różnorodnymi środkami wyrazu.


Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, „OPERA KALISKA”, 2000-2023.

Paweł Althamer – urodzony w 1967 r., mieszka i pracuje w Warszawie, rzeźbiarz, autor działań, instalacji, filmów video. W swojej twórczości wychodząc od doświadczenia konkretnego cielesnego “ja” , zamazuje granicę między tym co jednostkowe i społeczne, między przestrzenią prywatną a publiczną, między reprezentacją a rzeczywistością, wykonując zarówno realistyczne rzeźby z nietrwałych materiałów, skromne interwencje w rzeczywistość, jak i rozbudowane projekty zakładające kolaborację i partycypację innych podmiotów lub grup np. bezdomnych, dzieci, mieszkańców bloku na warszawskim osiedlu, personelu obsługującego galerie. Od 1994 r. prowadzi cotygodniowe warsztaty ceramiczne dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane w Państwowym Ognisku Artystycznym “Nowolipki” w Warszawie, ich wspólne prace wystawiane są jako Paweł Althamer & Grupa Nowolipie. Jego prace pokazywane były m.in. podczas indywidualnych wystaw The Neighbors New Museum, Nowy Jork (2014), Almech Deutsche Guggenheim, Berlin (2011), czy One of Many, Fondazione Nicola Trussardi, Mediolan (2007), jak również zbiorowych w Co widać? Sztuka polska dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014), Performa 13 Nowy Jork (2013), The Encyclopedic Palace. 55. Biennale w Wenecji, Wenecja (2013), Lovis-Corinth-Preis 2022, Kunstforum Ostdeutche Galerie, Ratyzbona (2022).

PAWEŁ ALTHAMER I GRUPA NOWOLIPIE – OPERA KALISKA
wystawa i projekt performatywny

Czas trwania wystawy: 8.09-12.10.2023

Wernisaż: 14.09.2023 (czwartek) g. 19.00
Spotkanie autorskie: 14.09.2023 g. 20.00

Miejsce wystawy:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Pl. św. Józefa 5, 62-800 Kalisz

Opera Kaliska – wydarzenie performatywne
15.09.2023 (piątek) g. 12.00-16.00
Park Miejski w Kaliszu

Patronat medialny nad wystawą objęli:
NOTES NA 6 TYGODNI, Magazyn SZUM, Radio POZNAŃ, Radio Centrum, Ziemia Kaliska, CALISIA.PL, WKALISZU.PL

Partnerzy Galerii:
ERGO HESTIA, POLIFARB KALISZ S.A., M&P ALKOHOLE WINA CYGARA