W ramach cyklicznego projektu POSTÓJ ZE SZTUKĄ od 8 września do 12 października 2023, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w siedmiu wybranych witrynach przystanków autobusowych prezentuje cykl prac rysunkowych, wykonanych rękami uczestników Grupy Nowolipie. Jest to jedna z odsłon wystawy pod tym samym tytułem, która jest prezentowana w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.
Początki Grupy Nowolipie sięgają roku 1994, kiedy Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zorganizowało przy Państwowym Ognisku Artystycznym w Warszawie zajęcia manualne, podczas których chorzy mogli dzięki lepieniu w glinie ćwiczyć ręce, znajdując przy okazji psychiczną odskocznię od problemów codzienności. Prowadzącym zajęcia został młody absolwent ASP w Warszawie – Paweł Althamer. Minęło trochę czasu i okazało się, że to, co powstaje, to już nie są miseczki czy aniołki. Althamer stał się znanym rzeźbiarzem, spotkania stały się okazją do rozmów o sztuce (o sztuce życia także), a lepienie zmieniło się w tworzenie. Podobnie jak Grupa stworzyła wspólnotę, także ich prace zaczęły być wspólnym dziełem. Paweł Althamer z premedytacją wprowadzał w życie swoją teorię, że „każdy jest twórcą, tylko niektórym trzeba pomóc to odkryć”. W 2005 roku formalnie zaistniała Grupa Nowolipie, do której – na krócej lub dłużej – dołączało wielu młodych (i nie tylko) artystów, wolontariuszy czy po prostu przyjaciół. Dołączyła też malarka Joanna Świerczyńska, współprowadząca z Althamerem zajęcia, wtedy też poszerzyła się paleta działań Grupy. Obecnie to także malarstwo, rysunek, performans. Niezmienna pozostaje formuła – każda praca jest efektem wspólnego działania. Coraz częściej też Grupa Nowolipie zaczęła wychodzić ze swoimi działaniami poza budynek Państwowego Ogniska Artystycznego.
Paweł Althamer – urodzony w 1967 r., mieszka i pracuje w Warszawie, rzeźbiarz, autor działań, instalacji, filmów video. W swojej twórczości wychodząc od doświadczenia konkretnego cielesnego “ja” , zamazuje granicę między tym co jednostkowe i społeczne, między przestrzenią prywatną a publiczną, między reprezentacją a rzeczywistością, wykonując zarówno realistyczne rzeźby z nietrwałych materiałów, skromne interwencje w rzeczywistość, jak i rozbudowane projekty zakładające kolaborację i partycypację innych podmiotów lub grup np. bezdomnych, dzieci, mieszkańców bloku na warszawskim osiedlu, personelu obsługującego galerie. Od 1994 r. prowadzi cotygodniowe warsztaty ceramiczne dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane w Państwowym Ognisku Artystycznym “Nowolipki” w Warszawie, ich wspólne prace wystawiane są jako Paweł Althamer & Grupa Nowolipie. Jego prace pokazywane były m.in. podczas indywidualnych wystaw The Neighbors New Museum, Nowy Jork (2014), Almech Deutsche Guggenheim, Berlin (2011), czy One of Many, Fondazione Nicola Trussardi, Mediolan (2007), jak również zbiorowych w Co widać? Sztuka polska dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014), Performa 13 Nowy Jork (2013), The Encyclopedic Palace. 55. Biennale w Wenecji, Wenecja (2013), Lovis-Corinth-Preis 2022, Kunstforum Ostdeutche Galerie, Ratyzbona (2022).
Ekspozycję można oglądać w witrynach siedmiu przystanków autobusowych na terenie miasta Kalisza:
Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)
Czas trwania wystawy: 08.09 – 18.10.2023
Organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Instytucja Kultury Miasta Kalisza
Patronat medialny nad wystawą objęli:
NOTES NA 6 TYGODNI, Magazyn SZUM, Radio POZNAŃ, Radio Centrum, Ziemia Kaliska, CALISIA.PL, WKALISZU.PL
Partnerzy Galerii:
ERGO HESTIA, POLIFARB KALISZ S.A., M&P ALKOHOLE WINA CYGARA