„No-Flight Zone” Mariusza Warasa

Czas trwania wystawy: 29.04 – 29.06.2022

W ramach kolejnej odsłony projektu „Postój ze Sztuką” na kaliskich przystankach autobusowych można zobaczyć prace Mariusza Warasa – artysty znanego głównie z projektu „m-city”, w ramach którego stworzył kilkaset wielkoformatowych instalacji w przestrzeni publicznej i galeryjnej.

„Bezprecedensowe ataki na ludność cywilną, niszczenie całych kwartałów ulic, domów, zakładów pracy, pomników, cmentarzy. Wszystko to odbywa się, jak nigdy wcześniej przy żadnym konflikcie, pod okiem kamer, social mediów, niemalże na żywo. Giną ludzie, ginie kultura, gdzieś zatraca się człowieczeństwo. Wszystko to dzieje się obok nas, u naszych sąsiadów. Czy da się to wszystko odbudować? Pewnie tak, ale zajmie to zapewne kilka pokoleń. Czy w tej samej formie? Pewnie nie. Czy to się powtórzy? Historia zawsze się powtarza.” – Mariusz Waras

Mariusz Waras
Urodzony w 1978 w Gdyni, doktor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Street Artu na Wydziale Architektury i Wzornictwa, na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Dyplom magisterski i doktorski obronił w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w latach 2008-2014 był tu asystentem prof. Jerzego Ostrogórskiego w Pracowni Malarstwa, w latach 2010-2013 prowadził Pracownię Projektowania Graficznego na Wydziale Rzeźby w Katedrze Intermediów, następnie pomiędzy 2013 a 2014 r. był asystentem prof. Henryka Cześnika w jego dyplomowej Pracowni Malarstwa. Od 2014 do 2021 roku prowadził Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie. Oprócz pracy akademickiej, zajmuje się projektowaniem graficznym,  tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu „m-city” – który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej – w tym stoczniowej, środków transportu. Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia – zmrużenie oka w stronę jednego ze źródeł streetartu. Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych. Współtwórca think tanku POGODA, zajmującego się zarządzaniem szeroko pojętą kulturą.  Od 2018 roku jest kuratorem festiwalu DICTADOR ART MASTERS odbywającego się na terenie destylarni w kolumbijskiej dżungli. Miejsce to cyklicznie odwiedza czołówka światowych artystów z nurtu street artu, urban artu i sztuki współczesnej.

Prace Mariusza Warasa prezentowane w ramach wystawy No-Flight Zone można oglądać w witrynach siedmiu przystanków w następujących lokalizacjach:

Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)

Wystawa prac Mariusza Warasa „No-Flight Zone”, została wpisana w program 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych, jako wydarzenie towarzyszace Festiwalowi.

Organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Instytucja Kultury Miasta Kalisza


Partnerzy Galerii: Ergo Hestia, Polifarb Kalisz S.A., M&P Alkohole i wina świata


Patronaty medialne: Ziemia Kaliska, Calisia.pl, Radio Centrum