„Dzień świastaka” Cypriana Kościelniaka w ramach Postoju ze Sztuką

KURATOR WYSTAWY dr Piotr Rypson
Czas trwania: 8.12.2023 – 26.01.2024

W piątek 8 grudnia 2023 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zostanie otwarta wystawa Cypriana Kościelniaka „Dzień świstaka”, której kuratorem jest dr Piotr Rypson. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 26 stycznia 2024 roku.

Wystawa „Dzień świstaka” będzie prezentowana w dwóch przestrzeniach wystawienniczych w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina Kaliszu przy pl. św. Józefa 5 oraz w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 28-30. Prace Cypriana Kościelniaka pokazujemy także w przestrzeni miasta, w ramach cyklicznej prezentacji „Postój ze Sztuką”. Prace prezentowane w ramach „Postoju ze Sztuką” stanowia uzupełnienie ekspozycji w Galeriach ale i rodzaj zaproszenia na wystawę. Są to albo pełnowymiarowe reprodukcje prac, które zobaczyć można tylko w przestrzeni miasta albo fragmenty prac, które w całości eksponowane są w galeryjnej przestrzeni wystawienniczej.


Cyprian Kościelniak „Rogatka”

Cyprian Kościelniak. Urodzony w Kaliszu w 1948 roku.
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Wydziale Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom na ASP w Warszawie w 1974 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego (projektowanie plakatu).
Zawodowo aktywny od 1973 roku jako grafik prasowy, ilustrator książek, projektant plakatów, czołówek filmowych, scenograf telewizyjny, dokumentalista i fotograf rzeczywistości wizualnej PRL.
Od 1987 roku mieszka w Holandii. Pracuje jako ilustrator prasowy. Współpracuje z gazetami holenderskimi, niemieckimi i amerykańskimi.

dr Piotr Rypson
Kurator wystaw, historyk literatury i kultury.  Przewodniczący komitetu narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska. Specjalizuje się w sztuce awangardy, badaniach nad pograniczami literatury i sztuki w epokach danych i współczesności oraz zapisami wizualnymi czasu Zagłady. Autor wielu wystaw, m.in. Galerii Sztuki XX i XXI wieku oraz Krzycząc: Polska! Niepodległa – 1918 (obydwie w Muzeum Narodowym w Warszawie, 2013, 2018) i wielu innych. Autor kilkunastu książek i blisko 300 publikacji. Kurator trwającej obecnie wystawy  podziemnego archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma)  w monachijskim Documentation Centre for the History of National Socialism.

Ekspozycję można oglądać w witrynach siedmiu przystanków autobusowych na terenie miasta Kalisza:

Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: pl. Jana Pawła 2)