Artist Talk Cecylia Malik

 

21 maja 2021 roku, w ramach “A-Kumulacji 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki” zapraszamy na spotaknie z malarką, performerką, edukatorką, ekolożką i aktywistką miejską Cecylią Malik, która współtworzy wraz z Anną Grajewską i Agatą Bargiel kolektyw Siostry Rzeki.

Zaproszona przez nas Artystka zaproponuje wspólne działanie, skupione wokół troski o stan polskich rzek. Działanie będzie dwuelementowe.

W godzinach między 13.00 a 15.00 w Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, odbędzie się część warsztatowa gdzij dzieci będą mogły stworzyć własne, kolorowe ryby, natomiast dorośli dostaną możliwość uwiecznienia na tabliczce nazwy najbliższej z rzek zlewni naszego obszaru. Cała akcja, nosząca znamiona zabawy, happeningu, będzie okazją do artystycznej manifestacji, niosącej ekologiczną wiedzę o naturalnym funkcjonowaniu rzek. Warsztaty mają charakter rodzinny i są przeznaczone dla dzieci od lat 6 z opiekunem / opiekunami.

Natomiast od 16.00 do17.00 w Sali Studio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu,  będzie miała miejsce druga odsłona spotkania z Cecylią Malik, poświęcona zostanie dotychczasowym interwencjom kolektywu Siostry Rzeki. Odbędzie się na niej wideoprojekcja dotycząca działań aktywistki, na którą składać się będą fragmenty ostatniego filmu Cecylii Malik.

Na obie części spotkania z Cecylią Malik wstęp jest wolny, natomiast ilość miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o telefoniczne zgłaszanie chęci uczestnictwa pod numerem telefonu do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu : 62 767 40 81.

CECYLIA MALIK

Urodzona w 1975 roku w Krakowie. Ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i podyplomowe studia kuratorskie na Uniwersytecie Jagielońskim. Malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i aktywistka miejska. Wyróżniona prestiżową nagrodą im. Katarzyny Kobro w 2019 roku. Współtwórczyni wielu akcji społeczno-artystycznych i ekologicznych, np.: „Modraszek Kolektyw”, „Matki Polki na wyrębie”, „Warkocze Białki”, „Chciwość miasta” czy „Siostry Rzeki”. Inicjowane przez artystkę wydarzenia i happeningi charakteryzują się wyjątkowo atrakcyjną i wysmakowaną oprawą wizualną oraz chwytliwym językiem. Z uwagi na dbałość oraz współpracę z ekspertami i specjalistami, interwencje artystki zyskują wysoką skutecznością i cieszą się szerokim rozgłosem. Jej działania aktywistyczne prezentowane były w najważniejszych instytucjach sztuki w Polsce, jak również towarzyszyły istotnym wydarzeniom o charakterze społeczno-politycznym, np.: Ogólnopolski Kongres Kobiet w PKiN w Warszawie w 2019 roku czy Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 2018 roku.

Ciechocinek, Siostry Rzeki, protest przeciwko budowie tamy na Wisle, Fot. Tomasz Wiech

SIOSTRY RZEKI

Siostry Rzeki to zainicjowany przez Cecylię Malik i współtworzony razem z Anną Grajewską i Agatą Bargiel kolektyw, którego działania zorientowane są wokół ochrony naturalnego stanu europejskich rzek. Kolektyw najwięcej swoich inicjatyw poświęca rzece Wiśle, którą swoimi działaniami chce ochronić przed planowaną drogą wodną E 40 oraz powstaniem na niej zapory w Siarzewie, która może przynieść katastrofalne skutki zarówno dla ekosystemu rzeki jak i dla sytuacji społecznej. Siostry Rzeki swoimi działaniami upowszechniają postulaty Koalicji Ratujmy Rzeki, która jest reakcją na rządowe plany zagłady naturalnych rzek. Podczas organizowanych happeningów, Siostry Rzeki zanurzają stopy w nurcie wody i trzymając w rękach tablice z imionami wybranych przez siebie rzek, śpiewają opracowaną przez Agatę Bargiel pieśń Siostry Rzeki przybywajcie. Poprzez to symboliczne, rytualne działanie inicjują alegoryczny ratunek dla Wisły, do której przybywają ze wsparciem jej siostry – inne rzeki, którym to głosu użyczają kobiety trzymające tabliczki. Inna inicjatywa kolektywu to Moda na rzeki, w której zaproszone artystki i projektantki szyły zaangażowane stroje kąpielowe, ozdobione błyszczącymi niczym rybie łuski hasłami aktywistycznymi. Gotowa kolekcja została zaprezentowana podczas pokazu mody w czasie spływu tradycyjnym galarem Wisłą z Krakowa do Gdańska. Kolekcja recyklingowych strojów kąpielowych została zaprezentowana w Krakowie, Warszawie, Toruniu i na Helu, a w rolę modeli wcielili się uczestnicy demonstracji. Kolekcja stała się manifestem niosącym ekologiczną wiedzę o naturalnym funkcjonowaniu rzek.

Siostry Rzeki. Bądź rzeką! Wybierz swoją ukochaną rzekę z dzieciństwa lub tę, którą mijasz codziennie w drodze do pracy. Może to być duża lub mała rzeka, potok, strumień. Wielkość nie ma znaczenia, wszystkie są tak sama ważne. Niosą wodę, niosą życie. Ubierz się na niebiesko. Dołącz do Sióstr Rzek! Przybywaj rzeko Rabo, Dunajcu, Białko, Nido, Sanie, Pilico, Przemszo, Wdo, Mątowo… Spotkajmy się razem, niczym liczne dopływy Wisły i zamanifestujmy, że nie zgadzamy się na niszczenie przyrody.