„A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” – wystawa

Wernisaż: 20.04.2023, godz. 19.00
Uroczysta gala wręczenia nagród: 25.05.2023, godz. 19.00
Czas trwania: 20.04 – 26.05.2023

„A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” to czwarta już edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem, który jest organizowany przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu we współpracy z Miastem Kalisz, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu UAM w Poznaniu. Wystawy konkursowe, przyczyniają się do integracji środowiska artystycznego, dają również szansę zaprezentowania szerokiego spektrum działań podejmowanych przez twórców związanych z naszym miastem. W programie biennale poza wystawami konkursowymi przygotowane zostały także wystawy i wydarzenia towarzyszące, zaproponowane przez Dagny i Daniela Szwed, duet kuratorski tegorocznej edycji biennale.

W wyniku naboru ogłoszonego w listopadzie 2022 roku, na konkurs napłynęło 96 prac 58 artystów. Jury w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza, kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, dr Daniel Koniusz, Dziekan Wydziału  Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz Dagny i Daniel Szwed, kuratorzy biennale, podczas obrad, które zakończyły się 17 marca 2023 roku, zdecydowało o zakwalifikowaniu do drugiego etapu konkursu 49 prac, 39 artystów (w tym jednego duetu). Wystawa konkursowa będzie prezentowana od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej prezentowane będą prace uczestników wystaw konkursowych. Wśród nich są: Dominik Augustyniak, Piotr Blajerski, Patryk Cannon, Michalina Choroszczak-Tilgner, Natalia Czarcińska, Ziemowit Fincek, Maciej Garbowicz, Łukasz Glapka, Lidia Głazik, Agnieszka Godszling, Mariusz Hetmann, Yunna Honchar, Marek Jakuszewski, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Adrian Kempa, Ewa Kopeć, Beata Kotecka, Ewa Kowalczyk-Wiśniewska, Janusz Lewandowski, Małgorzata Łuczyna, Marta Marek, Michał Mąka, Elena Ovcharova z Paulą Wange-Burkietowicz, Sylwia Owczarek, Dominika Pinczak, Piotr Piskozub, Victtoria Plaza, Maria Podskarbi-Hebisz, Kinga Popiela, Bianka Rolando, Izabela Rudzka, Zofia Szada-Borzyszkowska, Grzegorz Tomasiak, Jolanta Wdowczyk, Maria Werbicka, Tomasz Wolff, Dawid Woźniak, Adrian Wykrota i Shuai Zhang.

Na uroczystej gali biennale poznamy laureatów tegorocznych nagród i wyróżnień. W tej edycji zostanie przyznana nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza (zakup pracy), nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (zakup pracy do kolekcji), Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej (wystawa w MZOK) oraz nagroda publiczności.

Podczas tegorocznych „A-Kumulacji” głos zabiorą zaproszone przez duet kuratorski, artystki, które w swoich pracach operują dźwiękiem. Pośrednio lub bezpośrednio posługują się nim do wyrażenia siebie. Ten dźwięk to w każdym przypadku odważna postawa artystyczna zawierająca się pomiędzy subtelnością wypowiedzi a krzykiem, osobistymi przeżyciami a kwestiami dotykającymi całe społeczeństwo, akceptacją i niezgodą, szukaniem wewnątrz i znajdywaniem poza nawiasem, pomiędzy niente a fortissimo possible. Od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Kaliszu zabrzmią: Justyna Banaszczyk, Dominika Korzeniecka, Magdalena Mellin, Karolina Mełnicka, Dominika Olszowy, Karolina Rec, Iza Tarasewicz i Ola Winnicka.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w Galerii Pulsar już podczas wernisażu odbył się performans Magdaleny Mellin, którego rejestrację prezentować będziemy w tej przestrzeni przez cały czas trwania Biennale. W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, oprócz wystawy konkursowej, zobaczyć można prace: Karoliny Mełnickej (obiekt dźwiękowy „Korona błazna”), Dominiki Olszowy (wideo „Krajobraz zimowy”), Karoliny Rec (instalacja audio-wideo „Out of frame”) oraz Izy Tarasewicz („Instrument, który nie ma jeszcze nazwy”). Dźwięki stworzone przez Karolinę Rec usłyszeć będzie można, także w przestrzeni miasta, dzięki rowerowej akcji „rozwożenia sztuki”. Rysunki Izy Tarasewicz, które powstały przy okazji pracy nad „Instrumentem, który nie ma jeszcze nazwy”, zaprezentujemy w wiatach 7 przystanków autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką”. W sklepie po dawnej „Modzie Polskiej” przy ulicy Śródmiejskiej 31,gości Ola Winnicka ze swoją instalacją „Siory Originals Wyjatkowe jak Ty”. Ekspozycja w sklepie będzie dostępna dla zwiedzających, od 12.00 do 16.00 w każdy czwartek podczas  trwania biennale. W wernisażowy wieczór, 20 kwietnia o 20.30 w sklepie po „Modzie Polskiej” Siory zagrały swój koncert. Ola Winnicka odbyła też krótką wizytę/interwencję w środę19 kwietnia, w Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu. W Hotelu Hampton by Hilton przy ul. Chopina 9 i w przestrzeni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego przy ul. Nowy Świat 28/30, usłyszeć i zobaczyć będzie można wideo z zarejestrowanego koncertu Dominiki Korzenieckiej, na który zaprosiliśmy w piątek 21 kwietnia o godzinie 19.00 do Malarni Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Tego samego dnia o 13.00, można było wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawach biennale, poprowadzonym przez Dagny i Daniela Szwed. Nie zabraknie też pokazu filmowego  w ramach projektu „Kino na Sztuki”, który zaplanowany został na poniedziałek 8 maja, o 20.00 w Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Zaprezentujemy wtedy film „Bunch of Kunst” w reżyserii Christine Franz. Wieczór finisażowy w czwartek 25 maja, uświetni koncert FOQL czyli Justyny Banaszczyk oraz Resiny czyli Karoliny Rec, do której dołączy Daniel Szwed.

Miejsce ekspozycji wystaw konkursowych:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej ul. Kościuszki 12

Miejsce ekspozycji wystaw towarzyszących:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Galeria Pulsar
Magdalena Mellin „Strupek” – performans na złom, strupek, tekst z kartki, 3 magnetofony oraz siebie samą

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej ul. Kościuszki 12
Karolina Mełnicka, obiekt dźwiękowy „Korona błazna”,
Dominika Olszowy, wideo „Krajobraz zimowy”,  
Iza Tarasewicz, „Instrument, który nie ma jeszcze nazwy”
Karolina Rec, instalacja audio-wideo „Out of frame”

Hampton by Hilton Kalisz, ul. Chopina 9 (łącznik)
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu ul Nowy Świat 28/30
Dominika Korzeniecka, koncert zarejestrowany w Malarni Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Wystawy w przestrzeni miasta:
Sklep po dawnej „Modzie Polskiej” ul. Śródmiejska 31
Ola Winnicka instalacja „Siory Originals Wyjątkowe jak Ty”

Siedem przystanków autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką”
Iza Tarasewicz „Rzut / View”

Patronat Honorowy
Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza

Organizator
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Miasto Kalisz

Współorganizatorzy
Miasto Kalisz, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu

Partnerzy wydarzenia:
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Hotel Hampton by Hilton Kalisz, Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu

Patronaty medialne
Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Radio Poznań, Ziemia Kaliska, Radio Centrum, Calisia.pl, Fakty Kaliskie, Telewizja Kalisz

Partnerzy Galerii
Ergo Hestia, Polifarb Kalisz S.A. M&P Alkohole i Wina Świata

Szczegółowe informacje o wystawie konkursowej i wydarzeniach towarzyszących będzie można śledzić na bieżąco na naszych profilach: FB @GaleriaKalisz i IG@galeriatarasin oraz na stronie www.tarasin.pl

„A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” zostały wpisane jako wydarzenie towarzyszące 63. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym, Festiwalowi Sztuki Aktorskiej.