Tegoroczna edycja „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki” dobiegła właśnie końca. Głównym celem tego wydarzenia, jak zawsze, była prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem oraz organizacja wyjątkowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
W Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, 25 maja 2023 roku o godzinie 19:00, podczas uroczystej gali podsumowującej Biennale, dyrektorka Galerii pani Joanna Dudek wraz z Prezydentem Miasta Kalisza panem Krystianem Kinastowskim, prodziekanem ds. sztuki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, prof. UAM dr. hab. Maciejem Guźniczakem, naczelniczką Wydziały Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w kaliskim magistracie, panią Grażyną Dziedziak oraz dyrektorką Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej panią Sylwią Kucharską, ogłosiła laureatów konkursu i wręczyła pamiątkowe dyplomy.

Finisaż „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”, fot. jakub Seydak
Jury czwartej edycji „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”, w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza, historyk sztuki, kustosz i kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, dr Daniel Koniusz, Dziekan Wydziału Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz Dagny i Daniel Szwed, kuratorzy biennale, w czasie obrad przeprowadzonych 8 maja 2023 roku, zdecydowało się wyróżnić honorowo 11 artystów oraz przyznać 3 regulaminowe nagrody.
Nagrodę Główną (zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu) zdobyła pani Małgorzata Łuczyna autorka tryptyku wideo „Eol” z 2022 roku, za artystyczną wrażliwość na aktualne problemy współczesnego świata, erudycyjnie wpisane w kontekst kultury europejskiej.
Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, którą jest zakup wyróżnionej pracy do kolekcji sztuki współczesnej, przypadła w udziale panu Łukaszowi Glapce, autorowi pracy „List do dziewczynki w czerwonej sukience” powstałej w latach 2022/2023, za zaskakującą metafizykę pamięci miejsca i czasu, za niezwykły hołd dla trwania przypadku spotkania.
Pan Wiktor Jerzy Jędrzejak, autor pracy „Polska węglem stoi – ilustracja do słów Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” z 2023 roku, został laureatem Nagrody Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, jaką jest wystawa w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu w 2024 roku, za „dosłowność” rzeczywistości, która staje się inspiracją do tworzenia.
Wyróżnienia honorowe otrzymali: Ziemowit Fincek, Marek Jakuszewski, Adrian Kempa, Elena Ovcharova i Paula Wange-Burkietowicz, Sylwia Owczarek, Dominika Pinczak, Kinga Popiela, Zofia Szada-Borzyszkowska, Tomasz Wolff, Adrian Wykrota oraz Shuai Zhang.
Nagroda Publiczności jaką jest wystawa Galerii Pulsar, stała się udziałem ex aequo pana Łukasza Glapki i pani Sylwii Owczarek, których prace zdobyły najwięcej głosów w głosowaniu publiczności, przeprowadzonym w tym roku w tradycyjnej formie na kartach do głosowania dostępnych w miejscu prezentacji wystaw konkursowych.
RESINA, fot. Jakub Seydak FOQL, fot. Jakub Seydak
Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani goście, mogli wysłuchać przygotowanych specjalnie na ten wieczór koncertów performatywnych artystek zaproszonych przez przed Dagny i Daniela Szwed, kuratorów tej edycji Biennale. Zagrała dla nas Justyna Banaszczyk aka FOQL, która „działa w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i muzyki około tanecznej oraz włącza do swojej twórczości elementy IDM-u i industrialu, jednocześnie wciąż otwierając się na eksperymenty rytmiczne i brzmieniowe” . Następnie usłyszeliśmy Karolinę Rec, występującą pod pseudonimem Resina, kompozytorkę i wiolonczelistkę, która „swój dźwiękowy język buduje poprzez zacieranie granic między rożnymi, często skrajnymi gatunkami muzycznymi, eksperymentując z wiolonczelą i innymi klasycznymi instrumentami czy głosem (a nawet chórem), sięgając jednocześnie po elektronikę i perkusję”. Na scenie towarzyszył Daniel Szwed, który zagrał na perkusji.
Podczas tegorocznych biennale „głos zabrały” zaproszone przez duet kuratorski artystki, które w swoich pracach operują dźwiękiem. Pośrednio lub bezpośrednio posługują się nim do wyrażenia siebie. Ten dźwięk to w każdym przypadku odważna postawa artystyczna zawierająca się pomiędzy subtelnością wypowiedzi a krzykiem, osobistymi przeżyciami a kwestiami dotykającymi całe społeczeństwo, akceptacją i niezgodą, szukaniem wewnątrz i znajdywaniem poza nawiasem, pomiędzy niente a fortissimo possible. Od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Kaliszu zabrzmiały: Justyna Banaszczyk, Dominika Korzeniecka, Magdalena Mellin, Karolina Mełnicka, Dominika Olszowy, Karolina Rec, Iza Tarasewicz i Ola Winnicka.
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w Galerii Pulsar już podczas wernisażu odbył się performans Magdaleny Mellin, którego rejestrację prezentowaliśmy w tej przestrzeni przez cały czas trwania Biennale. W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, oprócz wystawy konkursowej, zobaczyć można było prace: Karoliny Mełnickej (obiekt dźwiękowy „Korona błazna”), Dominiki Olszowy (wideo „Krajobraz zimowy”), Karoliny Rec (instalacja audio-wideo „Out of frame”) oraz Izy Tarasewicz („Instrument, który nie ma jeszcze nazwy”). Dźwięki stworzone przez Karolinę Rec słyszalne były także w przestrzeni miasta, dzięki rowerowej akcji „rozwożenia sztuki”, która miała miejsce w dniu finisażu w Parku Miejskim. Rysunki Izy Tarasewicz, które powstały przy okazji pracy nad „Instrumentem, który nie ma jeszcze nazwy”, zaprezentowaliśmy na 7 przystankach autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką”. W sklepie po dawnej „Modzie Polskiej” przy ulicy Śródmiejskiej 31, zagościła Ola Winnicka ze swoją instalacją „Siory Originals Wyjatkowe jak Ty”. Ekspozycja w sklepie dostępna była dla zwiedzających, od godziny 12.00 do 16.00 w każdy czwartek podczas trwania biennale. W wernisażowy wieczór, 20 kwietnia o 20.30 w sklepie po „Modzie Polskiej” Siory zagrały swój koncert. Ola Winnicka podjęła też performatywną interwencję, w środę 19 kwietnia, w Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu. W Hotelu Hampton by Hilton przy ul. Chopina 9 i w przestrzeni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego przy ul. Nowy Świat 28/30, usłyszeć i zobaczyć można było wideo z zarejestrowanego koncertu Dominiki Korzenieckiej, na który zaprosiliśmy w piątek 21 kwietnia o godzinie 19.00 do Malarni Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Tego samego dnia o 13.00, odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawach biennale, poprowadzone przez Dagny i Daniela Szwed. Nie zabrakło też pokazu filmowego w ramach projektu „Kino na Sztuki”, który odbył się w poniedziałek 8 maja, o 20.00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Zaprezentowaliśmy wtedy film „Bunch of Kunst” w reżyserii Christine Franz. Wieczór finisażowy, w czwartek 25 maja, uświetnił koncert FOQL czyli Justyny Banaszczyk oraz Resiny czyli Karoliny Rec, do którą zagrał Daniel Szwed.
Ekspozycję konkursową „A-Kumulacje 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”, można było oglądać w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, w terminie od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku.
Organizatorem wydarzenia była miejska Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. „A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, współorganizatorami byli Miasto Kalisz, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu.
Partnerami Biennale byli: Teatr im. Wojciecha Bogusłąwskiego w Kaliszu, Hotel Hampton by Hilton w Kaliszu i Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.
Patronatem medialnym objęły tegoroczne „A-Kumulacje”: Magazyn Szum, Notes na 6 tygodni, Ziemia Kaliska, Radio Poznań, Radio Centrum, Fakty Kaliskie, Telewizja Kalisz oraz portal Calisia.pl