Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaWYDARZENIAPOSTÓJ (ZE) SZTUKĄXAWERY WOLSKI NA KALISKICH PRZYSTANKACH AUTOBUSOWYCH

XAWERY WOLSKI NA KALISKICH PRZYSTANKACH AUTOBUSOWYCH

POŁĄCZ KROPKI

Praca należy do cyklu rysunków „Prognozy XXI wieku”, zawartych w zaprojektowanej przeze mnie książce-kolorowance powstałej w 2012 roku. Każda z ilustracji przedstawia „niedokończony” rysunek – po połączeniu punktów, można odczytać znany nam obraz z mediów, odnoszący się do tematyki terroryzmu.

Wykorzystałem okładkę książki „Terroryzm” Conora Gearty, wydanej z cyklu „Prognozy XXI wieku” (wydawnictwa Pruszyński i S-ka, 1998), jako oprawę do moich prac. Książka Geartyego trafnie przewiduje wiele zjawisk i wydarzeń politycznych. Można ją czytać niemal jako powieść sensacyjną, co jest przerażające w kontekście aktualnych wydarzeń politycznych.

Płonące monolity – medialny obraz zapisany w globalnej pamięci, odznaczył piętno w historii ludzkości. Punkty w mojej pracy odnoszą się do płynności czasu i specyfiki wspomnień. Przywołuję obrazy silnie zakodowane w świadomości globalnej posługując się metodą rozszyfrowywania treści rysunków. Ponumerowane punkty przywołują konkretny obraz w wyobraźni odbiorcy. Walor warsztatowy, rysunkowy, oraz użycie prostej, powszechnie znanej gry rysunkowej ma stać się jedynie interfejsem do odtwarzania treści które intencjonalnie tam ukryłem.

Xawery Wolski

KURATORKA: MAŁGORZATA KAŹMIERCZAK

Xavery Wolski (ur. 1988, Aix-en-Provence, Francja) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Zajmuje się m.in. filmem, komiksem, animacją oraz ingerencjami w przestrzeń publiczną. Autor (wraz z Olgą Kowalską) projektu „Jednodobowe wróżby” prezentowanego na międzynarodowym festiwalu Narracje w Gdańsku (2015).W 2014 roku laureat ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii (miesięczne stypendium w Nowym Jorku oraz wystawa indywidualna w galerii „Propaganda” w Warszawie) oraz Grolsch ArtBoom Festival (wraz z Hubertem Gromnym). Twórca (również z Hubertem Gromnym) pracy „Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie” znajdującej się w Kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie oraz instalacji „Makaron” na dachu PKP Powiśle w Warszawie. Współtwórca grupy Spirala, która przez okres 2011-13, zarządzała artystycznymi wydarzeniami Zbiornika Kultury w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Współtwórca grupy Więcej Światła, która przez okres 2008-10 organizowała liczne inicjatywy kulturalne w Krakowie.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X