Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62 – 800 Kalisz
tel/fax 62 767-40-81

 

Wirtualny spacer


____________________________________
Strona GłównaWYDARZENIAPOSTÓJ (ZE) SZTUKĄXAWERY WOLSKI NA KALISKICH PRZYSTANKACH AUTOBUSOWYCH

XAWERY WOLSKI NA KALISKICH PRZYSTANKACH AUTOBUSOWYCH

POŁĄCZ KROPKI

Praca należy do cyklu rysunków „Prognozy XXI wieku”, zawartych w zaprojektowanej przeze mnie książce-kolorowance powstałej w 2012 roku. Każda z ilustracji przedstawia „niedokończony” rysunek – po połączeniu punktów, można odczytać znany nam obraz z mediów, odnoszący się do tematyki terroryzmu.

Wykorzystałem okładkę książki „Terroryzm” Conora Gearty, wydanej z cyklu „Prognozy XXI wieku” (wydawnictwa Pruszyński i S-ka, 1998), jako oprawę do moich prac. Książka Geartyego trafnie przewiduje wiele zjawisk i wydarzeń politycznych. Można ją czytać niemal jako powieść sensacyjną, co jest przerażające w kontekście aktualnych wydarzeń politycznych.

Płonące monolity – medialny obraz zapisany w globalnej pamięci, odznaczył piętno w historii ludzkości. Punkty w mojej pracy odnoszą się do płynności czasu i specyfiki wspomnień. Przywołuję obrazy silnie zakodowane w świadomości globalnej posługując się metodą rozszyfrowywania treści rysunków. Ponumerowane punkty przywołują konkretny obraz w wyobraźni odbiorcy. Walor warsztatowy, rysunkowy, oraz użycie prostej, powszechnie znanej gry rysunkowej ma stać się jedynie interfejsem do odtwarzania treści które intencjonalnie tam ukryłem.

Xawery Wolski

KURATORKA: MAŁGORZATA KAŹMIERCZAK

Xavery Wolski (ur. 1988, Aix-en-Provence, Francja) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Zajmuje się m.in. filmem, komiksem, animacją oraz ingerencjami w przestrzeń publiczną. Autor (wraz z Olgą Kowalską) projektu „Jednodobowe wróżby” prezentowanego na międzynarodowym festiwalu Narracje w Gdańsku (2015).W 2014 roku laureat ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii (miesięczne stypendium w Nowym Jorku oraz wystawa indywidualna w galerii „Propaganda” w Warszawie) oraz Grolsch ArtBoom Festival (wraz z Hubertem Gromnym). Twórca (również z Hubertem Gromnym) pracy „Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie” znajdującej się w Kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie oraz instalacji „Makaron” na dachu PKP Powiśle w Warszawie. Współtwórca grupy Spirala, która przez okres 2011-13, zarządzała artystycznymi wydarzeniami Zbiornika Kultury w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Współtwórca grupy Więcej Światła, która przez okres 2008-10 organizowała liczne inicjatywy kulturalne w Krakowie.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X