Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

WIDEO

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaPUBLIKACJE„Powrót (do) przyszłości”

„Powrót (do) przyszłości”

„Powrót (do) przyszłości” to program performatywny, który był realizowany od kwietnia do października 2016 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Projekt złożony był z czterech odsłon, podczas których każdorazowo prezentowaliśmy dwie prace polskich choreografów młodego pokolenia, a następnie zapraszaliśmy ich do dyskusji z artystami wizualnymi uprawiającymi między innymi performance oraz kuratorkami i autorkami tekstów o sztuce. W ramach programu publiczność miała okazję zobaczyć performansy autorstwa Aleksa Baczyńskiego-Jenkinsa, Przemka Kamińskiego, Ani Nowak, Magdaleny Ptasznik, Agaty Siniarskiej, Kasi Wolińskiej, Marty Ziółek i Marii Zimpel. Nasze zaproszenie do udziału w debatach po pokazach przyjęli wybitni przedstawiciele polskiej sceny sztuk wizualnych: Janusz Bałdyga, Izabella Gustowska, Przemysław Kwiek i Józef Robakowski. Rozmowy prowadziły: Małgorzata Kaźmierczak, Ewa Tatar, Agnieszka Sosnowska i Magdalena Kownacka. Wybrane performansy choreograficzne miały stać się punktem wyjścia do szerszej dyskusji o praktykach performatywnych w kontekście sztuk wizualnych i sztuk performatywnych. Chodziło nam z jednej strony o rozmowę o przeszłości (albo przeszłościach) światowego i polskiego performansu, z drugiej – przyjrzenie się konkretnym działaniom na współczesnym polu performatywnym.

Efektem projektu oraz równoczesnym aneksem do „Powrotu (do) przyszłości” jest dostępna w wersji cyfrowej oraz w druku (w limitowanym nakładzie) darmowa publikacja. Wydawnictwo było próbą zebrania pytań towarzyszących spotkaniom w Galerii Sztuki  im. Jana Tarasina i udzielenia odpowiedzi na niektóre z nich.

Książka jest podzielona na trzy części.

Na pierwszą z nich składają się informacje o pracach prezentowanych w ramach cyklu, dokumentacja fotograficzna, a także udostępnione przez artystów materiały z procesu twórczego: teksty, notatki i rysunki, przybliżające metody poszczególnych artystów oraz język, którego używają do opisu własnej praktyki.

W drugiej części znajdują się skrócone zapisy czterech debat, które odbyły się w ramach „Powrotu (do) przyszłości”.

Ostatnia część zawiera teksty Małgorzaty Kaźmierczak, Ewy Tatar, Agnieszki Sosnowskiej i Magdaleny Kownackiej, które zaprosiliśmy do prowadzenia dyskusji w ramach „Powrotu (do) przyszłości”. W artykułach autorki rozwijają wybrane wątki z rozmów z artystami oraz próbują odpowiedzieć na niektóre z pytań pojawiających się w debatach.

PUBLIKACJĘ „POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI” można przeczytać TUTAJ:

http://issuu.com/tarasin/docs/powrotdoprzyszlosci

34ca15_352ff1a0702a42f39847c74a37104054mv2

Kurator projektu: Mateusz Szymanówka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano przez Miasto Kalisz

Jak otrzymać publikację?

Publikacja dostępna jest w siedzibie Galerii  przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu lub wysyłkowo z przedpłatą: 10 zł (koszt przesyłki).

Przesyłka zostanie wysłania niezwłocznie po zaksięgowaniu należności na koncie Galerii. Nr konta: PKO BP 67 1020  2212  0000  5302  0387  8873.

Przed zamówieniem większej ilości egzemplarzy prosimy o kontakt w celu ustalenia kosztów przesyłki: promocja@tarasin.pl lub tel. 62 767 40 81.

 

 

Wydawca: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Język publikacji: polski

Rok wydania: 2016

Typ okładki: miękka

Liczba stron: 259

ISBN: 978-83-936624-7-0

 

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X