Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki – katalog

Publikacja zawiera teksty poświęcone artyście autorstwa m.in. profesorów: Krzysztofa Lenka, Piotra Łuszczykiewicza  i Marka Freudenreicha. Swoimi refleksjami na temat twórczości Kościelniaka dzielą się również jego holenderscy przyjaciele i współpracownicy, znani dziennikarze Paul van der Berg i Joost van der Vaart. Prezentowane są również wybrane prace z bogatej twórczości Cypriana Kościelniaka, czyli wspomniane ilustracje, rysunki oraz plakaty.

Publikacja katalogu wystawy została dofinansowana z budżetu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą oraz ze środków Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Cyprian Kościelniak (ur. 1948 r. w Kaliszu) Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1974 roku uzyskał dyplom ASP W Warszawie w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego (projektowanie plakatu), gdzie w latach 1981-1986 był asystentem. Od 1973 roku realizował projekty graficzne czołówek oraz plakatów do polskich filmów fabularnych i telewizyjnych. Jest twórcą m.in. „leadera” Zespołu Filmowego X oraz czołówek do Ziemi Obiecanej, Smugi cienia, Panien z Wilka, Kartki z podróży, Seksmisji, Jana Serce (TVP). Projektował wystawy dla Muzeum Literatury w Warszawie, m.in. ekspozycję „Stanisław Grochowiak” (wraz z żoną Joanną Wnuk) w 1986 roku. W latach 1984-1987 był zatrudniony na stanowisku docenta w ASP w Gdańsku. Od 1987 roku mieszka i pracuje w Amsterdamie jako ilustrator. Współpracuje z wieloma gazetami oraz klientami komercyjnymi. Od roku 1989 związany z gazetą „NRC Handelsblad”, pracuje także dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Der Spiegel”, „New York Timesa” i „Financiele Dagblad”. W latach 2014-2015 zrealizował projekt dekoracji ściennych dla szpitala dziecięcego EKZ w Amsterdamie. Do roku 2016 pracował jako docent ilustracji w Akademii Minerva w Groningen i Akademii Sztuk Pięknych w Utrechcie. Od roku 2009 zajmuje się również malarstwem.

kultura_makulatura_katalog

SPIS TREŚCI:

MARIUSZ KNOROWSKI Wstęp / Introduction

KRZYSZTOF LENK Cyprianowi z podziwem… / To Cyprian, with my esteem

PIOTR ŁUSZCZYKIEWICZ C[ypriana] K[ościelniaka] Monarchia Sztuki / cyprian koscielniak’s Monarchy of Art

MAREK FREUDENREICH Freelancer ( o starointeligenckiej tożsamości) / The freelancer (an old-school mind)

PAUL VAN DEN BERG Co pusty barak do hodowli kur ma wspólnego z Auschwitz? Jak działa mózg artysty? / What does an empty henhouse have to do with Auschwitz? How does the artist’s brain work?

JOOST VAN DER VAART… …

Z Cyprianem Kościelniakiem rozmawia / Cyprian Kościelniak talks to JACEK SZELEGEJD

CYPRIAN KOŚCIELNIAK 24 h / 24 hr

Prace / Works

Katalog prac / Catalogue of works

 

Jak zakupić publikację?

Publikacja dostępna jest w siedzibie Galerii  przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu w cenie 44 zł lub wysyłkowo z przedpłatą: 44 zł + 10 zł (koszt przesyłki).

Przesyłka zostanie wysłania niezwłocznie po zaksięgowaniu należności na koncie Galerii. Nr konta: PKO BP 67 1020  2212  0000  5302  0387  8873.

Przed zakupem większej ilości egzemplarzy prosimy o kontakt w celu ustalenia kosztów przesyłki: promocja@tarasin.pl lub tel. 62 767 40 81.

Na życzenie kupującego wystawiamy fakturę.

 

Wydawnictwo: Muzeum Plakatu w Wilanowie

Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Język publikacji: polski / angielski

Rok wydania: 2017

Typ okładki: miękka

Liczba stron: 143

ISBN: 978-83-7100-421-6

 

 

 

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.