Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaAKTUALNA WYSTAWABartosz Kokosiński, Andrzej Szewczyk „Prace obojętne”

Bartosz Kokosiński, Andrzej Szewczyk „Prace obojętne”

Wystawa „Prace obojętne” dotyczy, najprościej mówiąc, pewnego poczucia bezsensowności wykonywania pracy, zarówno artystycznej – w rozumieniu manualnego tworzenia sztuki, jak w szerszym kontekście – działania w ogóle. Znużenie powtarzaniem ruchów, gromadzeniem i okiełznywaniem materiałów i narzędzi oraz uczucie straty czasu dopada zarówno osoby tworzące sztukę, jak i każdego, kto wykonuje każdy niemal zawód czy choćby prace codzienne. Jednocześnie artystów cechuje często potrzeba mozolnego działania, głęboka i gorliwa. Czasem oparta jest ona na rytmicznej powtarzalności właśnie i kontemplacji najprostszych przedmiotów, jak w pracach Andrzeja Szewczyka. Innym razem, jak u Bartosza Kokosińskiego, stosunek do własnej twórczości nieustannie balansuje na granicy radości i udręki jednocześnie. Choć artysta wyraźnie czerpie radość z zabawy ideą Obrazu jako takiego, to jednocześnie nie stroni od aktów agresji wobec płócien, ram i papierów, na których tworzy. Jego obrazy albo „pożerają” otaczającą rzeczywistość, albo puchną, pękają i same schodzą z blejtramów jakby artysta w pewnym momencie tracił nad nimi kontrolę.

Wyraz bezsilności zarówno wobec materii sztuki, jak i jej idei daje Kokosiński najdobitniej w filmie „Litania” prezentowanym w Galerii Pulsar. To swoisty akt autoterapii, ale jednocześnie ironiczny komentarz do sytuacji artysty funkcjonującego, najprościej mówiąc, tu i teraz.

U Szewczyka  z kolei tworzenie obrazów bliższe było wschodniej tradycji pisania ikon niż indywidualistycznej ekspresji celebrowanej w świecie zachodnim. Artysta używał jednak materiałów, które uznać można za niepotrzebne, będące bezwartościową częścią czegoś cenniejszego, „pozostałości”, jak np. łupinki od pistacji czy skrawki po ostrzeniu kredek. Innym razem, jak w jednym z prezentowanych na wystawie dzieł, wykorzystywał stare tapety, tworząc swoisty manuskrypt – zapis formy, duchowych przeżyć, ale też samego aktu „pracy” właśnie.

Owo szczere podejście obu artystów do sztuki wydaje się być w pewien sposób wyzwalające dla nich samych, ale też dla odbiorców. Stereotyp, że twórcy kreacja przychodzi łatwo, rodzi często u widza poczucie niechęci, zarówno jeżeli mamy do czynienia z dziełem manualnie doskonałym („bo ja tak nie umiem”), jak i wtedy, gdy forma wydaje się zbyt prosta („każdy by tak umiał”). Może by zatem spróbować tę sytuację odwrócić i spróbować jeszcze raz spojrzeć artyście „przez ramię”, zobaczyć jak zmaga się z codziennym wysiłkiem, jak jego samego drażnią konwenanse sztuki, jak znosi porażki. Być może wtedy prace prezentowane na wystawie przemówią do widzów w inny sposób, jako metafory pewnego wspólnego doświadczenia, bliskości sztuki i codzienności, a nawet zwyczajnie ludzkiej niedoskonałości obu tych sfer.

Kuratorka: Anna Ciabach

Dzięki uprzejmości Galerii Foksal / Mazowieckiemu Instytutowi Kultury na wystawie prezentowane są prace Andrzeja Szewczyka, pt. „Grūnewaldowi” i „Bez Tytułu”.

Bartosz Kokosiński

(ur. 1984)

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa.  Czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 roku otrzymał wyróżnienie na 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Wielokrotny finalista rankingu Kompas Młodej Sztuki, w 2017 roku znalazł się po raz trzeci na pierwszym miejscu tej listy. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik licznych pokazów grupowych. W 2017 roku można było oglądać między innymi: jego projekt „Moment ścinający kołek” w CSW Zamek Ujazdowski, wystawy indywidualne „Wspólnota wyobrażeń o gęstości” w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki i „Pastelowy osiedlowy” w warszawskiej Galerii Monopol oraz pokazy w Galerii Białej w Lublinie (razem z Pawłem Matyszewskim) i w Kunstmuseum Solingen.

 

Andrzej Szewczyk
(ur. 1950, zm. 2001)

W latach 1974-1978 studiował edukację artystyczną na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W położonych nieopodal Kaczycach Górnych mieszkał i pracował do końca życia, z dala od artystycznych centrów. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, rysunkiem i tworzył environments. W 1977 roku zaczął wystawiać w słynnej warszawskiej Galerii Foksal, z którą związany był przez ponad dwie dekady. Brał udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą.

Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi i Galerii Zachęta w Warszawie czy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

 

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X