Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wydarzenia wieńczące piątą edycję „A-Kumulacji 2025, Kaliskiego Biennale Sztuki”.
W środę 21 maja zakończymy prezentację jednej z wystaw towarzyszących Biennale, „Opawska Szkoła Fotografii”, która ma miejsce w przestrzeni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Składają się na nią prace obecnych studentów oraz niedawnych absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, w Polsce często nazywanego Opawską Szkołą Fotografii. Ekspozycja w ramach Biennale zainicjowała obchody trzydziestopięciolecia istnienia tej szkoły. Ostatni dzień wystawy będzie doskonałą okazją do spotkania z prof. Vladimirem Birgusem, dyrektorem Instytutu Twórczej Fotografii, który o godz. 15.00 wygłosi wykład w Sali Kameralnej WPA, a o godz. 17.30, podczas finisażu, oprowadzi po wystawie i niej opowie.

W czwartek 22 maja, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu o godz. 19.00 rozpocznie się gala wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych w tegorocznych „A-Kumulacjach”. Jury konkursu, w skład którego wchodzili: Małgorzata Paszylka-Glaza – Kuratorka Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz – Kierownik Zakładu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzynarodowej UAM, prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka – Prodziekan ds. sztuki i współpracy z otoczeniem WPA UAM, Robert Kuciński – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Joanna Dudek – dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz Adrian Wykrota – kurator biennale, obradowało 25 kwietnia 2025 roku i zdecydowało o wyborze laureatów nagród i wyróżnień. W tegorocznej edycji przyznana będzie Nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, a jest nią zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej, Nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisz, nią także jest zakup pracy do kolekcji oraz Nagroda Centrum Kultury i Sztuki czyli współorganizatora Biennale, jaką jest możliwość prezentacji twórczości osoby nagrodzonej w przestrzeni wystawienniczej CKiS w Kaliszu. Na finisażu poznamy także laureatów wyróżnień honorowych i zdobywcę nagrody publiczności.

„A-Kumulacje 2025, Kaliskie Biennale Sztuki” to wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem. Biennale ma charakter otwartego konkursu, do którego mogli zgłaszać swoje prace artyści pochodzący z Kalisza lub mieszkający w Kaliszu a także pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym prezentowane są prace uczestników wystaw konkursowych czyli Michała Bugzela, Natalii Czarcińskiej, Aleksandry Dunaj, Karoliny Figiel, Ziemowita Fincka, Macieja Garbowicza, Łukasza Glapki, Mariusza Hertmanna, Marka Jakuszewskiego, Agaty Jankowskiej, Michała Jankowskiego, Adriana Kempy, Ewy Kopeć, Beaty Koteckiej, Agnieszki Lisiak „Skórki”, Michała Mąki, Ewy Piotrowskiej, Victtorii Plazy, Marii Podskarbi-Hebisz, Kingi Popieli, Małgorzaty Przekwas, Szymona Ratajczyka, Bianki Rolando, Izabeli Rudzkiej, Izabeli Symanowicz, Sary Świderskiej, Jolanty Wdowczyk, Anny Zdyb i Shuaia Zhanga.
Tegoroczne „A-Kumulacje”, to oprócz wystawy konkursowej także prezentacje twórczości zaproszonych przez kuratora Adriana Wykrotę, artystów i artystek. Ich prace wpisują się w program towarzyszący biennale, który oparty jest na fotografii i na szerokorozumianym konstrukcie MIEJSCA.
I tak oprócz wspomnianej wcześniej wystawy „Opawska Szkoła Fotografii”, oglądać można dwie ekspozycje w przemarzeniach Centrum kultury i Sztuki w Kaliszu, obie eksplorujące dwie zasadniczo różne definicje miejsca. Pierwsza to „Ujawnienie” Agnieszki Sadowskiej – fotografki i fotoreporterki, związanej z białostocką „Gazeta Wyborczą”, a druga to „Hometown” Krzysztofa Zielińskiego – fotografa i artysty wizualnego, absolwenta Katedry Fotografii w FAMU w Pradze.
Galeryjne Laboratorium Sztuki to miejsce prezentacji kolejnych dwóch wystawy. „Przeglądanie (się)” to wybór książek pochodzących z archiwum konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Otwarciu tej wystawy towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie Joanny Kinowskiej, wieloletniej współorganizatorki wspomnianego konkursu. „Miejsca/Prywatne” to natomiast wybór zinów i książek fotograficznych z kolekcji Zinteki. Tę prezentację przygotował Krzysiek Orłowski, fotograf, edytor i wydawca, autor licznych publikacji self-publishingu.
Przez cały czas trwania Biennale, w wiatach 8 przystanków autobusowych, a także na placu przed Galerią Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, oglądać można wystawę „nie_KRAJOBRAZY”, czyli wybrane fotografie autorstwa Adriana Wykroty – fotografa i dokumentalisty zajmującego się m.in. edukacją wizualną, tegorocznego kuratora „A-Kumulacji”.
W programie Biennale znalazły się także: warsztaty fotograficzne „Dokumentowanie miejsca”, poprowadzone przez fotografów Mariusza Foreckiego i Dominika Kulaszewicza, warsztaty z robienia zinów, przygotowane przez Krzyśka Orłowskiego, a także introligatorskie z Martą Tomiak – ilustratorką i graficzką.
Galeryjnej publiczności zaproponowaliśmy także udział w pokazie filmu w ramach projektu „Kino (na) Sztuki”. Tym razem dokumentu przybliżającego twórczość fotografki Libuše Jarcovjákovej „I’m Not Everything I Want To Be” („Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała”) w reżyserii Kláry Tasovskiej.
Czwartkowy wieczór kończący „A-Kumulacje 2025” stanie się zatem okazją nie tylko do podsumowań i podziękowań ale także do ponownego spotkania i integracji środowiska artystycznego związanego z Kaliszem.
środa 21 maja 2025
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu
g. 15.00 – wykład prof. Vladimira Birgusa – dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie w Sali Kameralnej WPA ul. Nowy Świat 28-30
g. 17.30 – finisaż wystawy „Opawska Szkoła Fotografii” z oprowadzaniem prof. Vladimira Birgusa
czwartek 22 maja 2025
Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu pl. św. Józefa 5
g. 19.00 – Uroczysta gala wręczenia nagród „A-Kumulacji 2025, Kaliskiego Biennale Sztuki” w Zielonej Strefie Galerii
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Vladimír Birgus jest fotografem, kuratorem, historykiem fotografii, profesorem i kierownikiem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jego fotografie eksponowane były na 85 wystawach autorskich i prezentowane są w wielu kolekcjach (m.in. Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Galeria Morawska w Brnie, Słowacka Galeria Narodowa w Bratysławie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Biblioteka Narodowa i Europejski Dom Fotografii w Paryżu, Muzeum Réattu w Arles, Ludwig Museum w Kolonii, Museum of Fine Arts w Houston, San Francisco Museum of Modern Art, Tokyo Museum of Photographic Art, Yokohama Museum of Art, itp.). Jest autorem i współautorem 68 książek, m.in. Tschechoslowakische Fotografie der Gegenwart (Kolonia i Heidelberg 1990), Czech Photographic Avant-Garde 1918-1948 (Praga i Stuttgart 1999, Cambridge / Mass. i Londyn 2002), František Drtikol (Praga 2000), Jaroslav Rössler – Czech Avant-Garde Photographer (Cambridge / Mass. i Londyn 2003), Czeska fotografia XX wieku (Praga 2010), Na pierwszy rzut oka. Wybór czeskiej fotografii XX i XXI wieku (Ołomuniec i Opole 2016), Jindřich Štreit: Village People (Berlin i Praga 2020) i Fotografia czeska w latach 1839-2019 (Praga 2021).
Był kuratorem i współkuratorem wielu wystaw w licznych muzeach i galeriach, na przykład: Współczesne piękno: Czeska awangarda fotograficzna 1918-1948 (Barcelona, Paryż, Lozanna, Praga i Monachium 1998-1999), Akt w czeskiej fotografii (Praga, Ołomuniec, Moskwa, Paryż, Akwizgran, Poznań, Wrocław, Ksiąź, Opawa, Bratysława, Ateny, Jindřichův Hradec i Warszawa, 2000-2009), Czeska fotografia XX wieku (Praga 2005, Bonn 2009), Dawno, dawno temu na Wschodzie. Czesi oczami fotografów 1948-1989 (Praga 2009), Intymny świat Josefa Sudka (Paryż i Ottawa, 2016-2017), Awangardowy fotograf Jaromír Funke (Praga, Paryż, Frankfurt nad Menem i Ołomuniec, 2017-2018), Václav Podestát: Daleko i blisko (Praga, 2022).
Monografie: Tomáš Pospěch: Vladimír Birgus. Cosi nevyslovitelného / Something Uspeakable. KANT, Praha 2003.; Štěpánka Bieleszová: Vladimír Birgus. Fotografie 1972 – 2014 / Photographs 1972 – 2014. Muzeum Sztuki w Ołomuńcu i KANT Praga, 2014.; Danuta Kowalik-Dura, Adam Mazur: Vladimír Birgus. Fotografie / Photographs 1972 – 2017. Muzeum Śląskie, Katowice 2017.