Zaproszenie na finisaż „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”

W czwartek 25 maja o godzinie 19.00 będzie miała miejsce uroczysta gala podsumowująca i zamykająca „A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki”, na której wręczymy nagrody i wyróżnienia dla artystów – laureatów konkursu. W tegorocznej edycji zostanie przyznana nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej), nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza (zakup pracy), nagroda Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej (wystawa w MOZK) a także wyróżnienia honorowe oraz nagroda publiczności.

 „A-KUMULACJE 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” to wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem. Biennale ma charakter otwartego konkursu, do którego mogli zgłaszać swoje prace artyści pochodzący z Kalisza lub mieszkający w Kaliszu a także pracownicy i studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza  w Poznaniu.

W skład jury oceniającego nadesłane prace konkursowe wchodzili: Małgorzata Paszylka-Glaza, historyk sztuki, kustosz i kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, dr Daniel Koniusz, Dziekan Wydziału Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz Dagny i Daniel Szwed, kuratorzy biennale.

Duet kuratorski zaprosił do stworzenia wystaw i wydarzeń towarzyszących Biennale, osiem artystek, które w swoich pracach operują dźwiękiem. Pośrednio lub bezpośrednio posługują się nim do wyrażenia siebie. Ten dźwięk to w każdym przypadku odważna postawa artystyczna zawierająca się pomiędzy subtelnością wypowiedzi a krzykiem, osobistymi przeżyciami a kwestiami dotykającymi całe społeczeństwo, akceptacją i niezgodą, szukaniem wewnątrz i znajdywaniem poza nawiasem, pomiędzy niente a fortissimo possible. Od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Kaliszu zabrzmiały, brzmią lub dopiero będzie można usłyszeć: Justynę Banaszczyk, Dominikę Korzeniecką, Magdalenę Mellin, Karoline Mełnicką, Dominikę Olszowy, Karolinę Rec, Izę Tarasewicz i Olę Winnicką.

Finisaż będzie okazją do posłuchania na żywo Justyny Banaszczyk i Karoliny Rec.
Zapraszamy gorąco, na ten wyjątkowy wieczór. Jeśli tylko aura będzie sprzyjająca publiczność ugościmy w Zielonej Strefie Galerii.

czwartek 25 maja 2023 r.
Zielona Strefa Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

g. 19.00 uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień
g. 21.00 koncert FOQL czyli Justyny Banaszczyk
g. 22.00 koncert Resiny czyli Karoliny Rec z niespodzianką wieczoru

JUSTYNA BANASZCZYK aka FOQL

Justyna Banaszczyk aka FOQL działa w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i muzyki okołotanecznej. Włącza do swojej twórczości elementy IDM-u i industrialu, jednocześnie wciąż otwierając się na eksperymenty rytmiczne i brzmieniowe. FOQL współtworzyła grupę Ǫramics (2017–2019), która za cel obrała promowanie równości i działalność edukacyjną na scenie elektronicznej i klubowej. Jednym z największych sukcesów kolektywu było wydanie charytatywnej składanki „Total Solidarity”, która trafiła do mediów na całym świecie. Jest też współzałożycielką Radia Kapitał, współprowadzi wytwornię P̨ointless Geometry, która wydaje eksperymentalną muzykę elektroniczną z Europy Środkowej i Wschodniej. Artystka SHAPE Platform 2020 – międzynarodowej instytucji promującej wybranych artystów z Europy. Jej najnowszy album „Wehikuł” ukazał się w 2022 roku nakładem MAL Recordings / Boomkat i zdobył uznanie międzynarodowej prasy (The Wire Magazine, International Orange czy Resident Advisor). Został uznany za jeden z najlepszych albumów 2022 roku przez brytyjski DJ Mag. „To album o tożsamości i braku tożsamości. O mieście intensywnym i trudnym do zdefiniowania, trochę jak ta muzyka” – mówi FOQL o najnowszym albumie w rozmowie dla Krytyki Politycznej.

KAROLINA REC (RESINA)

Karolina Rec jest kompozytorką i wiolonczelistką występującą pod pseudonimem Resina od 2016 roku. Po podpisaniu kontraktu z brytyjską wytwornią FatCat Records/130701 wydała pierwszy solowy album (wcześniej przez prawie dekadę współpracując z wieloma zespołami polskiej sceny niezależnej). Drugi album „Traces”, ukazał się w lipcu 2018 roku, a w 2019 pojawiała się EPka z remiksami utworów z „Traces” autorstwa Bena Frosta, Abula Mogarda, Lotic i Iana Williama Craiga. W 2020 roku Resina stworzyła ścieżkę dźwiękową do gry opartej na kultowej rozgrywce RPG „Vampire: The Masquerade – Shadows Of New York”. Ostatni album, „Speechless”,  zawierający kompozycje m. in. na 24-osobowy chór, ukazał się w listopadzie 2021 roku. „Speechless” ewoluuje wokół idei eksploracji napięcia pomiędzy tym co fizyczne/biologiczne a tym co elektroniczne, a także poszukiwania bardziej eksperymentalnych, intuicyjnych sposobów wydobywania dźwięku za pomocą głosu, mając na uwadze tych, którym prawa głosu się odmawia. Resina współpracuje z artystami rożnych gatunków: tworzy duet z Christiną Vantzou, z Aho Ssanem (pod nazwą Ego Death), występowała także m.in. z Emilie Levienaise-Farrouch, BNNT czy Hubertem Zemlerem. Komponuje muzykę filmową i teatralną. Swój dźwiękowy język buduje poprzez zacieranie granic między rożnymi, często skrajnymi gatunkami muzycznymi, eksperymentując z wiolonczelą i innymi klasycznymi instrumentami czy głosem (a nawet chórem) i sięgając jednocześnie po elektronikę i perkusję. Balansuje pomiędzy animalistycznymi aspektami występu a cyfrowo przetwarzanym dźwiękiem.