Zapraszamy na otwarcie wystawy kuratorskiej pt. „UMIERANKO”

20 czerwca 2024 o g.19.00 zapraszamy do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina na otwarcie wystawy „Umieranko” duetu kuratorskiego: Idy Dziublewskiej i Gabi Skrzypczak.

Jakie refleksie na ich temat pojawiają się w pracach młodego pokolenia polskich artystów? Czy w czasach zagłady klimatycznej, kryzysów ekonomicznych i konfliktów geopolitycznych możemy sobie jeszcze pozwolić na marzenie o cichej, prywatnej śmierci? To pytania, które postawiły sobie autorki koncepcji „Umieranka” – kuratorki: Ida Dziublewska i Gabi Skrzypczak.

Do wystawy zostało zaproszonych osiem osób artystycznych: Paweł Baśnik, Maciej Cholewa, Ewa Gola, Wiktoria Kucharczak, Katarzyna Olma, Zuza Piekoszewska, Maryna Sakowska, Mateusz Sarzyński.

Tytuł wystawy zaczerpnięty jest z etiudy filmowej Jana Jakuba Kolskiego (1984) – „Umieranko”, historii ostatniego dnia życia chłopa, który przygotowuje się na śmierć. Kolski nakręcił swoje wybitne dzieło jeszcze w czasach studenckich, czyniąc tematem śmierć, zdawać by się mogło tak odległą dla młodych ludzi. Umieranie i śmierć to motywy pojawiające się w sztuce niemal od jej początków.

Projekt wystawy pt. „Umieranko” został nagrodzony w 7. edycji Konkursu dla kuratorów Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i otrzymał tym samym rekomendację do realizacji.

Jury konkursu w uzasadnieniu swojej decyzji napisało:

Tabloizacja życia, poszukiwanie „prymitywnie” sumarycznego traktowania nawet rzeczy ostatecznych, doprowadziło do swoistej infantylizacji spraw poważnych, w tym śmierci. „Umieranko” to próba pokazania tego, co tak naprawdę nas przeraża i w pewnym sensie jest dla nas jedną wielką niewiadomą.

Małgorzata Paszylka-Glaza, Przewodnicząca Rady Artystyczno-Programowej

Projekt wystawy  oparty jest na zebraniu i wyłonieniu wyobrażeń artystów młodego pokolenia dotyczących śmierci. Co fascynuje artystów w tematyce przemijania i zgonu. W jaki sposób oswajają bądź przepracowują doświadczenia, lęki i fascynacje wynikające z fenomenu kresu życia. Zaproszeni do wystawy artyści prezentują szeroki przekrój praktyk obcowania ze śmiercią. Artyści korzystając z różnorodnych mediów (malarstwo, rzeźba, tkanina artystyczna, instalacja etc.), tworzą autonomiczne reprezentacje etapów przemijania. Śmierć przedstawiana jest literalnie, metaforycznie. Problematyzowane są wątki postcyfrowego mierzenia się ze śmiercią, motywy nieśmiertelności, wizualność obrzędów i przedmiotów towarzyszących rytuałom pogrzebowym.

Zachęcamy do pobrania zaproszenia w wersji online i podzielenia się nim.

Patronaty medialne nad wystawą objęli:

NOTES NA 6 TYGODNI, Magazyn SZUM, Radio POZNAŃ, Radio Centrum, Ziemia Kaliska, CALISIA.PL

Partnerzy Galerii:
AR NEON, GRUPA Mo, SCHIMMEL PIANOS, POLIFARB KALISZ S.A., M&P ALKOHOLE WINA CYGARA

miejsce wystawy: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina pl. św. Józefa 5, 62-800 Kalisz
czas trwania wystawy: 20.06-24.08.2024
producent: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina – Instytucja Kultury Miasta Kalisza