ZALEŻY NAM NA MUZYCE // FILM I KONCERT ZESPOŁU STAHLQUARTETT

Czym jest muzyka?
A, to zależy.

Podczas dwóch wieczorów będziemy przysłuchiwać i przypatrywać się zależnościom i relacjom muzyki ze sztukami wizualnymi. W czwartek (12.11) pokażemy bardzo głośny dokument – I tak nie zależy nam na muzyce, nagrodzony w Międzynarodowym Konkursie Filmów o sztuce podczas 10. edycji festiwalu Nowe Horyzonty, portretujący niezależną japońską scenę muzyczną. W piątek (13.11) podkręcamy głośność oraz emocje i zapraszamy na koncert Stahlquartett. Artyści z Drezna, goście tegorocznego krakowskiego Audio Art Festival, słyną z niepowtarzalnych interpretacji znanych utworów muzycznych, które grają na…rzeźbach, a dokładniej – na przypominających dzieła sztuki rzeźbiarskiej stalowych wiolonczelach.

12.11, godz. 18:00 – FILM
I tak nie zależy nam na muzyce
reż. Cédric Dupire, Gaspard Kuentz / Francja 2009 / 80’
To, co robią bohaterowie filmu […] to właśnie zbieranie, odtwarzanie i „produkowanie” dźwięków niechcianych, irytujących, wyrzuconych poza nawias tego, co zwykło się nazywać muzyką. A tę znajdują wszędzie: w powiewie wiatru i skrzypieniach, które wydaje nóżka od wiolonczeli zarysowująca twarde powierzchnie, w odgłosach maszyn, dźwigów, tokijskiego metra, ale też ludzkiego oddechu i bicia serca.
(Paweł. T. Felis, „Gazeta Wyborcza”)

Japońscy noise’owcy uważają się za nieliczne zindywidualizowane jednostki w mentalnie zuniformizowanym i lubiącym się podporządkowywać społeczeństwie. Ten dokument to więc nie tylko frapująca muzyczna podróż, lecz także opowieść o buncie wyrażonym poprzez sztukę i windującym ją ponad niziny ogłupiającej komercji.
(Magda Kazikiewicz, „Rzeczpospolita”)

13.11, godz. 19:00 – KONCERT
Hovering Time
Stahlquartett
Istniejący od 1999 roku zespół gra na „stalowych wiolonczelach” zaprojektowanych i wykonanych przez Jana Heinke – założyciela i lidera kwartetu. „Stahlcello” to nowoczesny instrument smyczkowy stworzonyy z myślą o realizacji bardzo wyrafinowanych kompozycji i struktur harmonicznych.

W skład zespołu Stahlquartett wchodzą: wokalista o klasycznym wykształceniu, muzyk z kręgow tzw. „world music”, kompozytor oraz pianista jazzowy. Artyści w swoim repertuarze mają oryginalne kompozycje, jak i adaptacje klasycznych oraz współczesnych utworów.

Jak mówią sami o swojej twórczości:
Koncerty Stahlquartett to równocześnie wydarzenia i pozornie niespektakularne tła muzyczne, które przenikają i wpływają na atmosferę miejsc w sposób właściwy również architekturze. Muzyka stapia się z akustycznym krajobrazem ulic, parków i budynków przemysłowych.