Zakręt zawiłych linii już zrealizowanego planu – Izabela Łęska

Serdecznie zapraszamy w piątek, 7 września o godz. 19.00 na wernisaż wystawy Izabeli Łęskiej pt. „Zakręt zawiłych linii już zrealizowanego planu”.
O godzinie 20.00 odbędzie się spotkanie autorskie.
Wystawa potrwa do 29 września.

Solowa wystawa Izabeli Łęskiej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu rozgrywa się na dwóch poziomach. Pierwszy z nich, bardziej pierwotny i niczym niezapośredniczony, to działanie na zmysły widza. Zaaranżowane jak scenografia prace wschodzą z nim w fizyczną interakcje, każą śledzić, pozorny lub rzeczywisty, ruch drobnych detali, z których utkana jest wystawa. Będąc już w środku, widz zaczyna powoli odczytywać ukryte przed niewprawnym okiem narracyjne niuanse, a przypadkowe pozornie wątki składają się w zaskakującą całość
Michał Suchora

Izabela Łęska to laureatka Nagrody Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Międzynarodowym Konkursie na Eksperyment w Sztukach Wizualnych „Próba 3”, którego Galeria była organizatorem.

Partnerem wystawy „Zakręt zawiłych linii już zrealizowanego planu” jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
Kuratorem jest Michał Suchora.

Izabela Łęska
ur. 1989, artystka wizualna, doktorantka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w 2013). Studiowała również w École Supérieure d’Art de Clermont Metropole (Clermont-Ferrand, Francja). Brała udział w wielu projektach i wystawach w kraju i za granicą ( imMoblized, Paryż/Jeune Création Européenne, Paryż/Usb Shuffle Show, Berlin/Passion For Freedom, Londyn). Rezydentka Institut für Alles Mögliche w Berlinie oraz Centre Culturel Le Beffroi w Paryżu. Finalistka Artystycznej Podroży Hestii 2013. Zajmuje się grafiką, obiektami oraz tekstem. Mieszka w Krakowie.

 

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych polskich twórców, między innymi poprzez organizację corocznego konkursu Artystyczna Podróż Hestii dla studentów kształcących się na wydziałach i kierunkach artystycznych wszystkich wyższych uczelni w Polsce. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz działania sprzyjające nabywaniu ich prac do prywatnych kolekcji. Prace laureatów oraz finalistów poszczególnych edycji konkursu APH można oglądać cyklicznie w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestia przy ul. Kostrzewskiego 1.

Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Istotnym jest również fakt, iż Fundacja i prowadzony przez nią konkurs dają młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 roku ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.