12.00–20.00
Wstęp wolny
A A A
Szukaj

Wystawa pokonkursowa 40. Konkurs Plastyczny ŚWIAT DZIECKA

Wernisaż: 6 czerwca 2025, godz. 12.00
Czas trwania: 6 – 18 czerwca 2025
Kuratorka: Ewa Cierniak

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu już po raz 40. zaprosiła dzieci i młodzież w wieku od 5 do 16 lat do udziału w Konkursie Plastycznym „Świat Dziecka”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci w czterech grupach wiekowych: I grupa: 5-7 lat, II grupa: 8 -10 lat, III grupa: 11-13 lat i IV grupa: 14-16 lat. Tematyka prac była dowolna a każdy uczestnik mógł nadesłać tylko jedną pracę.

Komisja konkursowa, którą tworzyli artyści sztuk wizualnych: prof UAM dr hab. Maria Podskarbi-Hebisz, Anna Tabaka, Janusz Lewandowski i Adrian Kempa po obejrzeniu 721 nadesłanych prac postanowiło nagrodzić 20 autorów a wyróżnić 76.

Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce podczas wernisażu 6 czerwca 2025 r. o godz. 12.00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Tegoroczna wystawa pokonkursowa eksponowana będzie od 6 do 18 czerwca 2025 r. Kuratorką  konkursu i wystawy pokonkursowej jest Ewa Cierniak.

Wystawa 40. Konkurs Plastyczny ŚWIAT DZIECKA została objęta Honorowym Patronatem Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza.

Do wystawy został wydany katalog, zawierający reprodukcje nagrodzonych prac i spis wyróżnionych oraz tekst napisany przez Ewę Cierniak, w którym Kuratorka Konkursu podsumowuje jego czterdzistoletnią historię.

Spotykamy się po raz 40. na konkursie plastycznym pod nazwą ŚWIAT DZIECKA.

W 1986 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Kaliszu otworzyło Galerię Sztuki Współczesnej przy pl. św. Józefa 1. Kierownikiem został artysta plastyk Zygmunt Baranek i to on był pomysłodawcą konkursu plastycznego dla dzieci.

23 stycznia 1986 r. ogłoszono pierwszą edycję konkursu pod hasłem „Pokój – dziecko – kwiaty”, którego zasięg obejmował ówczesne Województwo Kaliskie. Współorganizatorem konkursu i fundatorem części nagród była Rejonowa Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska. Spółdzielnia była też organizatorem konkursowej wystawy kwiatów ciętych i doniczkowych. Na pierwszą edycję konkursu wpłynęło 345 prac. Jury konkursu pod przewodnictwem prof. Andrzeja Niekrasza nagrodziło 17 autorów i wyróżniło 155.

W następnym roku wpłynęły już 1184 prace a ekspozycje kwiatowe zaczęły być nagradzane obrazami artystów środowiska kaliskiego.

Rok 1992 przyniósł zmiany. Galeria Sztuki Współczesnej zmieniła lokalizację na lokal przy pl. św. Józefa 5. Zmieniła się też częściowo nazwa konkursu na „Świat dziecka i kwiaty”, ale nie zmieniło się zainteresowanie konkursem. Wydaje się nawet, że popularność znacznie wzrosła, bo liczba napływających w kolejnych latach prac wahała się między 1500 a 2182. Rozszerzyliśmy też zasięg konkursu na ogólnopolski. Wpływały także prace z zaprzyjaźnionych z Kaliszem miast w Anglii, Francji, Słowacji, Holandii i Niemczech.

W 1996 roku do konkursu wydany został po raz pierwszy barwny katalog z reprodukcjami nagrodzonych prac i listą wszystkich wyróżnionych. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali taką pamiątkę a katalog jest już wydawany do każdej edycji konkursu.

Przez 22 lata (do 2007 roku) pracom dziecięcym towarzyszyły konkursowe ekspozycje kwiatowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W 2010 roku Biuro Wystaw Artystycznych zmieniło swoją na GALERIA SZTUKI IM. JANA TARASINA. Dwa lata później konkurs plastyczny również zmienił nazwę na funkcjonującą do dzisiaj czyli ŚWIAT DZIECKA.

Przez lata istnienia konkursu, z wyjątkiem roku 2003, nie było wiodącego tematu. Naszym zamierzeniem było pokazywanie kreatywności dzieci, ich fantazji, marzeń i reakcji na otaczający świat. Tylko w 2003 roku prace miały „zadany” temat czyli „Nasza Europa”. Było to związane ze staraniem się Polski o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Trudny był też rok 2020. Mimo panującej epidemii koronawirusa na konkurs wpłynęło 335 prac. Tradycją konkursu jest też data wernisażu czyli 1 czerwca i godzina 12.00. Wyłomy w tej tradycji były. Pierwszy, kiedy kuratorka zrobiła „literówkę” i zamiast godzina 12.00 napisała 13.00, a drugi to właśnie okres pandemii, kiedy wystawę można było udostępnić dopiero w sierpniu 2020 r. a nagrody zostały wręczone na finisażu  1. września. Kolejny jest w tym roku. W związku z wyborami Prezydenta Polski wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 6 czerwca.

Przez 40 lat trwania, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba nadsyłanych co roku prac. Ogółem wpłynęło 41 578 prac.

Na 40. edycję wpłynęło 721 prac. Jury konkursu, w składzie: prof. Maria Podskarbi-Hebisz, Anna Tabaka, Janusz Lewandowski i Adrian Kempa, nagrodziło 20 autorów i wyróżniło 76.

Wszystkim laureatom składam najserdeczniejsze gratulacje i życzę dalszych artystycznych osiągnięć.

Ewa Cierniak, kuratorka konkursu

Organizator
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Patronaty medialne
Ziemia Kaliska, Radio Centrum, Calisia.pl, Fakty Kaliskie
Partnerzy Galerii
Grupa MO, AR NEON, Schimmel Pianos, Polifarb Kalisz S.A.

Wyniki konkursu publikujemy tutaj: