Wystawa multimedialna Laboratorium Sztuki 2019/20

Za nami kolejny rok nauczania w Laboratorium Sztuki, który okazał się nie lada wyzwaniem dla nas wszystkich. Doceniamy, że mimo przeciwności losu zostaliście z nami, dziękujemy za okazane zaufanie, za wytrwałość w uczestniczeniu w warsztatach online, za prace, które nam przesyłaliście, za wsparcie i za dobre słowa, które zostaną z nami. Tegoroczny Projekt edukacyjny w Laboratorium Sztuki adresowany był do pięciu grup wiekowych:
– dzieci w wieku 6-8 lat – prowadzonej przez Ewę Kopeć
– dzieci w wieku 9-12 lat – prowadzonej przez Ewę Kopeć
– młodzieży i dorosłych – prowadzonej przez Ewę Kopeć
– oraz grupy 40+/- prowadzonej przez Natalię Czarcińską.
Staraliśmy się stworzyć takie sytuacje twórcze, które sprzyjają poszukiwaniom indywidualnego, własnego języka i form aktywności.
Działania w grupie 40 +/- były skoncentrowane na eksperymentach, ale też rozmawialiśmy
o przedstawicielach nurtu geometryczno-abstrakcyjnego w sztuce, takich jak: Hans Arp, Alexander Calder, Joan Miró, Katarzyna Kobro, zainteresowaniach Davida Hockney’a
problemami światła i zwyczajnymi, prozaicznymi tematami, zaczerpniętymi z nurtu pop-artu.
O malarstwie i fotografii. O przenikaniu się mediów. O powtórzeniu w sztuce.
Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co rządzi współczesnym rynkiem sztuki, czym są targi sztuki, czym zajmują się kuratorzy, jaka jest rola krytyki artystycznej w budowaniu świadomości widza. Czym jest i czym powinna być współczesna instytucja sztuki?
Wykonaliśmy szereg ćwiczeń rysunkowych, malarskich i graficznych doskonaląc nie tylko dłonie i oko, ale również intelekt. Dodatkowym działaniem, jakie podjęliśmy były warsztaty ceramiczne w zakresie modelowania, wypalania i szkliwienia.
W pozostałych grupach oscylowaliśmy wokół ekologii i sztuki. Stworzyliśmy Ekologiczny Ruch Oporu. Sadziliśmy i hodowaliśmy drzewa, robiliśmy papier czerpany, poznaliśmy podstawy warsztatu introligatorskiego i projektowaliśmy znaki graficzne. Nie zabrakło malarstwa, rysunku, grafiki i ceramiki warsztatowej.
Podczas zajęć w „Grupie Młodzież / Dorośli” przeszliśmy cały „work flow” rysowania martwej natury od początku, pierwszej kreski, budowania kompozycji (trójpodział, spirala
Fibonnaciego) po walor i detal. Omówiliśmy pojęcia z zakresu odwzorowania przestrzeni. Skupiliśmy się na perspektywie zbieżnej i poznaliśmy zasady jej stosowania.
W związku z epidemią musieliśmy przerwać nasze działania w pracowni i przenieść się do przestrzeni wirtualnej. Odwiedzając nasz profil /www.facebook.com/GaleriaKalisz/ oraz naszą stronę internetową www.tarasin.pl w zakładce „Edukacja” znajdziecie propozycje zabaw i działań twórczych, które były naszą propozycją na czas izolacji podczas pandemii. Wynieśliśmy nowe doświadczenia i nowe umiejętności z tego czasu, które pozwolą na sprawniejsze działanie Laboratorium Sztuki od października.
Mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami również i w przyszłym roku. Bardzo liczymy na ten właśnie powrót, wierzymy że wszystkie nasze działania będą realizowane już w realnej rzeczywistości.
Dziękujemy jeszcze raz wszystkim uczestnikom Laboratorium Sztuki i zapraszamy do Galerii Pulsar, gdzie można oglądać prezentację multimedialną, ukazującą nasze tegoroczne działania.

Kuratorka: Ewa Kopeć