Wykład Agnieszki Grodzińskiej

Serdecznie zapraszamy w poniedziałek, 18 lutego o godzinie 12:00 na „Jak nie zepsuć artysty/artystki w szkole” – wykład Agnieszki Grodzińskiej., który odbędzie się w Sali Kameralnej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Spotkanie odbędzie się w ramach wydarzeń towarzyszących kaliskim A-Kumulacjom 2019.

Wykład Jak nie zepsuć artystki/artysty w szkole? to próba zastanowienia się nad perspektywami współczesnego uczenia sztuki. W ramach spotkania prześledzimy najbardziej nurtujące problemy uszkolniania artystów oraz wprowadzania sztuki do procesów pedagogicznych, a także pomyślimy nad tym, co sztuka sama ma do powiedzenia młodym adeptom w tym temacie. Być może, jak pisał Thierry de Duve szkoły artystyczne nie zawsze istniały, i nic nie mówi, że muszą zawsze istnieć. W pewnym sensie, one już nie istnieją.

Agnieszka Grodzińska

Urodzona w 1984 r., artystka wizualna, realizująca prace w różnych mediach (malarstwa, rysunku, grafiki, instalacji, wideo i działań warsztatowych). W 2009 roku ukończyła ASP (Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, dyplom z malarstwa oraz z edukacji artystycznej – specjalizacje: krytyka i promocja sztuki oraz pedagogika sztuki, a w 2014 r. obroniła doktorat z malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendystka Funduszu Wyszechradzkiego w 2018 r (Rezydencja w Bartok-negyed (Eleven Blokk Art Foundation, Budapeszt) i w 2016 (rezydencja w Futura Karlin Studio, Praga), rezydencji artystycznej w Institut für Alles Mögliche (Berlin, 2015), w BANSKÁ ST A NICA Contemporary na Słowacji (2014), w betOnest/The Emergence of a New Art Space (Stolpe/Oder, Brandenburgia, Niemcy)oraz rezydencja w Schloss Trebnitz Bildungs ‐ und Begegnungszentrum (Trebnitz, Niemcy). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”, laureatka Medalu Młodej Sztuki (Poznań, 2014). Autorka kilku publikacji artystycznych oraz esejów o sztuce, przez kilka lat tworzyła autorską kolumnę Read and Die w magazynie Artpunkt (wydawanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu). Realizowała liczne wystawy w kraju i za granicą.

Pracuje jako adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie, w latach 2010-17 pracowała jako wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka esejów poświęconych współczesnym zjawiskom kultury wizualnej. Współpracowała z magazynami Artpunkt, Punkt, Magenta Mag. Brała udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą.