WOBEC ZŁA 1-3.12.2021

W dniach 1-3.12.2021 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza na specjalne wydarzenie, które towarzyszy obchodom 82. Rocznicy pierwszych deportacji kaliskich Żydów. Artyści, których twórczość zaprezentujemy w tym czasie w Galerii nie są jedynymi, którzy mierzą się z szeroko rozumianym tematem zła, ale okoliczności i miejsce wystawy sprawiają, że poruszane przez nich treści stają się najbardziej nośne. Twórczość Aliny Szapocznikow, Pawła Althamera czy Artura Żmijewskiego dotyka kwestii stosunków polsko-żydowskich w wielu wymiarach, ale także oscyluje wokół tematów ciała, bólu, cierpienia, przemocy i przypatruje się procesom funkcjonowania jednostek i całych społeczności. Trzydniowy cykl wystaw, dyskusji, pokazów filmowych i prezentacji wydawnictw Galerii, jest naszą odpowiedzią na wydarzenia, które miały miejsce 11.11.2021 r. na kaliskim rynku. Wierzymy, że dyskusja na temat różnic kulturowych, wzajemnego przenikania się kodów kultury w polu sztuki ma głęboki sens, wartość poznawczą oraz artystyczną i może stanowić szeroko rozumiane forum dialogu. 

P R O G R A M

1.12.2021 (środa)
18.00     ALINA SZAPOCZNIKOW – dyskusja z udziałem Małgorzaty Paszylki-Glazy  (MN Gdańsk)

2.12.2021 (czwartek)
18.30    „MIT HITLERA”, 2020 r., reż. Petry Epperleina i Michaela Tuckera – w ramach Kina Na Sztuki

20.00    FASZYZM – dyskusja z udziałem prof. Szymona Wróbla (UW Artes Liberales, IFiS PAN)

3.12.2021 (piątek)           
FORUM DIALOGU – dyskusja z udziałem Zofii Waślickiej-Żmijewskiej (Forum Dialogu)

Wejściówki na wieczorne spotkania i pokaz filmu można rezerwować telefonicznie 62 7674081 lub osobiście w biurze Galerii.

W głównej sali Galerii będzie można oglądać  multimedialną wystawę pt. „Portret wielokrotny” o twórczości Aliny Szapocznikow, artystki urodzonej w Kaliszu 16 maja 1926 roku. Znajdziemy na niej min. materiały wideo z „Wystawy retrospektywnej” Aliny Szapocznikow z 1998 roku, która odbyła się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, a jej kuratorką była Anda Rottenberg. Podczas trwania tej wystawy będzie okazja, by wziąć udział w niecodziennej rozmowie i dyskusji na temat Aliny Szapocznikow. Spotkanie to będzie miało miejsce 1 grudnia 2021 (środa) o godz. 18.00, a poprowadzi je Małgorzata Paszylka-Glaza, kuratorka Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, która specjalnie dla publiczności Galerii pojawi się w Kaliszu, by odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania o artystyczne dokonania Aliny Szapocznikow.

W Galerii Pulsar będziemy prezentować jedną z kilkudziesięciu prac o zagładzie, autorstwa Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego. Praca powstała w Kaliszu, w czasie wystawy pt.  „Polska Szkoła Kolażu”. Mamy nadzieję, że będzie to także wyjątkowy moment na prezentację katalogu poświęconego tej wystawie. Przy tej okazji przypomnimy także katalog czarno-białych fotografii Artura Żmijewskiego, wydany przez Galerię, a towarzyszący jego wystawie pt. „Miłe złego porządki”, która odbyła się w Kaliszu w 2020 roku i dotykała szeroko rozumianego problemu przemocy.

Na siedmiu kaliskich przystankach autobusowych w ramach cyklicznej akcji Postój ze Sztuką będziemy prezentować pracę Pawła Althamera pt. „Pomnażający dobro”.

2 grudnia 2021 (czwartek) o godzinie 18.30, w ramach cyklu Kino na Sztuki, zapraszamy na projekcję filmu pt. „Mit Hitlera” w reż. Petry Epperleina i Michaela Tuckera z 2020 roku. Obraz ten jest prowokacyjnym śledztwem na temat fascynacji naszej kultury Hitlerem i nazizmem. Jego oś stanowi  książka Sebastiana Haffnera „The Meaning of Hitler” z 1978 roku.

Po filmie proponujemy dyskusję na temat społecznych lęków przed autorytaryzmem i faszyzmem, którą poprowadzi prof. Szymon Wróbel (UW Artes Liberales, IFiS PAN).

3 grudnia 2021 (piątek) o godzinie 18.00 Galeria zaprasza na spotkanie z udziałem Zofii Waślickiej-Żmijewskiej pt. FORUM DIALOGU. Podczas tego panelu dyskutować będziemy o dobrych praktykach edukacyjnych w temacie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, obowiązują limity związane z sytuacją epidemiczną. Wejściówki na wieczorne spotkania i pokaz filmu można rezerwować telefonicznie 62 7674081 lub osobiście w biurze Galerii.