WIKTOR JĘDRZEJAK. ARTYSTA OSOBNY – SPOTKANIE AUTORSKIE w ramach prezentacji kaliskich artystów

ARTYSTA OSOBNY

Wiktor Jerzy Jędrzejak jest twórcą osobnym, idącym własną drogą (…) rozważnie wykorzystuje swój kunszt i talent do realizacji własnych projektów i zamierzeń kreacyjnych. Autor sam o sobie mówi: „Nie lubię zmian, a nade wszystko nie znoszę terroru współczesności. Uważam, że banalne wypiera wartościowe i że lepsze jest wrogiem dobregotakimi spostrzeżeniami dzieli się z nami Tomasz Makowski w ostatnim katalogu prac artysty pt. „Palimpsesty”.

W dalszej części recenzji czytamy: Powyższy cytat jest wyrazem oporu autora wobec współczesnej narracji sztuki i jej zdewaluowanej jakości estetycznej. Malarz bardzo lubi miniaturowe podobrazia; żartobliwie nazywa siebie „artystą małego formatu. (…) Charakterystycznym znakiem tego twórcy są oprawy jego prac – to okna odzyskane ze starych chałup, dworków i kamienic. Artysta nie oprawia swoich obrazów lecz malarsko wpisuje się w zastane ramy okienne. Okna zapewne inspirują autora sugerując oczywiste tematy na zewnątrz i do wnętrza domu. Jędrzejak obrazuje przedmioty codziennego użytku, malarsko utrwalając ich wartości estetyczne jednocześnie uzasadniając sens ich istnienia. Wyróżnia go także rozpoznawalny warsztat malarski poparty własnym tworzywem i indywidualnym stylem. (…)

Autor nie tylko ratuje przedmioty, ale także zapisany na nich czas w postaci starych nawarstwień farb, struktur, naturalnych faktur i form. Artysta wspomaga ten swoisty „zegar przetrwania”, do-uzupełnienia i przetwarza z mistrzowskim wyczuciem naturalne podobrazia, nadając im nowy sens i nową jakość. 

Czy prace Wiktora Jędrzejaka można określić mianem „realizmu nierzeczywistego”?

Na ile jego realizacje pozwalają spełnić ideę „odwracania przeznaczenia”?

Zapraszamy na spotkanie z Wiktorem Jędrzejakiem i dyskusję o narracji jego obrazów.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.