Uroczysta Sesja Rady Miasta Kalisza 2024

W piątkowy wieczór 25 października w Auli Wydziału Pedagogiczno-Arystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu miała miejsce Uroczysta Sesja Rady Miasta Kalisza. Wydarzenie to było okazją do wręczenia miejskich wyróżnień i nagród.

Odznakę Honorową Miasta Kalisza otrzymali w tym roku:
– Janusz Kokot – malarz, rysownik, pisarz, nauczyciel
– Cyprian Kościelniak – plakacista, grafik, ilustrator, rysownik
– Piotr Sieraszewski – trener, choreograf, wychowawca mistrzów świata w tańcu
– Lech Wierzbowski – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy
– Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej – które rekonstruuje dorobek kulturalny średniowiecza

Nagrodę Miasta Kalisza wręczono  Marcie Goździelewskiej – komendantce Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Kaliszu

Tytułem Honorowy Przyjaciel Kalisza uhonorowano Sylwię Baranowską – nauczycielkę i dyrektorkę Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19, która od lat pracuje z osobami z niepełnosprawnościami.

Gratulujemy serdecznie wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, specjalne ukłony kierujemy do Panów Janusza Kokota i Cypriana Kościelniaka, artystów sztuk wizualnych, których niedawne wystawy w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu mamy świeżo w naszej pamięci.

A oto słowa jakimi Pan Cyprian Kościelniak podziękował za wyróżnienia w imieniu wszystkich nagrodzonych:
„Szanowni Państwo,
Pozwolę sobie sparafrazować słowa Johna F. Kennediego, które wypowiedział w trakcie swojej inauguracji prezydenckiej w 1961 roku: „nie pytaj co miasto moze dla Ciebie zrobić, lecz zapytaj się co Ty możesz zrobić dla swojego miasta”. Wszyscy dzisiaj wyróżnieni takz właśnie postawę przyjęli. W imieniu nas wszystkich, którzy tu stoją chciałbym podziękować Kaliszowi, Radzie Miasta za docenienie naszej pracy.

Stan, w jakim znajduje się w tej chwili swiat jest pełen dramatu. Stoimy na krawędzi wielkich przemian, a nawet na kilku krawędziach na raz. Niestety wiele wskazuje na to, że te wielkie przemiany beda miały gwałtowny charakter. W rzeczywistości – już taki charakter mają. W takich czasach szukamy wzajemnego wsparcia i solidarności.To właśnie lokalna społeczność jest pierwszą instancją, która poczucie bezpieczeństwa i solidarności może i musi gwarantować. Lokalna społeczność to pierwsza linia obrony w trudnych momentach – to wsparcie, bezpieczeństwo, i wzajemne zrozumienie. Silna lokalna społeczność to także punkt wyjścia do rozumienia świata współczesnego i jego wyzwań.

Dzisiejsi laureaci wyróżnieni przez nasze miasto to ludzie, którzy tworzą najdelikatniejszą tkankę naszej wspólnoty: edukacja specjalna, praca z młodzieżą, edukacja historyczna, kultura, sztuka. To jedne z najważniejszych elementów budujących naszą tożsamość. Właśnie od lokalnej wspólnoty zaczyna sie rozumienie świata współczesnego, opartego na rozumieniu siebie samych i innych. My wszyscy dzisiaj odznaczeni rozumiemy naszą działalność jako pracę dla miasta, które kochamy. 

Kalisz ma długą tradycje bycia miejscem wielonarodowościowym. To dobry fundament na przyszłość. Od 35 lat mieszkam w Amsterdamie, mieście 180 narodowości. Rozumiem to miasto ponieważ pamiętam, że ponad połowa moich kolegów i przyjaciół w kaliskich latach licealnych  nosiła obcobrzmiące nazwiska. Wiem, że nie wszystko co obce kończyło się dla tego miasta dobrze, tym niemniej czy chcemy czy też nie, to właśnie historia określa  narracje tego miasta. Wszyscy chcemy być częścią tego procesu.

Chciałbym teraz powiedzieć kilka slow od siebie.
Dzisiaj, dosłownie w tej chwili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otwiera Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To wielki projekt budowania naszej własnej kolekcji sztuki nowoczesnej i jest realizowany od lat. To moment historyczny dla polskiej kultury i sztuki. Wielu z nas chciałoby być dzisiaj w Warszawie, mimo to jesteśmy tutaj, w Kaliszu. Ta kolekcja zaczyna sie właśnie od lokalnych środowisk artystycznych. Budowana systematycznie pozwala współtworzyć kształt naszej kultury.

Pozwolę sobie zacytować słowa Hanny Wróblewskiej, wieloletniej Dyrektorki Zachęty, obecnej ministry kultury, zacytowane w katalogu Kaliskiego Biennale Sztuki: „Ważnym aspektem budowania środowiska artystycznego jest tworzenie kolekcji sztuki współczesnej. Jest to prawdziwa miara ambicji kulturalnych miasta, wysiłek intelektualny i materialny, finansowy I instytucjonalny”.

Kalisz abdsolutnie ma ambicje bycia częścią tego procesu. Kaliska kolekcja sztuki juz powstaje. Kolekcja to nie tylko obiekty sztuki, to także idee, ludzie i ich działanie. To także potrzeba niezbędnej przestrzeni ekspozycyjnej na miarę naszych ambicji. Dzisiejsze otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie  musi być impulsem dla naszego miasta.  Artyści kochają Kalisz, lubią tu przyjeżdżać i wystawiać. Każde miasto europejskie, które postawiło na kulturę i sztukę dokonało skoku ekonomicznego. Stanowi ona referencję dla turystyki, ale przede wszystkim wzbogaca własne środowisko. Teraz kolej na Kalisz, aby dać przestrzeń i warunki na miarę ambicji jakie mamy.

Nie przegapcie tego momentu!”

Cyprian Kościelniak „Rogatka”, 2021, papier, kolaż, akryl, 205 × 260 cm