TAMTEN HORYZONT Beaty Koteckiej w ramach „Postoju ze Sztuką”

W ramach cyklicznego projektu POSTÓJ ZE SZTUKĄ od 2 marca do 19 kwietnia 2023, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w siedmiu wybranych witrynach przystanków autobusowych prezentuje prace Beaty Koteckiej z cyklu TAMTEN HORYZONT.

Horyzont to nie tylko linia, która łączy niebo z ziemią, ale również granica, poza którą nie sięga nasz wzrok. Codzienna egzystencja upływa w ramach różnych horyzontów, które wyznaczają zasięg poznania i doświadczenia. Optyczna bariera widnokręgu, ograniczając możliwość poznania leżącego poza nią świata, bezustannie jednak otwiera pole do gry wyobraźni.

dr Arkadiusz Bednarczuk

Prezentacja prac Beaty Koteckiej z cyklu TAMTEN HORYZONT na kaliskich przystankach, towarzyszy wystawie artystki, która trwa 2.03-8.04.2023 w Galerii Pulsar przy pl. św Józefa 5.
https://tarasin.pl/tamten-horyzont-wystawa-beaty-koteckiej/

Cykl „Tamten horyzont” autorstwa Beaty Koteckiej jest zainspirowany doświadczeniem „inności” obcych miejsc i poczuciem potrzeby mierzenia się z własnymi wyobrażeniami na temat odległych horyzontów. Autorka pokazuje na wystawie rzeźby i tkaniny z nadrukiem. Formy plastyczne zostały wykonane z modelowanych i utwardzonych żywic epoksydowych. Jest to technika bardzo wymagająca, gdyż masa przed stwardnieniem cechuje się dużą lepkością, a po wyschnięciu jest niezwykle twarda. Zaletą zastosowanego materiału jest fakt, że można w nim zrealizować praktycznie dowolny projekt przestrzenny. Masa żywiczna daje również możliwość zróżnicowania faktury oraz pozwala na osiągniecie wyrazistości detalu, a jednocześnie zachowanie płynności formy. Podobnie, jak we wcześniejszych pracach artystki, widzimy tutaj kształty, które mogą kojarzyć się ze światem natury, a zwłaszcza z formami geologicznymi, czy też z różnego rodzaju strukturami życia biologicznego. Operując w materiale, Kotecka nie tylko porusza się po jego powierzchni, ale próbuje przeniknąć w głąb struktury rzeźby. Sfalowana powierzchnia rzeźby wyłania się z materiału rzeźbiarskiego niczym skamielina – zapomniane świadectwo dawnych form życia.

dr Arkadiusz Bednarczuk

Wystawa Beaty Koteckiej TAMTEN HORYZONT jest realizacją w ramach Nagrody Publiczności A-Kumulacji 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki.

BEATA KOTECKA

Jestem rzeźbiarką. Prowadzę Pracownię Rzeźby na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym  w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym jestem związana od czasów studiów. Pracuję na stanowisku profesora uczelni. Przewód habilitacyjny i doktorat uzyskałam na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jestem stypendystką programu Erasmus oraz programu ID-UB (Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza) w ramach którego realizuje projekt artystyczno-badawczy Touch-See-Feel. Z tego powodu, od początku zeszłego roku, gościłam na Uniwersytecie w Sewilli w Hiszpanii, na Uniwersytecie of Beira Interior w Portugalii, Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytecie Nahda w Egipcie. Moim podróżom do zagranicznych uczelni towarzyszą wystawy prac studenckich i moich.

Choć nie urodziłam się tutaj, Kalisz jest moim miastem. Zakochana w Kaliszu od czasów studiów, marzę o realizacji rzeźby miłej dla oka mieszkańców, jaką jest Flora.

Wielkoformatowe fotografie, prezentujące cykl Beaty Koteckiej TAMTEN HORYZONT, można oglądać w witrynach siedmiu przystanków autobusowych w następujących lokalizacjach:

Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)

Czas trwania wystawy: 2.03-19.04.2023
Organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Instytucja Kultury Miasta Kalisza

Finisaż: 30.03.2023 (czwartek) g. 19.00 / spotkanie autorskie g. 20.00

Patronat medialny: Radio Centrum Kalisz, portal Calisia.pl oraz Ziemia Kaliska.

Partnerzy Galerii: ERGO HESTIA, Polifarb Kalisz S.A., M&P ALKOHOLE I WINA ŚWIATA.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.