Piątek,
29 marca
10.00 - 16.00
A A A
Szukaj

„STUDIUM POSTACI” Dominika Ritszela

Prace, które przedstawiamy na kaliskich przystankach autobusowych w tej edycji „Postoju ze Sztuką” oparte są na motywach projektu „Studium postaci”, który – w formie instalacji wideo – prezentowany jest na wystawie artysty „Lokaut” w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Wkraczamy w moment kulturowego przesilenia. Tradycyjne wzorce męskości, które stanowiły fundament patriarchalnego porządku, znajdują się w kryzysie i procesie przewartościowania. Wychodząc od tej diagnozy Dominik Ritszel przygląda się męskiemu ciału i miejscu jakie zajmuje ono w społecznej i politycznej wyobraźni. Żeby zaktualizować i wymyślić męskość od nowa, potrzebna jest analiza i dekonstrukcja istniejących modeli. Artysta szczególną uwagę poświęca związkom męskości z takimi pojęciami jak przemoc, siła, dyscyplina czy uniformizacja. Bierze na warsztat figury mężczyzny – sportowca, policjanta, żołnierza i wojownika. Studiuje ciała kryjące się pod kostiumami przeznaczonymi do odgrywania tych społecznych ról. „Studium postaci” to filmowy kolaż składający się z materiałów found footage oraz autorskich nagrań artysty. Punktem wyjścia są tu materiały archiwalne i filmy szkoleniowe zrealizowane na zlecenie rządu amerykańskiego w okresie zimnej wojny. Ritszel manipuluje treścią wykorzystanych filmów poprzez zestawianie ich z autorskimi realizacjami. Poruszane w pracy kwestie związane z zasadami bezpieczeństwa, higieną i zdrowym trybem życia nakreślają polityczne znaczenia przypisywane ciału, zwłaszcza męskiemu. Przedstawienia zuniformizowanej siły wojskowej oraz społeczeństwa jako masy mają na celu wydobycie ukrytych treści zawartych w nagraniach archiwalnych, nakreślenie wizji patriarchalnego społeczeństwa oraz wskazanie na rysujące się w tym obrazie pęknięcia, paradoksy i wewnętrzne sprzeczności.

Dominik Ritszel urodził się w 1988 roku. Artysta wizualny tworzący filmy, obiekty i video-instalacje. W 2013 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach  na wydziale Grafiki Warsztatowej.

W swoich pracach odnosi się do fantazmatów i wyobrażeń męskości osadzonych w kontekstach historycznych, kulturowych i politycznych. Jego realizacje stanowią krytyczny namysł nad kwestiami dotyczącymi władzy, instytucji i mechanizmów wykluczania.

Prace artysty były pokazywane m.in. w ramach międzynarodowych festiwali przeglądu video jak Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo, Paryż), Proyector, International Video Art Festival, FIPA 29’ (Barritz). Brał udział w wielu wystawach grupowych m.in. Someone I have been observing for some time w Pastificio Cerere, Metronomics w Another Vacant Space, Przechwałki i pogróżki w Trafostacji Sztuki, Czekając na lepsze czasy w Miejsce Projektów Zachęty. Indywidualnie wystawiał w Galerii CSW Kronika w Bytomiu, Baszcie Czarownic w Słupsku, Banku Pekao Project Room i w Studio Tommaseo w Trieście. Reprezentował Polskę na Biennale Balticum w 2016 roku (Rauma, Finlandia).

Stypendysta Młodej Polski w 2014 roku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2017. Laureat nagrody głównej Trieste Contemporanea Award 2015. Wyróżniony przez magazyn Forbes 30 Under 30 Europe w kategorii ARTS (2016). Mieszka i pracuje w Katowicach. Współpracuje z Galerią Szarą w Katowicach. Jego prace znajdują się w kolekcji CSW Zamek Ujazdowski i w prywatnych kolekcjach.

Dominik Ritszel jest laureatem nagrody Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu i Nagrody Galerii BWA w Tarnowie za projekt „Studium postaci”, który zgłoszony został w Międzynarodowym Konkursie na Eksperyment w Sztukach Wizualnych PRÓBA 4.

Lista przystanków z Postojem ze Sztuką:

Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: pl. Jana Pawła 2)