„Strupek” performans Magdaleny Mellin w Galerii Pulsar

„A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” to czwarta już edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem, który jest organizowany przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu we współpracy z Miastem Kalisz, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu UAM w Poznaniu. Wystawy konkursowe, przyczyniają się do integracji środowiska artystycznego, dają również szansę zaprezentowania szerokiego spektrum działań podejmowanych przez twórców związanych z naszym miastem. W programie biennale poza wystawami konkursowymi przygotowane zostały także wystawy i wydarzenia towarzyszące, zaproponowane przez Dagny i Daniela Szwed, duet kuratorski tegorocznej edycji biennale”. 

Magdalena Mellin jest jedną z Artystek zaproszonych przez duet kuratorski, której udział ma uświetnić to wydarzenie. „Strupek” performans na złom, strupek, tekst z kartki, 3 magnetofony oraz siebie samą w jej wykonaniu, zaprezentowany został zgromadzonej na wernisażu publiczności, w czwartek 20 kwietnia o 19.30, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w przestrzeni Galerii Pulsar. Performans został zarejestrowany i przez cały czas trwania Biennale, będziemy prezentować jego dokumentację w miejscu jego wykonania.

Magdalena Mellin
Artystka wizualna, performerka, malarka, autorka tekstów, poetka. Stara się uchwycić procesualny i fizyczny aspekt obrazu w przestrzeni doświadczenia, wspomnienia i wyobrażenia. W 2015 roku uzyskała tytuł doktora sztuk na ASP w Gdańsku. Swoją edukację wzbogaciła o stypendium na Sabanci University (Stambuł). Uczestniczyła również w dwuletnim programie Dutch Art Institute „Visual Art and Reserach” w Holandii (MFA).

Z performerskim projektem „Dialogi nie/przeprowadzone, listy nie/wysłane”, zaproszona była m.in. do Berlina na Month of Performance art oraz na Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie. W latach 2013–2017 rezydentka Kolonii Artystów, gdzie w ramach otwartych pracowni zaczęła performerską współpracę z Moniką Wińczyk, która trwa do dziś. W 2017 roku w ramach projektu „Artecita” z kolumbijską grupą artystyczną Caldodecultivo zostaje powołana pierwsza grupa protestujących kobiet/performerek Black Venus Protest (BVP). Z biegiem czasu BVP przemieniło się w ruch społeczny, reagujący aktywnie na niesprawiedliwości oraz przemoc wobec słabszych oraz prześladowanych. Autorka publikacji „What Happens Behind This Wall, Stays Behind This Wall” (2012,dai) oraz „Skaryfik(s)a))cja” (2018, Uroruro.manufucktura). Jej teksty poetyckie publikowane były również na łamach Splesz, warszawskiego Wakatu, czy też w zbiorze manifestów pt. „Death of Patriarchy”. Od 2021 organizuje „Farbowanie”, cykliczne spotkania około performatywne w Klubie Farby w Poznaniu, który współprowadzi z Andrzejem Masko.

Czas trwania „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki” 20.04 – 26.05.2023

Patronat Honorowy
Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza

Organizator
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Miasto Kalisz

Współorganizatorzy
Miasto Kalisz, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu

Partnerzy wydarzenia:
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Hotel Hampton by Hilton Kalisz, Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu

Patronaty medialne
Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Radio Poznań, Ziemia Kaliska, Radio Centrum, Calisia.pl, Fakty Kaliskie, Telewizja Kalisz

Partnerzy Galerii
Ergo Hestia, Polifarb Kalisz S.A. M&P Alkohole i Wina Świata

Szczegółowe informacje o wystawie konkursowej i wydarzeniach towarzyszących będzie można śledzić na bieżąco na naszych profilach: FB @GaleriaKalisz i IG@galeriatarasin oraz na stronie www.tarasin.pl

„A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” zostały wpisane jako wydarzenie towarzyszące 63. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym, Festiwalowi Sztuki Aktorskiej.