Stanisław Dróżdż – Pomysły / Ideas

[…] Stanisław Dróżdż to dla polskiej i wschodnioeuropejskiej poezji konkretnej postać kluczowa. Przede wszystkim był on jednym z najważniejszych propagatorów tego kierunku: zapraszał ważnych międzynarodowych poetów wizualnych do Polski, organizował wystawy i wykłady oraz wydawał publikacje na ten temat. Kiedy przed kilkoma laty udało mi się pozyskać część jego archiwum, przy opracowywaniu i porządkowaniu przekonałem się, ile wysiłku Dróżdż włożył w tłumaczenie niezliczonych tekstów źródłowych, manifestów i dokumentów na język polski. Artyście temu udało się stworzyć sieć kontaktów o wyjątkowej skali i światowemu znaczeniu. Stanisław Dróżdż w kontekście międzynarodowym ma szczególne znaczenie nie tylko jako propagator, ale przede wszystkim jako artysta. Idee twórców poezji konkretnej  najczęściej realizowane są poprzez tekst, kolaż, manifest, książkę czy plakat. Dróżdż sięgnął o wiele dalej: przeniósł słowo w trzeci wymiar. Stworzył wnętrza, do których widz może wejść, by niemal fizycznie odczuć działanie słowa. Dróżdż rozumiał swoje prace podobnie, jak Lawrence Weiner rozumie swoje prace tekstowe. Mimo, iż obydwaj wychodzą z różnych koncepcji: Weiner ze sztuki konceptualnej, a Dróżdż z literatury i poezji wizualnej, ostatecznie obydwaj dochodzą do podobnych rozwiązań, uznając swoje prace językowe za rzeźby. Tym samym Dróżdż rozszerzył spektrum poezji konkretnej od niematerialnego słowa do rzeźby, od poezji do sztuk wizualnych. Być może to właśnie jest jego największym osiągnięciem stawiającym go pośród najważniejszych twórców awangardowych drugiej połowy XX wieku.

Egidio Marzona

Wydawnictwo: Muzeum Współczesne Wrocław

Język publikacji: polski/angielski

Rok wydania: 2014

Typ okładki: miękka

liczba stron: 237

ISBN: 978-83-63350-11-6

drozdz

Jak zakupić publikację?

Publikacja aktualnie nie jest już dostępna w naszej Galerii.

Informacje na temat dostępności tej publikacji warto sprawdzić w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, które jest jej wydawcą. https://muzeumwspolczesne.pl/mww/publikacje/stanislaw-drozdz-pomysly-2/

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.