SPOTKANIE Z MARINĄ HULIĄ

13 grudnia 2018 r. o godzinie 18.00 w ramach cyklu „Wyzwania Sztuki”  zapraszamy na spotkanie z Mariną Hulią nauczycielką i działaczką społeczną pod hasłem „Ludzie w potrzebie – jak mądrze pomagać”.

Marina Hulia opowie o ludziach, którym pomaga i jak to robi, zaprezentuje też zdjęcia i filmy dokumentujące wspierane przez nią inicjatywy, w tym najbardziej niezwykły projekt szkoły dla dzieci czeczeńskich uchodźców założonej przez nią na dworcu w Brześciu. Tematyka spotkania nawiązuje do trwającej w Galerii wystawy „po końcu drogi”, która dotyka  problemów spotkania z Innym jakim może być uchodźca, imigrant, każdy człowiek będący w trudnej sytuacji.  Prezentowane podczas wystawy prace Damiana Wiśniewskiego, przywołując dramat emigrantów rozgrywający się na granicach Europy, pokazują nam nasze niepokoje oraz mury, jakie z nich wyrastają. Symbolem takiego muru jest płot postawiony w Galerii.

W ramach projektu „Laboratorium Sztuki” Marina Hulia spotka się również z uczniami jednej z kaliskich szkół i poprowadzi dla nich warsztaty pod tytułem „Zagrożony gatunek”. W trakcie warsztatów opowie  o czeczeńskich dzieciach w Polsce i trudnym życiu uchodźców oraz możliwości i sposobach niesienia pomocy osobom zagrożonym przez wojnę, biedę, wykluczenie społeczne czy po prostu obojętność. Wspólnie przygotują też kartki z pozdrowieniami dla podopiecznych Mariny.

Marina Hulia

Nauczycielka i działaczka społeczna. Oprócz pisania także śpiewa i recytuje poezję. Pochodzi z mieszanej, rosyjsko-białoruskiej, rodziny. Od 25 lat mieszka w Polsce. Skończyła Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologię rosyjską Państwowego Uniwersytetu w Czerkasach na Ukrainie. Przez jakiś czas była też konsultantem MEN ds. integracji i pracy z dziećmi cudzoziemskimi w polskiej szkole.

Założycielka szkoły demokratycznej, w której uczyła dzieci czeczeńskich uchodźców koczujących na dworcu w Brześciu w Białorusi. Twórczyni inicjatywy Dzieci z Dworca Brześć. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in  im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, Człowiek Dnia Radio Wolna Europa – Sekcja Białoruska i Rosyjska (2005). Laureatka Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, a także Integracji Społecznej (2006) oraz Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur (2005).

W 2017 roku znalazła się na liście 50 śmiałych kobiet tygodnika „Wysokie Obcasy”. Na liście tej były kobiety o lwich sercach, które zmieniają świat na lepszy. Sama o sobie mówi: ”jestem uzależniona od pomagania”.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.