Spotkanie z Joanną Rajkowską 3 listopada 2022

W czwartek 3 listopada 2022 o g. 18.00 publiczność Galerii Sztuki im. Jana Tarasina będzie miała okazję spotkać się z jedną z najbardziej rozpoznawalnych, wszechstronnych artystek wizualnych, eksplorującą w swoich projektach publicznych krajobraz kulturowy przestrzeni, w których tworzy. Joanna Rajkowska, bo o niej mowa, zabierze publiczność w podróż po „Rhizopolis”, ale także pozwoli nam przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom artystycznym. Spotkanie będzie bliską, kameralną rozmową, którą poprowadzi dla nas kuratorka kaliskiej odsłony „Miasta korzeni” – Anna Mituś.

Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Joanna Rajkowska, foto: Marek Szczepański.

Joanna Rajkowska – artystka wszechstronna; najbardziej znana z projektów publicznych. Aby je zbudować, wykorzystuje realnie istniejące miejsca, energie, organizmy i materiały. Używa przy tym elementów tak różnorodnych jak rośliny, budynki, obiekty znalezione, wodę, dym czy dźwięk. Wynikiem jej pracy są zarówno osie urbanistyczne i projekty architektoniczne, geologiczne fantazje, odkrywki archeologiczne, a także rzeźby podwodne. Większość jej prac powstaje, żyje i starzeje się w otwartej przestrzeni, dlatego ich materia to nie tylko materia wszelkich bytów, organicznych i nieorganicznych, wchodzących w ich skład, ale również ich skomplikowane relacje. W ramach projektów publicznych, jak i poza nimi, Rajkowska produkuje filmy, fotografie i modele.

Od-swajanie, od-człowieczanie i budowanie relacji to metody, które artystka stosuje najczęściej. Jej celem jest ograniczenie działalności człowieka, pomnożenie podmiotów sprawczych oraz ludzkich i nie-ludzkich relacji. Artystka traktuje swoje projekty jak organizmy, skupiając się na życiu materii w jej molekularnym wymiarze, na cyklach życiowych, wzroście i starzeniu się. W przekonaniu, że ludzie, jako gatunek, nie byli w stanie utworzyć żywotnej, zrównoważonej kultury, często zestawia ze sobą (ludzkie) konteksty historyczne i socjopolityczne z życiem innych gatunków. Jej praca wizualizuje i kwestionuje podział na naturę i kulturę, co nierzadko łączy się z mocno wyczuwalną nutą rozczarowania.

http://joanna.rajkowska.com/

Anna Mituś – kuratorka, badaczka, krytyczka sztuki i tłumaczka związana z Wrocławiem. Redaktorka naczelna magazynu o sztuce współczesnej „BIURO”, stypendystka MKiDN w 2015 r. Od 2003 r. do końca 2021 r. pracowała w BWA Wrocław.