„Simona” – w ramach cyklu Kino (na) Sztuki

W ramach naszego cyklu Kino (na) Sztuki zapraszamy do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina na pokaz filmu „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Film zaprezentujemy w czwartek 11 lipca 2024 roku, o godz. 21.00 w Zielonej Stefie Galerii. Wstep na seans jest BEZPŁATNY

Film, „Simona” to dokumentalna opowieść o Simonie Kossak, biolożce, profesorce nauk leśnych, która czasem sama siebie określała mianem zoopsychologa.

Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Materiały pochodzą ze strony dystrybutora filmu – Against Gravity.