Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na kolejną odsłonę naszego cyklu „Kino na Sztuki”. W piątek 9 grudnia o godzinie 18.00, zaprezentujemy film „Siła Sztuki”, którego producentem, autorem scenariusza i reżyserem jest Werner Jerke. „Siła Sztuki” to obraz dokumentalny opowiadający o legendarnej warszawskiej formacji artystycznej Gruppa, której członkiem był Marek Sobczyk.
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu prezentowana będzie od 8 grudnia wystawa obrazów Marka Sobczyka „Malarstwo bez metafory, metafora bez malarstwa”. Kuratorem tej ekspozycji jest prof. Waldemar Baraniewski. Piątkowy seans w naszym „galeryjnym kinie” jest wydarzeniem towarzyszącym tej wystawie. A możliwy jest dzięki uprzejmości reżysera filmu Wernera Jerke.
W filmie występują: Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak i Anda Rottenberg.
Gruppa to, jak zgodnie twierdzą krytycy i krytyczki: „jeden z najbardziej wyrazistych fenomenów, jakie zaistniały w polu sztuki lat 80. w Polsce”.
Gruppa – grupa artystyczna założona w 1982 przez absolwentów warszawskiej Akademii sztuk Pięknych reprezentujących nurt nowej ekspresji. Utworzyli ją Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak.
Okazją do utworzenia Gruppy była wspólna wystawa prac artystów, która miała się odbyć w pierwszą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1982 w warszawskiej pracowni Dziekanka. Wystawa ta ostatecznie odbyła się 14 stycznia 1983, pod nazwą Las, góra, chmura. Artystów łączył wspólny styl, inspirowany nurtami neoekspresjonizmu. Nawiązywali oni do warunków życia społeczeństwa w okresie stanu wojennego. Oprócz wystaw malarskich Gruppa organizowała też odczyty, recytacje wierszy i koncerty, a także wydawała własne pismo Oj dobrze już. Ukazało się 9 numerów.
Gruppa zakończyła działalność w 1992 roku wystawą w Zachęcie, a jej członkowie zajęli się indywidualną twórczością. W 2002 zorganizowano wystawę retrospektywną twórczości Gruppy pod tytułem Gruppa – przyznajemy się do winy, prosimy o wybaczenie, obiecujemy poprawę.
Informacje za „Wikipedia”.