Ruszyły zapisy do Laboratorium Sztuki

LABORATORIUM SZTUKI

Roczny cykl zajęć plastycznych LABORATORIUM SZTUKI rozpoczynamy w październiku 2019 r. Zapraszamy!

Przed nami kolejny rok twórczych wyzwań, ale także refleksji nad kondycją środowiska. Wspólnie będziemy rozwijać uzdolnienia dzieci i młodzieży oraz zastanowimy się w jaki sposób nasze działania mogą wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość.

Wraz z uczestnikami Laboratorium stworzymy Ekologiczny Ruch Oporu – przestrzeń, w której dzieci będą poznawać działania recyklingowe i ekologiczne. Wspólnie poznamy sekretne życie drzew przyjrzymy się starym pniom, policzymy słoje i sprawdzimy ich wiek. Fakturę kolejnych przyrostów wykorzystamy jako matrycę graficzną, którą odbijemy na kartkach. Uczestnicy będą także sadzić drzewa, szyć torby wielokrotnego użytku, czerpać papier, robić notesy, książki i wiele innych. Jednak tegoroczny cykl proponowanych zajęć nie będzie skoncentrowany wyłącznie wokół ekologii. W planach mamy również zabawę w kodowanie wiadomości za pomocą plam, figur i kolorów, kosmiczny spacer na, który polecimy rakietą z tektury, budowę kalejdoskopu, artystyczne origami i projekt kalendarza.  Odwołując się do tak znamienitych artystek jak Louis Goldschmidt czy Louis Bourgeoise, przyjrzymy się uważnie najistotniejszym zagadnieniom rzeźbiarskim i spróbujemy oswoić lęk przed pająkami. Czekają nas również wyzwania architektoniczne – wykonamy przestrzenne formy, makiety domów, hoteli czy muzeów. Zapoznając uczestników z atmosferą meksykańskich fiest, spróbujemy na jeden dzień przenieść się do Meksyku, gdzie zainspirowani tamtejszym klimatem i przy gorących rytmach Mariachi stworzymy meksykańską ceramikę i biżuterię.

Dla grupy żółtej czyli młodzieży i dorosłych, również pracujących pod czujnym okiem Ewy Kopeć, pragniemy zaproponować zajęcia w oparciu o naukę klasycznego rysunku, który jest podstawowym kryterium w procesie rekrutacyjnym na wyższych uczelniach artystycznych. Wspólnie będziemy szlifować warsztat zarówno rysunkowy jak i malarski, skupiając się na głównych założeniach perspektywy i kanonu postaci. Przygotowaliśmy również liczne niespodzianki artystyczne i warsztaty kreatywne, które będziemy prezentować w trakcie nadchodzących zajęć.

Prowadzona przez Natalię Czarcińską grupa zielona to cykl zajęć skierowanych do osób dorosłych, zafascynowanych sztuką współczesną. Zaproponowane warsztaty inicjują przestrzeń do podejmowania własnych działań plastycznych. Razem z prowadzącą, stworzymy takie sytuacje twórcze, które będą sprzyjały poszukiwaniom indywidualnego języka i form działalności twórczej. Wspólne spotkania będą wzbogacone o część teoretyczną, z możliwością dyskusji o aktualnych tendencjach  w sztuce oraz różnorodnych postawach artystycznych.

Projekt LABORATORIUM SZTUKI skupia warsztaty i działania edukacyjne organizowane przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Spotkania odbywają się cyklicznie, raz w tygodniu. W trakcie trwania zajęć, rzetelnie realizujemy założone cele, dając uczestnikom możliwość artystycznej swobody i kreatywności. Zajęcia są prowadzone przez Ewę Kopeć i Natalię Czarcińska. Partnerem działań jest Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu, w którego pracowniach artystycznych będą odbywały się zajęcia.

Warsztaty adresujemy do pięciu grup wiekowych:

Grupa niebieska dla dzieci w wieku 6-8 lat
wtorek 16.30-18.00
prowadzenie: Ewa Kopeć

Grupa czerwona dla dzieci w wieku 8-12 lat
wtorek 18.00-19.30
prowadzenie: przez Ewa Kopeć

Grupa pomarańczowa dla młodzieży w wieku 13-16 lat
poniedziałek 16.30-18.00
prowadzenie: przez Ewa Kopeć

Grupa żółta dla młodzieży i dorosłych
poniedziałek 18.00-19.30
prowadzenie: przez Ewa Kopeć

Grupa zielona dla osób 40+
czwartek 18.00-20.00
prowadzenie: Natalia Czarcińska

Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy na kolejny już cykl projektu LABORATORIUM SZTUKI. Nabór rozpoczniemy we wrześniu. Osoby zainteresowane zapraszamy na spotkanie organizacyjne 17 września o godz. 17.00 do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina pl. św. Józefa 5. Nie prowadzimy próbnych zajęć.

Opłaty w poszczególnych grupach:

Grupy pomarańczowa i żółta

I semestr – 12 zajęć x 40 zł – 480 zł x 20 % = 384 zł
II semestr – 15 zajęć x 40 zł – 600 zł x 20 % = 480 zł

Grupy niebieska i czerwona

I semestr – 14 zajęć x 40 zł – 560 zł x 20 % –  448 zł

Grupy niebieska i czerwona

II semestr – 16 zajęć x 40 zł – 640zł x 20 % –  512zł

Grupa 40+

150 zł lub 3X50 zł za semestr

Ewa Kopeć od 18 lat zajmuje się edukacją i koordynacją zajęć artystycznych w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Prowadzona przez Ewę Kopeć Pracownia pod Galerią, obecnie funkcjonująca jako Laboratorium Sztuki jest miejscem licznych spotkań twórczych oraz cieszących się powodzeniem warsztatów dla dzieci i dorosłych. W 2011 roku zainicjowała plener artystyczny Zielona Sztuka, który do dzisiaj gromadzi i kształci w zakresie sztuk plastycznych uzdolnioną młodzież z Polski i Ukrainy (pieniądze na pierwszą edycję projektu zostały pozyskane w konkursie Dom z Wyższą Kulturą zorganizowanego przez Alior Bank we Współpracy z Newsweekiem, dziennikiem Fakty i Narodowym Centrum Kultury). Podopieczni pracowni Ewy Kopeć byli laureatami licznych konkursów artystycznych, między innymi: „Świat Dziecka”, „A-Kumulacje, Kaliskie Biennale Sztuki” czy „Wygraj Gugenheima” organizowanego przez Polskie Radio, a także studiują na renomowanych uczelniach zarówno w Polsce jak i poza jej granicami: Wydział Architektury na Politechnice Wrocławskiej, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytet Artystyczny Poznań, Wydział Architektury na Politechnice Łódzkiej, London College of Communication czy Katedra Mody w Antwerpii. Wielu spośród uczestników warsztatów prowadzi samodzielne kariery artystyczne i zawodowe, między innymi w Disney, Sony Pictures Animation, Microsoft czy Skype.

Natalia Czarcińska od 2014 roku jest związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, gdzie pracuje jako asystentyka w V Pracowni Malarstwa. Autorka warsztatów m. in. Podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu, Multi Art. Festival, Nocy Muzeów oraz Laboratorium Sztuki. Jej twórczość związana jest z podróżami – zarówno z tymi realnymi, jak i w wyobraźni. Tworzy wystawy z lapidarnych notatek wizualnych, którym nadaje zaskakujący wymiar.

_tar3886

h5

h16

62

a1

c4

c5

48

4015