„Raj tuż za rogiem” Adama Nowickiego w ramach „Postoju ze Sztuką”.

W czwartek 5 września 2024 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu została otwarta wystawa Adama Nowickiego „Raj tuż za rogiem”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w przestrzeni Galerii Pulsar w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu do 27 września 2024 roku.

Prace Adama Nowickiego prezentowane są również w ramach cyklu „Postój ze Sztuką” stanowiąc rozwinięcie ekspozycji oraz rodzaj zaproszenia na wystawę w galerii. Są to reprodukcje 3 wybranych prac Artysty, a oglądać je można w witrynach przystanków autobusowych na terenie miasta Kalisza.

Adam Nowicki [21.06.1990 – 15.01.2016]  urodził się w Kaliszu. Od najmłodszych lat pasjonował się sztuką, co zaowocowało wyborem kształcenia artystycznego już na poziomie licealnym. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Kaliszu w latach 2006-2010, gdzie jako specjalizację wybrał renowację elementów architektury. Od 2011 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Jako kierunek wybrał Grafikę ze specjalizacją techniki cyfrowe w pracowni prof. Grzegorza Chojnackiego. Artysta poza grafiką zajmował się także malarstwem i rzeźbą. Najbardziej cenił techniki cyfrowe i litografię. Dzieła, które tworzył są ekspresyjnym przekształceniem rzeczywistości z pogranicza snu (czasem koszmaru) i jawy. Wyrażają subiektywizm postrzegania otaczającego świata, ukazują ruch i poruszenie. Nowicki wykorzystywał światło i cień, zestawiał ze sobą kontrastowe barwy, nadając przez to pracom nieco mrocznego, niepokojącego klimatu. Wydźwięk sztuki, którą tworzył jest wielowymiarowy, pozostawia odbiorcy szerokie pole do interpretacji. Do ulubionych tematów artysty należały portret oraz pejzaż. W pracach Adama Nowickiego możemy dostrzec inspiracje ekspresjonizmem, surrealizmem oraz futuryzmem.

Tytułowy „Raj tuz za rogiem” przywołuje ostatnią powieści peruwiańskiego noblisty Mario Vargasa Llosy, którą czytał artysta, i która wywarła na nim wielkie wrażenie. Być może ta lektura stała się nie tylko przeczuciem…, ale i swoistym memento Nowickiego.                                                                                   

W ramach projektu prezentowane są portrety i autoportrety przygotowane w ramach kolekcji dyplomowej w Pracowni Grafiki Cyfrowej prof. Grzegorza Chojnackiego w ASP w Łodzi w latach 2015-2016. Prace pochodzą z kolekcji rodziny artysty.

Oto lista przystanków z „Postojem ze Sztuką”:
Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: pl. Jana Pawła 2)