Próba 5 – wystawa laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych

Wystawa laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – Próba 5

Uczestnicy wystawy: Filip Bruchnalski, Michał Bugzel, Karolina Dżbik, Barbara Hubert, Jakub Jakubowicz, Artura Janasik/Rutra Kisanaj, Ewa Jaworska, Przemysław Jeżmirski, Katsiaryna Kardash, Jerzy Muszyński, O.W.L. Kolektyw, Martyna Rzepecka, Ola Sikora, Albert Wrotnowski.


Wernisaż: 10 października 2024 godz. 19.00

„Czas sztuki to czas jej oddziaływania; to moment jej najsilniejszej obecności w życiu narodów, kultur i społeczeństw. Był czas katedr i był czas malarstwa portretowego; przeżywaliśmy chwilę tańca i chwilę kinematograficzną. Obecnie jednak – a znakomitym dowodem tego są projekty autorskie zgłoszone w Konkursie na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – Próba 5 – nadchodzi czas sztucznej inteligencji, czas leworęczności i czas ugłośnienia wspólnot, których siła wychodzi poza stereotypowy folklor. Rodzi się nowa awangarda. Awangarda to nie oddział, który wyprzedza główną armię. Tym bardziej nie jest to ostatni batalion stawiający opór zwycięskiej dywizji kultury towarowej. Awangarda ulokowana jest w różnicy, która oddziela czasy współczesne od swej samoświadomości; awangarda definiuje samą aktualność estetyczną”

Prof. Szymon Wróbel „Czas chatbotów, leworęczności i ugłośnionej wspólnoty”. Na marginesie Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych „Próba 5” zorganizowanego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu po raz piąty zaprosiła osoby artystyczne i absolwentów uczelni artystycznych do udziału w piątej edycji konkursu PRÓBA  – Międzynarodowy Konkurs na Eksperyment w Sztukach Wizualnych. Dzięki otwartej formule – poprosiliśmy twórczynie i twórców o nadesłanie prac związanych z potrzebą eksperymentowania, a więc podejmowania ryzyka, ingerencji lub niekontrolowanych działań w obszarze praktyk artystycznych niezależnie od warsztatu formalnego. Każdy artysta mógł zgłosić maksymalnie 1 pracę/1 projekt w obszarze sztuk wizualnych, powstałą w latach 2021-2024, bez ograniczeń dotyczących dyscypliny. Projekty lub prace mogły być zarówno interdyscyplinarne i wieloelementowe jak i wykonane w tradycyjnym warsztacie.

W tegorocznej edycji wzięło udział 129 artystek i artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Chin oraz Wietnamu nadsyłając swoje autorskie propozycje. Jury zapoznało się z nadesłanymi zgłoszeniami, które zawierały zgodnie z regulaminem jedną pracę lub jeden projekt. Jury ostatecznie dopuściło do kwalifikacji 125 zgłoszeń a podczas obrad zakwalifikowało do udziału w wystawie pokonkursowej – 14 projektów:

„Stream Freesolo” Filipa Bruchnalskiego,

„Cząstka czerni” Michała Bugzela,

„Dotyk śmierci” Karoliny Dżbik,

„Galeria na Ziemi” Barbary Hubert,

„Proteza” Jakuba Jakubowicza,

„Nauczyciel”  Artura Janasika/Rutra Kisanaja,

„Stajemy się” Ewy Jaworskiej,

„Schlafender Löwe” Przemysława Jeżmirskiego,

„Dowód” Katsiaryny Kardash,

„bez tytułu – 23-04 z cyklu … (NIEOZNACZONE)” Jerzego Muszyńskiego,

„This Exhibition does not exist” O.W.L. Kolektywu,

“Left Hand Excercises” Martyny Rzepeckiej,

„Witaj smutku” Oli Sikory

„Kiełbasa Wyborcza z Orlenu” Alberta Wrotnowskiego.

JURY:

prof. Katarzyna Józefowicz – polska rzeźbiarka, artystka współczesna, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

prof. Szymon Wróbel – profesor filozofii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych Artes Librales UW. Psycholog i filozof zainteresowany współczesną teorią społeczną i filozofią języka oraz umysłu.

Ewa Łączyńska-Widz – dyrektorka BWA w Tarnowie

Jadwiga Charzyńska – dyrektorka CSW Łaźnia w Gdańsku

dr Joanna Dudek – artystka, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

NAGRODY:

Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza 10.000 PLN:
Katsiaryna Kardash za projekt DOWÓD

Jury Konkursu próbując uwzględnić różnorodność rozumienia pojęcia eksperymentu w sztuce podjęło decyzję uwzględnienia wielości projektów artystycznych nadesłanych na konkurs. Z jednej strony Jury starało się uwzględnić te projekty, które eksponowały rolę tradycji,  tożsamości i przywiązania do przeszłości wyrażanej przez artystów. Z drugiej zaś strony Jury postanowiło także uhonorować te projekty, które swoją wrażliwością uwzględniały aktualność, nowoczesność i technologiczne przesilenie naszej epoki.

Z tego powodu Jury podjęło decyzję przyznania nagrody GRAND PRIX – nagrody Prezydenta Miasta Kalisza – Pani Katsiarynie Kardash doceniając autentyzm, wieloaspektowość, wewnętrzną siłę wynikającą z historii narodu i kultury lokalnej wyniesionej na wyższy urefleksyjniony poziom, który nie pomija jednak stosunku osobistego a nawet intymnego artystki.


KATSIARYNA KARDASH, Dowód, 2022-2023
12 prac wideo, Full HD, 4K

Nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina 4.000 PLN oraz wystawa indywidualna:
O.W.L Kolektyw za projekt This Exhibition does not exist

Nagrodę Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Jury postanowiło przyznać Kolektywowi O.W.L starając się uhonorować niezwykłą oryginalność i aktualność krakowskiej grupy artystycznej. Pomysł wytworzenia, przy udziale sztucznej inteligencji, serii wirtualnych biografii artystycznych dwunastu fikcyjnych postaci wraz z ich dorobkiem, wydaje się projektem urzekającym swoją śmiałością i kompletnością. Jury pozostaje pod wrażeniem konsekwencji i spójności projektu.


O.W.L. KOLEKTYW (Natalia Kopytko, Szymon Kobylarz, Marcin Sipiora, Dominik Stanisławski, Bartek Węgrzyn), This Exhibition Does Not Exist, 2023.
Ekspozycja multimedialna, 30 wydruków, projekcja wideo na TV LCD, makieta gliniana, szafka z artefaktami, instalacja na statywie.

Nagroda Galerii BWA w Tarnowie 4.000 PLN oraz pobyt studyjny:
Martyna Rzepecka za projekt Left Hand Exercises

Nagrodę Galerii BWA w Tarnowie jury postanowiło przyznać Martynie Rzepeckiej za projekt „Left Hand Exercises”. Jury rozpoznało w projekcie niezwykle samoświadome przedsięwzięcie, rodzaj ćwiczenia na poły technicznego, na poły artystycznego, pogłębiającego rozumienie własnego ciała i zespolenie z nim. Praworęczna artystka zaprasza nas do przemyślenia tej sfery doświadczenia, które w potocznym widzeniu wydaje się być wykluczone lub zapomniane – leworęczności.


MARTYNA RZEPECKA, Left Hand Exercises, 2023
Instalacja złożona z 12 elementów

Wszystkie trzy nagrodzone projekty wydają się uzupełniać i  uwzględniać trzy domeny ludzkiego doświadczenia – tradycję, technikę i ciało. Jury swym werdyktem starało się docenić fakt, że eksperyment artystyczny może być tak wieloobszarowy i zdolny jest  do zagospodarowania mnogości sfer ludzkiego działania.

WYRÓŻNIENIA HONOROWE

Z racji wyrównanego i wysokiego poziomu konkursu jury zdecydowało się wyróżnić dwa projekty:

Schlafender Löwe Przemysława Jeżmirskiego
Kiełbasa Wyborcza z Orlenu
Alberta Wrotnowskiego


PRZEMYSŁAW JEŻMIRSKI, Schlafender Löwe, 2023
20 x 30 x 25 cm, skan + druk 3D, moduł elektroniczny

ALBERT WROTNOWSKI, Kiełbasa Wyborcza z Orlenu, 2023.
Rzeźba: trawertyn, marmur biała Marianna, cegła, 20 x 5 cm.

Polecamy Państwa uwadze katalog towarzyszący wystawie – na naszych stronach znajduje się pełen opis tej publikacji oraz wersja cyfrowa do pobrania dla każdego. W katalogu znajdziecie biogramy wszystkich artystów oraz pełne opisy 14 projektów, zakwalifikowanych do udziału w wystawie, wraz z bogatą dokumentacją fotograficzną każdego z nich.

Organizator:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Instytucja Kultury Miasta Kalisza

Patronat Honorowy nad wystawą objął Krystian Kinastowski PREZYDENT MIASTA KALISZA

Czas trwania wystawy: 10.10-28.11.2024

Redakcja katalogu towarzyszącego wystawie: Joanna Dudek

Koordynacja wystawy: Anna Linkowska
Oprawa graficzna: Adrian Kempa
Organizacja wystawy: Ania Wolff
Promocja: Jacek Różański
Montaż: Mirosław Rybka

Patronat medialny nad wystawą objęli:
Notes na 6 Tygodni, Magazyn SZUM, portal NIEZŁA SZTUKA, Radio Poznań, Calisia.pl, Radio Centrum, Ziemia Kaliska.

Partnerzy Galerii:
AR NEON, Grupa MO, Schimmel Pianos, Polifarb Kalisz S.A., M&P Alkohole Wina Cygara