„Postój ze sztuką” – nowy projekt Galerii

Przestrzeń galerii to przestrzeń bezpiecznego spotkania sztuki z odbiorcą. Instytucje sztuki nadal mają moc naznaczania tego, co jest twórcze i kontrolowania odbioru dzieła. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu decyduje się na opuszczenie strefy komfortu i konfrontację z anonimowymi odbiorcami. Sztuka w miejscach publicznych gubi swój galeryjny dystans, a nieprzewidziane bezpośrednie spotkanie z nią może być ważnym doświadczeniem dla przypadkowych widzów. Wyjście dzieł z instytucjonalnych ram i wejście w przestrzeń publiczną pozwala zanegować wcześniej zakodowane tzw. „poprawne reakcje” i „poprawne rozumowanie”. Chcemy, by przestrzeń Kalisza stała się realnym miejscem zaistnienia sztuki, dlatego proponujemy jego mieszkańcom, aby „postali ze sztuką”. Przypadkiem. Przelotnie. Na chwilę.

Przez cały rok na przystankach w centrum miasta prezentowane będą dzieła, z których większość powstanie specjalnie na nasze postoje. Do spotkania z mieszkańcami Kalisza zaprosiliśmy zarówno artystów doświadczonych w prezentowaniu swojej sztuki w miejscach publicznych, jak i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z tym zadaniem. Wspólnie wsłuchamy się w głosy odbiorców, niecenzurowanych i niekontrolowanych przez instytucję.

Pierwszą pracą, którą zaprezentujemy na kaliskich przystankach będzie Maska rytualna 01 Przemysława Branasa.

„To fotografia, która jest efektem intensywnych i ciągłych poszukiwań rytuału we własnym mieszkaniu. Jest ona wyrazem moich dążeń estetycznych, ale też tematycznych; interesuje mnie motyw zmiany i przeistaczania się (również samej materii), ale również polityczny aspekt używanych przeze mnie materiałów spożywczych (np. banany). Dla mnie fotografia ta jest przejawem pracy performera a nie fotografa, estetyczną dokumentacją szerszego działania we własnym domu – performance’u” – mówi o pracy Branas.

Fotografia jest częścią cyklu Czkawka prezentowanego na indywidualnej wystawie artysty w MOCAK-u w Krakowie podczas Miesiąca Fotografii 2014.

Przemysław Branas – student Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, absolwent Wydziału Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Działa na pograniczu różnych mediów, nieustannie przełamując ich struktury. Używa performance, fotografii, wideo, instalacji i badań.

Swoją praktykę lokuję w różnych światach na zasadzie wyspy. Ten rodzaj kosmopolitycznego bycia interesuje mnie bardziej niż idea globu – opozycje lokalność/globalność zbyt blisko są socjologii i nie pozwalają skupić się na samej geografii zjawisk. Świadomie sięgam do różnych estetyk nie chcąc przywiązywać się do żadnej. Nieoswojone, obce, zapożyczane na potrzeby konkretnych wypowiedzi – traktowane są jako środki wyrazu. Estetyzacja jest narzędziem politycznym, ponieważ pozwala uruchomić znacznie więcej podświadomych czy wypartych treści, i ma większy potencjał aktywizacji widza niż jawne konstruowanie stricte politycznego języka.

Przystanki:
Nowy Rynek Babina
Parczewskiego
Plac Jana Pawła II (przy fontannie)
Złoty Róg
Al. Wojska Polskiego Kosmos
Harcerska Rogatka

Kuratorka: Małgorzata Kaźmierczak