Postój ze Sztuką – Cecylia Malik „365 drzew”

Cecylia Malik
projekt: 365 drzew
15.04-30.05.2021

W ramach wydarzeń towarzyszących A-Kumulacjom 2021, Kaliskiemu Biennale Sztuki na kaliskich przystankach autobusowych prezentujemy projekt: 365 drzew Cecylii Malik.

Projekt 365 drzew Cecylii Malik jest dokumentacją pozornie bardzo prostego działania. Artystka każdego dnia, przez cały rok, fotografowała się na różnych drzewach. Inspiracją do działania była postać 12-letniego włoskiego barona z powieści Baron drzewołaz autorstwa Italo Calvino, który to po pewnej kłótni ze swoim ojcem postanawia wejść na drzewo, z którego już nie planuje zejść i słowa dotrzymuje. Konsekwencja młodego bohatera okazała się dla artystki motorem do podjęcia własnego, buntowniczego działania.

Każdorazowe, codzienne wejście Cecylii Malik na drzewo było nie tylko aktem wytrwałości, ale z czasem stało się zaplanowanym spektaklem z odpowiednią scenografią, przygotowanym kostiumem i szczegółowo przemyślanym kontekstem sytuacji. Powstałe fotografie ujawniają performatywny charakter działania, odznaczając się przy tym malarskością i intrygującą kompozycją barwną.

Akt nieposłuszeństwa, zerwania z narzuconymi przez kulturę regułami, staje się dla artystki momentem wyrwania z konwencjonalnej rzeczywistości, zmianą perspektywy, zanurzeniem w świecie natury. Ostateczny kształt pracy pełni rolę aktywistycznego manifestu Cecylii Malik, jest świadectwem jej zaangażowania w sprawy społeczno-ekologiczne, ale – co bardzo dla artystki istotne – w formie dobrej zabawy. Każde fotografia z cyklu 365drzew posiada swój indywidualny opis: gatunek drzewa, datę i miejsce powstania, a cała seria została wydana w formie albumu przez fundację Bęc Zmiana.

Cecylia Malik – Urodzona w 1975 roku w Krakowie. Ukończyła Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i podyplomowe studia kuratorskie na Uniwersytecie Jagielońskim. Malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i aktywistka miejska. Wyróżniona prestiżową nagrodą im. Katarzyny Kobro w 2019 roku. Współtwórczyni wielu akcji społeczno-artystycznych i ekologicznych, np.: „Modraszek Kolektyw”, „Matki Polki na wyrębie”, „Warkocze Białki”, „Chciwość miasta” czy „Siostry Rzeki”. Inicjowane przez artystkę wydarzenia i happeningi charakteryzują się wyjątkowo atrakcyjną i wysmakowaną oprawą wizualną oraz chwytliwym językiem. Z uwagi na dbałość oraz współpracę z ekspertami i specjalistami, interwencje artystki zyskują wysoką skutecznością i cieszą się szerokim rozgłosem. Jej działania aktywistyczne prezentowane były w najważniejszych instytucjach sztuki w Polsce, jak również towarzyszyły istotnym wydarzeniom o charakterze społeczno-politycznym, np.: Ogólnopolski Kongres Kobiet w PKiN w Warszawie w 2019 roku czy Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 2018 roku.

Prace z cyklu 365 drzew Cecylii Malik prezentujemy na następujących przystankach autobusowych w Kaliszu:

  1. Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
  2. Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
  3. Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
  4. Wyszyńskiego (Sawickiej) Słoneczna 10
  5. Chopina II LO (kierunek rogatka)
  6. Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
  7. Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)

Fotoreportaż z wystawy, autor zdjęć: Jakub Seydak