Postój ze sztuką – Alicja Biała

W ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” na wybranych kaliskich przystankach zagoszczą prace Alicji Białej.

Polskie Wycinanki to cykl kolaży Alicji Białej składających się z licznych symboli i motywów, które w zaskakująco trafny sposób budują współczesną tożsamość Polaków. Według artystki ta rzeczywistość jest taka jak jej prace: pocięta i poklejona byle jak, na kacu, na kolanie, chaotycznie. Choć Alicja od lat przebywa za granicą, gdzie uczy się i pracuje, to jednak sprawy naszego kraju pozostają dla niej niezwykle istotne. Artystka z humorem, ironią i charakterystycznym dla siebie dystansem podchodzi zarówno do bieżących spraw jak i do historii Polski – do PRL-u, 100-lecia odzyskania niepodległości. Intencją artystki jest odczarowanie polskiego zakompleksienia.

Alicja Biała

Ilustratorka, graficzka oraz artystka wizualna. Ukończyła Via University College i Kopenhaską Szkołę Projektowania oraz Technologii w Danii. Jej ilustracje są regularnie publikowane, między innymi w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach czy Australii. Jest również autorką licznych murali w Polsce, Portugalii, Meksyku i USA. Jej prace były i są nagradzane oraz wystawiane na arenie międzynarodowej, a także prezentowane w licznych publikacjach. Obecnie studiuje w Royal College of Art w Londynie.

Współpraca z Wydawnictwem Wolno zaowocowała wydaniem pierwszej książki z jej pracami. Wybór wierszy Marcina Świetlickiego – zestaw pieśni patriotycznych Polska jest połączeniem kolaży Alicji oraz stu stron o Polsce.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.