Poliptyk „HK” Janusza Kokota w Galerii Pulsar

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, od 21 października do 27 listopada 2021 roku, ma miejsce wystawa prac, związanego z Kaliszem malarza i rysownika, Janusza Kokota. Tytuł wystawy „Poza horyzont”, jak sam autor tej prezentacji mówi, „jest wyrazem tęsknoty za przekraczaniem granic i odkrywaniem nieznanego… w sobie samym”.

Galeria Pulsar, będąca integralną częścią Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, stała się miejscem prezentacji poliptyku „HK” autorstwa Janusza Kokota. Bezpośrednią inspiracją do jego stworzenia były fotografie potężnych blokowisk w Hong Kongu, które w artyście zamiast zachwytu, budzą raczej zdziwienie i dystans. Jednak, jak sam mówi, w czasie realizacji tej kompozycji towarzyszyła mu beztroska, radości i uczucie satysfakcji, jakie widział u dzieci aranżujących według własnego uznania nowe zestawienie kolorowych kredek w pudełku.

Artysta dodaje również: „Paski i linie są obecne w sztuce od wieków. Złota głowa Tutanchamona okryta pasiastą chustą, łuki kordobańskiego meczetu, katedry w Sienie i Orvieto wzniesione z naprzemiennie układanych dwóch kolorów kamienia to przykłady, które od razu przychodzą mi na myśl. Paski mają również potężną reprezentację w sztuce naszych czasów. Kenneth Noland, Frank Stella, Bridget Riley, Bernett Newman, Gerhard Richter, Wade Guyton, Leon Tarasewicz – oto nazwiska kilku znanych artystów, którzy eksploatowali ten motyw w swojej twórczości. Niektórzy z wyżej wymienionych wykorzystywali paski przez krótki okres, inni uczynili z nich sztandar swojej twórczości”.


Janusz Kokot urodził się w Kaliszu w 1960 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Artystycznym. Uprawia malarstwo i rysunek. W latach 1988-2020 zrealizował 19 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem 13 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.

Nagrody i wyróżnienia
• 1990 – III Ogólnopolskie Triennale Akwareli, Lublin – wyróżnienie
• 1991 – II Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – nagroda
• Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Częstochowa 91”, Galeria Bon Art, Częstochowa, – wyróżnienie honorowe, nagroda fundowana
• 1992 – III Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – Grand Prix
• 1993 – XXX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała – wyróżnienie
• 1994 – IV Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – Grand Prix
• 1997 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – 2 nagroda
• 2000 – Triennale z martwą naturą, Sieradz –  2 nagroda
• 2003 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – wyróżnienie honorowe
• 2006 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• 2012 –  Kaliskie Biennale Rysunku i Grafiki „Próba 1”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz – Grand Prix
• 2017 –  Kaliskie Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2017”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz – wyróżnienie

Swojego wsparcia w organizacji wystawy udzielili Fundacja BLESS oraz firma IGNASZAK auto salony.