Piotr Wójcik „SPRAWIEDLIWOŚĆ”

Sprawiedliwość wystawa Piotra Wójcika w ramach Postoju ze Sztuką
22-24.04.2022

Sześć lat po rozpoczęciu destrukcji wymiaru sprawiedliwości przez rząd Prawa i Sprawiedliwości okazało się, że jest w Polsce grupa prawników – w tym sędziowie, prokuratorzy i adwokaci – która konsekwentnie przeciwstawia się tzw. reformie sądownictwa. Atakowani prawie każdego dnia przez publiczną telewizję i prawicową prasę nie dali się zastraszyć ani złamać. Sędziowie starają się wytrwać, mimo narażenia na represje nowo powstałej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie jest uznawana za sąd. Mimo poważnych zastrzeżeń co do legalności tej Izby, wymierza ona niepokornym sędziom dotkliwe kary dyscyplinarne. Z kolei niezależni prokuratorzy zostali już w 2016 roku przeniesieni na niższe stanowiska, a obecnie, w ramach represji, wysyłani są w delegacje do miejscowości oddalonych nawet 400 km od miejsc zamieszkania. Mam głębokie przekonanie, że niezawisłość sędziowska, niezależna prokuratura i adwokatura są filarami demokratycznego państwa prawa. Postanowiłem udokumentować i przedstawić sylwetki tych sędziów, prokuratorów i adwokatów, którzy teraz mają odwagę mówić „nie” destrukcji systemu prawnego w Polsce. Wystawa SPRAWIEDLIWOŚĆ jest podsumowaniem sześciu lat walki z destrukcją ładu demokratycznego oraz przybliżeniem obywatelom systemu sprawiedliwości poprzez jego głównych aktorów. Jest ona również pretekstem do rozpoczęcia debaty o zmianach w wymiarze sprawiedliwości.

Piotr Wójcik

Piotr Wójcik, fotoreporter. Przed 1989 rokiem drukarz podziemnego wydawnictwa „Krąg” i fotograf tygodnika „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”. Przez dwie dekady związany z „Gazetą Wyborczą”, jej wieloletni szef Działu Foto. Laureat wielu nagród fotograficznych. Twórca m.in. pokazywanych w całej Polsce wystaw: „Cyganie 1996”, „Katowice 150+1”, „30/100_PL. 30 lat Wolności”, „Sprawiedliwość”. Autor książek dokumentalnych: „Cyganie z obu stron Karpat”, „Polskie Wolności”, „Sprawiedliwość”. Wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi (2011-2021) oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Prezes Fundacji Picture Doc.

Osoby zainteresowane zakupem książki Piotra Wójcika pt. „SPRAWIEDLIWOŚĆ” odsyłamy na stronę FUNDACJI PICTURE DOC (link znajduje się poniżej).
https://sklep.picture-doc.org/produkt/piotr-wojcik-sprawiedliwosc/

Sylwetki sędziów, prokuratorów i adwokatów prezentowane w ramach wystawy Sprawiedliwość można oglądać w witrynach siedmiu przystanków w następujących lokalizacjach:

  1. Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
  2. Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
  3. Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
  4. Wyszyńskiego (Sawickiej) Słoneczna 10
  5. Chopina II LO (kierunek rogatka)
  6. Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
  7. Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)

Czas trwania prezentacji Piotra Wójcika Sprawiedliwość  na kaliskich przystankach:
22-24.04.2022

Organizator:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Instytucja Kultury Miasta Kalisza.

Partnerzy Galerii:
Ergo Hestia, Polifarb Kalisz S.A., M&P Alkohole i wina świata.

Patronaty medialne:
Ziemia Kaliska, Calisia.pl, Radio Centrum.